"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Din nedir?

Hüseyin Şahinoğlu
14 Nisan 2021, Çarşamba
TEMEL KUR’ÂNî KAVRAMLAR - Hazırlayan: Hüseyin Şahinoğlu

Sözlükte “adet, ceza ve mükâfat, itaat edip boyun eğmek” anlamına gelen din terim olarak “itikad, ibadet ve ahlâk esaslarından oluşan inanç sistemi” demektir. Başka bir ifadeyle din, -sözlük anlamına uygun olarak- inanılıp itaat edilen ve karşılığı görülecek olan esaslar mânâsındadır. Özellikle semavî dinler göz önünde bulundurularak yapılan diğer bir tanıma göre ise din, “Allah tarafından gönderilmiş İlâhî esaslar manzumesidir”.

Kur’ân-ı Kerîm’de doksan iki âyette geçen din kelimesi “itaat, hüküm, tapınma, tevhid, hesap, ceza, millet” gibi anlamlarda kullanılmıştır. Şu âyeti kerimede din terim anlamıyla kullanılmıştır: “Muhakkak ki Allah katında din İslâm’dır” (Âl-i İmran 3/19). Yine terim anlamıyla kullanılan bir âyet meali de şöyledir: “Kim İslâm’dan başka bir din ararsa (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayacaklardan olacaktır” (Âl-i İmran 3/85).

Din kelimesi gün anlamındaki “yevm” ile birlikte Fatiha Sûresi’nin dördüncü âyetinde geçmektedir. Allah’ın âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olduğu belirtildikten sonra bu âyette O’nun “din gününün sahibi” olduğu dile getirilmektedir. Üstad Bediüzzaman Said Nursî buradaki “din günü”nden maksadın ahiret günü olduğunu belirtmektedir. Zira o günde hem hayırlara mükâfat, şerlere ceza verilecek hem de “hakaik-i diniye” tam manasıyla galebe çalacaktır (İşârâtü’l-i’câz, s. 22)

Kur’ân-ı Kerîm’de din kelimesinin geçtiği âyetlerden birisi de, müfessirlere göre en son nazil olan âyetlerden birisi olan “ikmâl-i din” âyetidir. Bu âyette mealen şöyle buyrulmaktadır: “Bugün sizin için dininizi ikmal ettim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım, din olarak sizin için İslâm’a razı oldum” (Mâide 5/3). Bu âyetten hareketle âlimler, İslâm’ın “marziyât-ı İlâhî” yani Allah’ın razı olduğu din” olduğunu belirtmişlerdir. 

Rabbimiz bize, katında gerçek din ve “marziyât”ı olan İslâm’ı doğru şekilde anlamayı, ihlâs içinde yaşamayı ve Risale-i Nur dairesinde İslâm’a hizmet etmeyi ihsan eylesin. Amin!

Okunma Sayısı: 553
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı