"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

14 Mayıs, 31 Mart ve...

Kâzım GÜLEÇYÜZ
14 Mayıs 2024, Salı
74 yıl önce 1950’de 14 Mayıs günü yapılan seçim 27 senelik tek parti ve tek adam rejimine son vermiş ve DP’yi iktidar yaparak Türkiye’de yeni bir dönemi başlatmıştı.

Geçen yılki 14 Mayıs seçimleri ise ne yazık ki OHAL ortamında yapılan 2017 referandumuyla hortlatılan tek adam rejiminin devamını netice verdi.

Ama aradan bir yıl geçmeden, tek adam rejiminin her alanda ürettiği ve giderek kronikleşen krizlerle iyice bunalan toplum 31 Mart seçiminden çıkan sonuçla rahat bir nefes aldı. Sonrasındaki sürecin nasıl şekilleneceği ise henüz netleşmiş değil.

Yerel seçimden çıkan sonucun genel siyasete nasıl yansıyacağı, bilhassa muhalefetin izleyeceği stratejiye ve göstereceği performansa bağlı.

Seçimden birinci çıkmasını, temelini Kılıçdaroğlu’nun attığı ve yoğun emek verdiği Millet İttifakı ortak paydasına büyük ölçüde uygun politikalar uygulamasına borçlu olan anamuhalefet partisinin yeni Genel Başkanı, seçim sonrası Erdoğan ve Bahçeli’yi ziyaret ederek görüşmeler yaptı.

Bu görüşmelerde neler konuşulduğunun katılanlar tarafından açıklanmaması ise zihinlerde soru işaretlerine ve istifhamlara sebep oldu.

İktidarın “yumuşama,” anamuhalefetin “normalleşme” olarak nitelediği süreçte tek adam rejiminin 1 Mayıs tutuklamaları, İstanbul’da 14-15 yaşındaki liseli kızların “terör”den gözaltına alınması, ağır hasta ve yaşlı mahpusların hâlâ içeride tutulması, Kanun Hükmü belgeselinin keyfî şekilde engellenmesi gibi hukuksuz uygulamaları devam etti.

CHP Genel Başkanı Özel’in görüşmelerde muhataplarına verdiği söylenen dosyalarda bu gibi konuların ne ölçüde yer aldığı bilinmiyor.

Ve CHP’nin Soma ile başlayıp atanamayan öğretmenler, emekliler, asgarî ücretliler ve adalet arayanlarla devam ettireceği mitingler planladığı belirtiliyor. Bunlar, elbette ki yapılması gereken eylemler. Ancak meselâ öğretmenler mitinginde “laik eğitim ve çağdaş müfredat” sloganları eşliğinde “eski CHP” çizgisini yansıtan mesajlara dönülürse bundan hem CHP zararlı çıkar, hem de AKP’nin değirmenine yine su taşınmış olunur.

Mecliste CHP adına yapılan bir konuşmada AKP dönemindeki zulümlerden bahsedilirken yersiz şekilde “1400 yıl”ın külliyen karalanmasında olduğu gibi.

Özgür Özel’in ilgili belediyeleri “Arapça levhalara karışmayın, Arapça Kur’an’ın dilidir, halkımız incinir” diye uyaran takdire şayan duyarlılığını bu konularda da göstermesi gerekiyor ve bekleniyor.

Dayatma ve aldatma üzerine bina edilen ve öyle devam eden tek adam rejimini bertaraf etmenin yolu eski ezberlere dönüp onları tekrarlamaktan değil, ezber bozan yeni açılımlardan geçiyor.

Okunma Sayısı: 2163
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • süleyman ALIÇ

  14.5.2024 15:54:48

  Teşekkürler kazım bey çok olumlu, yol gösterici bir makale tebrik ediyorum. Birilerinin dini olabildiği kadar istismar ettiği gibi birileri de bazı Müslümanların hata ve kusurlarını 1400 yıllık islama ve tüm Müslümanlara boca etmesi arızalı bir zihniyettir. Bu zihniyeti taşıyan bazılarının eline güç ve kuvvet geçmiş olsa geçmişte olduğu gibi yine Müslümanlığa ve Müslümanlara hakaret etmeyi kendilerine bir görev addetmişlerdir. Bu zihniyet sufyanizmin zihniyetidir ve onun temsilcileridir. Tepedekilerin Toplumun değerleri ile ilgili çok çok önemli söylemleri takdire şayandır ve devam etmesi gerekir. fakat nedense kendi söylediklerine zıt beyanda bulunan arızalı o kafaya hiç bir itiraz etmemeleri düşündürücüdür.......... Toplumun tüm değerlerine sahip çıkacak olan AHRARLARIN bir an önce toparlanıp bir 14 MAYISTA yeniden iktidara gelmeleri gerekmektedir çaba ve gayretlerimiz o yönde olmalıdır inşallah

 • Mustafa Said Kara

  14.5.2024 07:51:32

  Kazım abi iyi niyetli bir bakış açınız var. Lakin tek adam rejimini bu işin kitabını yazmış bir partiden bitirmesini beklemek zor. Demokrat misyon tekrar ayağa kalkmalı ve bu işi onlar yapmalı.

 • Oğuz Yiğiter

  14.5.2024 00:26:06

  İşte olması gerekli yaklaşım bu. Basmakalıp ve donuk bir bakış açısıyla chp'yi 30'lara hapsedip, iktidarın hovardaca kullanmaya kalktığı istismar siyasetine destek mahiyetindeki chp'ye bakış yerine, Üstad'ın demokratlara hem de chp üst yöneticilerine meselâ parti umum kâtibi Hilmi Uran'a yaptığı ikazlar çerçevesinde yapıcı ve yol gösterici muhatabiyet hikmet ve fıtrat kanunlarına müraat çizgisidir kanaatindeyim.. Bu çerçevedeki değerlendirmeleriniz için tebrikler, dualar.... Tebrikler, dualar....

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı