"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Siyasi istikrarsızlık ve çözümü

Sami Karakalem
29 Nisan 2024, Pazartesi
Türkiye’de siyasal istikrarsızlık, uzun yıllardır devam eden bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu istikrarsızlık, hukuk sisteminden ekonomiye, eğitimden sosyal ilişkilere kadar pek çok alanda etkili oluyor.

Özellikle AKP döneminde, hukuk alanında yaşanan sorunlar, ekonomide istikrarsızlığa yol açmış ve eğitim sisteminin de güvenilirliğini sarsmıştır.

Hukukta istikrarın sağlanması, ekonomik alanda da istikrarın teminatıdır. Benzer şekilde, hukukta istikrarı sağlamak, eğitim ve öğretim müfredatında da istikrarı beraberinde getirir. 

Ancak, Türkiye’de yaşanan siyasi gerginlikler ve ideolojik bölünmeler, bu istikrarın sağlanmasını zorlaştırmaktadır.

*** 

Hukuk devleti olma idealinden uzaklaşmak ülkenin istikrarını tehdit eden bir durumdur. 

Vatan ve millet gibi kavramların siyasi malzeme olarak kullanılması da dikkatle ele alınmalıdır. 

Siyasetçilerin, vatandaşları bu kavramlarla oyunu getirmeye çalıştıkları ve bu yöntem ile oy devşirdikleri ortadadır. 

Hükumetin hukuka olan saygısızlığı ve hukuktan taviz verme eğilimi, demokratik değerlere zarar verir. Ancak son belediye seçimlerinde görüldüğü gibi, halk bu duruma tepki göstererek demokratik bir sille vurmuştur.

Türkiye’deki siyasal istikrarsızlığın temel sebeplerinden biri, siyasetin ideolojik düşünceler üzerine kurulmasıdır. 

Mevcut partilerin demokrasiye olan bağlılığı da sorgulanır durumdadır. Din, Kemalizm, milliyetçilik ve sosyalizm gibi ideolojik akımları temsil eden partiler, demokrasiden uzaklaşmış görünmektedirler.

*** 

Bu durumda, Türkiye’nin yeniden siyasi istikrara kavuşabilmesi için doğrudan demokrasiyi savunan yeni bir siyasi harekete ihtiyaç vardır. 

Ancak bu şekilde hak ve liyakat konuşabilir, ideolojik bölünmelerden arınmış bir siyaset anlayışı benimsenebilir. 

Siyasal istikrar, demokratik değerlere bağlılığı olan partiler ve liderler sayesinde sağlanabilir. Bu ise Türkiye’nin hukuk, eğitim ve ekonomi alanlarında istikrarı ancak demokratlar sayesinde elde edebileceğini gösterir.

Okunma Sayısı: 680
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  29.4.2024 22:51:16

  Ana Muhalefetin yeni, samimî ve güvenilir bir Strateji ve ittifak çalışması geliştirmesi gerekli! Bunun için evvela ittifakın ismini "(HALKIN) DEMOKRASİ İTTİFAKI" olarak değiştirip, "CUMHUR İTTİFAKININ" müstebit, tek adamcı olduğu ve Demokratik olamayacağını kesin olarak îma eden bir ifade ile siyasî mücadele ve muhalifliğe başlaması lâzım ve elzemdir! Aynı zamanda herkese açık, birleştirici, sevecen, barıştan yana ve kucaklayıcı ve sosyal, siyasî ve EKONOMIK UMUT ve gelecek vaad eden ve GÜVEN verir olmalı! Asgarî müştereklerde acilen birleşilmeli! Aksi halde 50+1'i yakalayabilmek hayli zorrr, vesselam. 👏👏👏🙌🌹🤲🌹❤😢😭😪🕊🕊🕊🌏🇹🇷🇵🇸🇵🇸🇵🇸

 • Necati

  29.4.2024 17:16:49

  Akp nin münafıkane, ifsat eden siyaseti, Türkiye siyasetinin ve siyasi partilerin kimyasını bozmuştur. Siyasette demokratlar net olarak kendini ifade edecek imkan ve zemin bulamamıştır. Zaten Akp ile yapılmak istenen de demokrat zihniyeti yok etmek, Türkiye'yi 1950 öncesi tek adam, Kemalist zihniyeti yeniden ihya etmek idi. Derin kemalist zihniyetin ihtilaller ile tam olarak yapamadığı demokrat zihniyeti yok etme hedefini akp ile büyük ölçüde gerçekleştirmiştir. Kısaca akp den kurtulmadan ve bu tek adam sistemi sora ermeden demokratların tekrar toparlanması mümkün değildir. En büyük bela olan istibdattan kurtulmak için gayret gösteren CHP ve tüm muhalefet unsurları ile birlikte hareket etme mecburiyeti vardır. Milletimiz de zaten ve gerçeği nihayet görmüştür. Siyaset netice alma sanatıdır. Hamaset ve hayal ile DP yi tek başına hareket etmeye zorlamak çok yanlıştır.

 • Arda Yıldız

  29.4.2024 10:59:14

  Çok haklısınız. Demokrat misyon tekrar canlanmalıdır. İdeolojik partilerle günün sonunda aynı yere geliyoruz. Ak parti ne kadar demokrat olabilir? Kemalist chp ne kadar demokrat olabilir? Milliyetçi partiler demokrat olabilir mi?

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı