"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İşte hayatım

H. Muharrem OKUR
02 Ağustos 2018, Perşembe
“İşte Hayatım”‘da yayınlanan hadiselerin bir kısmını bizzat bizler yaşadık. Birçoğunun şahitleriyiz. Bunlardan birisi de Mehmet Kutlular’ın hayatının örnek bir Nur Kahramanı hayatının olması.

2007 yılında Yeni Asya’da yayınlanmaya başlayan, 2009 yılında kitaplaştırılan Mehmet Kutlular’ın “İşte Hayatım” kitabı Yeni Asya gazetesinde yeniden yayınlanmaya başlandı. Bediüzzaman Beşlemesi, Nur Hareketi Serisi kitablarında bulunan bazı bilgiler “İşte Hayatım” kitabında da var. Ancak “İşte Hayatım”‘da yayınlanan hadiselerin bir kısmını bizzat bizler yaşadık. Birçoğunun şahitleriyiz. Bunlardan birisi de Mehmet Kutlular’ın hayatının örnek bir Nur Kahramanı hayatının olması. 

Yılmayan, boyun eğmeyen, dünyevî menfaat tekliflerini elinin tersiyle iten bir kahraman. Bu uğurda yıllarca evinden sefertası ile yemek getiren, hapisler yaşayan, tehditler alan, canından bir parça evlâdını feda eden bir kahraman... En büyük hasleti, her türlü şartta Risale-i Nur’un çizgisinden sapmayan bir kahraman.

İşte böyle bir kahramanın kendi dilinden hayatını anlattığı bir esere çok fazla ihtiyaç var. İlk olarak hayatının gayesi olan neşriyat hizmetlerinin önemini anlamak, ikinci olarak olan f.g hareketine bakış açımız. Eserde, hizmet grupları ve siyasete bakışımızın yaklaşık 50 yılını görmek de mümkün.

Bugün büyük bir musîbet olmuş, yüzbinler zarar görmüş, adalete güven kalmamış. Böyle zamanlarda insan olarak, Müslüman olsun olmasın adaletin tecellisi için mücadele etmek bizim görevimiz. Mahkeme kararı olmadan insanları mahkûm etmek zulümdür. Zaten adaleti tesis edemeden huzuru temin etmek mümkün değildir. 

Bu hususlarda “İşte Hayatım” yazı dizisi okununca görülecektir ki, Yeni Asya cemaati olarak biz farklı bir cemaatiz. En birinci özelliğimiz her şartta  Risale-i Nur ölçülerine bağlı kalmak; bedel ödemek gerekirse, ödemek.

“İşte Hayatım” tarihe ışık tutarken, “ ”keşke Mehmet Kutlular’ın Risale-i Nurlar’dan ortaya koyduğu siyasî ölçülere uyup bugünleri yaşamasaydık” diyen birçok kimsenin olacağını düşünüyorum. Mehmet Kutlular’ın hayatı pırıl pırıl bir model.. Mutlaka okuyalım. Kendimin üç defa okuduğunu da ifade etmek isterim.

*

MEKTUP

Muharrem Bey, selâmlar!

Arkadaşlara gönderdiğiniz kitap, dergi ve mektuplardan hepimiz müstefid olduk. Allah razı olsun. Burada yaşadıklarımızla alâkalı arkadaşların ricasıyla sizinle aşağıdaki mektubu paylaşmak istiyorum.

Mahkeme için kaldığımız cezaevinden başka bir cezaevine nakledildik. Misafir koğuşu olarak, içinde ranza ve üstlerinde yataktan başka bir şey olmayan bir koğuşa konduk. “Yatak varmış işte.” diye düşünebilirsiniz. Tabak, kaşık, çatal, sandalye diye saymaya kalksanız acil ihtiyaçlar bir sayfa tutar. 

Asıl sürpriz ise duş ve tuvaletin birlikte olduğu bölümde bizi bekliyordu. Oradaki pencerede cam ve çerçeve yoktu. Ocak ayının ikisiydi ve duvarlarda kar serpintileri vardı. Gardiyanlara ilettik ve bugün Cuma, Pazartesi dilekçe yazın dediler. Önümüzde üç gün vardı. Bir arkadaş belki gazeteyle biraz kapatabilirim, dedi. Başka bir arkadaş da “Arkadaşlar, Üstad’ın Afyon Hapishanesi’ndeki kırık penceresini hatırlayın. Ülkemiz adına bu durum üzücü olsa da 80 yıl sonra aynı kaderi yaşıyor olmamız ne büyük lütuf.” dedi. Bir anda içimizi bir sıcaklık kapladı. 

Görüşe geldiklerinde sürekli üzülen ve ağlayan annesini nasıl teselli ettiğini anlattı bir arkadaş. 

Anneciğim biliyorum üzülüyorsun. Ama farz et ki ben lüks bir siteye taşındım...

Bizimle irtibat için: (0532) 471 53 52

Okunma Sayısı: 1563
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı