"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Temel Kur'ani Kavramlar: İHSAN

Hüseyin Şahinoğlu
30 Nisan 2021, Cuma 00:21
TEMEL KUR’ÂNî KAVRAMLAR - Hazırlayan: Hüseyin Şahinoğlu

Sözlükte “güzellik, güzel olmak” anlamındaki hüsn kelimesinin if’al kalıbından mastarı olup “güzel yapmak, güzellik vermek, iyilik yapmak” demektir. Kur’ân terimi olarak ise Allah’a bakan yönüyle “O’nun yarattığı her şeyi güzel kılması, kullarına iyilik ve ikramlarda bulunması; kullara bakan yönüyle onların inanç, düşünce ve davranışlarını güzel yapmaları, başkalarına iyilikte bulunmaları” şeklinde tanımlanabilir.

Kur’ân-ı Kerîm’de çeşitli kalıplarda yetmişten fazla âyette geçen ihsan hem Allah’a hem de kullara izafe edilmektedir. Şu âyette Allah’a izafe edilmekte ve O’nun her şeyi hüsn içinde yarattığı ifade olunmaktadır: “O ki, yarattığı her şeyi güzel yapmıştır.” (Secde 32/7) Teğâbun Sûresi’nin 3. âyetinde de şöyle buyrulmaktadır: “Allah gökleri ve yeri hak ve hikmete uygun olarak yarattı. Sizi şekillendirdi ve şekillerinizi de güzel yaptı…”: Şu âyette ise ihsan kullara izafe edilmektedir: “İhsan ile muamele ediniz, zira Allah ihsan ile muamele edenleri sever.” (Bakara 2/195) Diğer âyetlerde, meselâ, Allah’ın kullarına adalet ve akrabaları gözetmek ile beraber ihsanı emrettiği (Nahl 16/90), anne-babaya ihsan üzere davranmak gerektiği (Bakara 2/83), ihsanın karşılığını ancak yine ihsan olduğu (Rahman 55/60), ihsan ve takva üzere olanlara Allah’ın büyük ecir vereceği (Âl-i İmran 3/172) belirtilmektedir.

İçinde yaşadığımız âleme bakıldığında, gerçekten hem her bir varlığın eşsiz bir güzellik içinde yaratıldığı hem de başta biz insanlar olmak üzere bütün mahlûkata sayısız ihsan ve ikramlarda bulunulduğu görülmektedir. Üstad Hazretleri’nin de ifade ettiği üzere “İn’am ve ihsan mün’imsiz ve muhsinsiz olmayacağına” göre (Mesnevî-i Nuriye, Katre, s. 51) kâinat baştan başa Yaratıcının her iki anlamda da “muhsin” yani ihsan sahibi olduğunu göstermektedir.

Okunma Sayısı: 1060
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı