"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Gençlik değişim istiyor

Kâzım GÜLEÇYÜZ
13 Haziran 2018, Çarşamba
Gazetemizin 49. yıl yeniliklerinden biri olan haftalık Gençlik sayfamızın geçen hafta çıkanındaki başlıklardan biri “Gençler seçimden ne bekliyor?” idi ve bu başlık altında gençlerin bu soruya verdiği cevaplar yer alıyordu.

Bu cevaplardan biri, aynı zamanda “Yeni Asya için ne yapabilirim?” çağrımıza cevaben, okuldan arta kalan zamanlarında gazetemize aktif katkıda bulunmaya başlayan Furkan Enes Durak’a aitti. Şöyle diyordu Furkan Enes:

“Bu hükümet iktidara geldiğinde ana sınıfına gidiyordum, şimdi üniversitedeyim. Aradan 16 sene geçmiş, eğitim hayatım boyunca aynı yüzleri görmekten sıkıldım. Türkiye siyasetinde değişiklik vakti geldiğine inanıyorum. Türkiye, yıllar sonra gerçekten farklı seçim tercihlerinin olduğu, ‘demokrasi bayramı’ olarak nitelendirebileceğimiz seçimlere gidiyor.”

Bu düşüncenin onunla sınırlı kalmayıp hatırı sayılır bir gençlik kitlesi tarafından da paylaşıldığını gösteren dikkate değer işaretler var.

Meselâ Fatih Altaylı’nın yazdıkları:

“Referandumda ilk kez oy kullanan seçmenlerin yüzde 64’ü ‘hayır’ demişti. Bu kez, ilk kez oy kullanacakların yüzde 70’i, iktidar blokuna oy vermeyeceklerini söylüyor (Habertürk, 8.6.18).

18-25 yaş arası seçmende iktidar partisinin oyunun yüzde 33 olduğunu da yazıyor Altaylı.

Bir de son dönemde bütün kamuoyu araştırmacılarının vurguladığı “rengini belli etmeyen” seçmen oranındaki görülmedik artış var.

En az yüzde 13, konuşmaktan çekiniyor.

Bu verilerden hareketle, geçen referandum öncesinden bu yana seslendirilen ve 24 Haziran sürecinde hemen herkesin telâffuz ettiği “dip dalga”nın sandıktan bütün hesapları alt üst edecek sonuçlar çıkarabileceği ifade ediliyor.

Burada özellikle genç seçmenlerin verdiği işaretler manidar. Seçme yaşını 18’e indiren ve aday listelerine o yaşta isimleri dahi koyan iktidar, maksadının tam tersi bir karşılık görecek ve gençlerden beklediği desteği alamayacak gibi görünüyor. Niyet hâlis olmayınca olacağı bu...

Görünen o ki, gençlik değişim istiyor.

İktidara yerleştikçe ve devletin kilit kurumlarına hakim olmuş göründükçe statüko ile daha çok bütünleşip derin mahfillerce teslim alınan AKP, toplumdan ve bilhassa gençlerden gelen bu talebi okuyamadığı ve olumlu cevap veremediği için de kendi sonunu getiriyor.

Gitmemek için ne kadar uğraşsa da...

***

- Terör örgütünün karargâhı Kandil geçmiş yıllarda da defalarca bombalandı. Ama bu defa 20 uçağımızla 14 önemli noktanın, silah depolarının vs’nin bombalandığı ve bunların devam edeceği bizzat CB tarafından miting meydanında ilan ediliyor. 24 Haziran seçimine sayılı günler kala...

- Artı Tv’de İrfan Bozan’ın konuğuyduk: AKP’nin en büyük başarısı cemaatleri siyasileştirmesidir http://www.yeniasya.com.tr/video/akp-nin-en-buyuk-basarisi-cemaatleri-siyasilestirmesidir_464433

Okunma Sayısı: 4834
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Gündüz Alp-3

  13.6.2018 11:04:34

  İki yıla yakındır önce yürekleri sonra cepleri yakan OHAL'i bile seçim ve umut malzemesi yapan iktidar; yeni projeler sunmak yerine, 16 yıldır yapmadıklarını yeni iktidara gelecekmiş gibi vaat etmesi, bize, değişim ve dönüşümün zaruri ve zorunlu olduğunu söylemektedir. Devletin bizatihi kendisi haline gelen iktidar partisi, milli ve dini duyguları kullanarak, kendilerini ülke, millet ve devlet hatta İslam dünyası ile özdeş hale getirerek tekçi sistemi dayatmak istemektedir. Söylemlerinde bile hürriyetçi demokrasi, adalet, hukukun üstünlüğü, temel insan hak ve hürriyetleri, ortak akıl, toplumsal barış ve huzur hesabına, ekonomik güven ve istikrar adına yeni projelerden söz edilmiyor. Dost ve müttefiklerin bile düşman haline getirildiği, yanlış politika ve yanlış yönetimin hâkim olduğu bu girdaptan ülkenin 24 Haziran'da çıkartılması gerekmektedir.

 • Gündüz Alp-2

  13.6.2018 10:35:44

  Hürriyetçi demokrasi adına 24 Haziran seçimi ciddi bir değişim ve dönüşümün tarihi olacaktır diye ümit ediyoruz. Tıpkı millet 14 Mayıs 1950'de "Yeter!" diyerek tek adam tek parti diktasına son vermişse, bugün de Millet ittifakı aynı anlamda "Tamam!" diyerek milletin talep ve ihtiyacına tercüman olmaktadır. Karaya oturmuş Türkiye gemisini yeniden engin sularda yüzdürecek olan karar da 24 Haziran'da verilecektir. Eskilerin tekrarından başka mevcut iktidarın değişim ve dönüşüm adına artık yeni ne bir söylemi ne bir eylemi vardır. Tek dönüşümleri, hürriyetçi demokrasiyi tek adam rejimine çevirmek istemeleridir. Gençlerin de böyle bir rejime rıza göstereceklerini hiç sanmıyoruz. Tek sesli yandaş medyanın her türlü propagandasına ve aldatmasına rağmen ufukta değişim ve dönüşüm görünmektedir.

 • Gündüz Alp

  13.6.2018 09:48:56

  Sayın Güleçyüz, "tebdil-i mekanda ferahlık vardır" gerçeğinden hareketle, değişim her zaman yeni ve güzel şeylere kapı açılmasına fırsat verir. Bu iktidar döneminde doğanlar bugün, gençlik dönemini yaşıyorlar. Gördükleri ve duydukları şeyler hep aynı şeyler. Siyasetin maalesef menfi ve menfaatçi yüzünü görmekle bir anlamda siyaseti kötü bellediler. Yalnızca bu algıyı tersine çevirmek bile zaman alacaktır. Belki bugünleri düşünerek seçmen yaşını 18'e indiren mevcut iktidarın kendi silahıyla vurulma ihtimali de vardır. Evet değişimi millet olarak hepimiz istiyoruz. Toplumsal barış ve huzurumuzu bozan yüksek gerilimli, kutuplaştırıcı siyasetin eylem ve söylemlerinden artık bıkkınlık geldi. Zaten ekonomik anlamda insanlar ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Değişim şart ama bu demokrat bir siyaset anlayışı ve yönetimi yönünde olmalıdır.

 • Abdurrahman KOÇAK

  13.6.2018 09:05:53

  Değişim şart.Gençlere güveniyoruz.

 • Ali Tam

  13.6.2018 02:58:12

  Değişim olacağını genci ihtiyarı herkes önceden hissediyor. Hoşgeldin DEĞİŞİM! demek için zamanı iple çekiyor MİLLET ittifakla... Şu istikbal inkılabatında zemini Asya Umut ağaracak pek yakında orda şafakta... Not: AKP elinden geleni yapmaya çalıştı. Teşekkürler AKP. 16 sene boyunca yapamadıkları, gündemine alamadıkları meseleleri DEĞİŞİM sayesinde artık MİLLET İTTİFAKI omuzlayacaktır. Ümitvarız...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı