"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya’da 47. yıl

Kâzım GÜLEÇYÜZ
12 Mayıs 2024, Pazar
Yeni Asya’daki 47. ve köşe yazılarındaki 33. yılımıza girdiğimizi yazmıştık. Bugüne geliş serencamımız ve hayatın akışı bize bir kez daha şunları düşündürdü...

Ailemizde ileriye müteallik bir program gündeme geldiğinde rahmetli babamız hep şu kaydı koyardı: “Allah ömür, sağlık verirse...”

Yapılan her planın ve öngörülen her hedefin gerçekleşmesi öncelikle bu şartların tahakkukuna bağlı değil mi: Bakalım ömrümüz yetecek mi ve sağlığımız elverecek mi?

Âniden gelen ecellerle nice projelerin yarım kaldığına ve hiç hesapta olmayan hastalıkların nice hayatları alt üst ettiğine ibretli örnekleriyle hep şahit olmuyor muyuz?

Onun için, “tûl-i emel” denilen, sanki bu dünyada ebedî kalacakmışız yanılgısına düşmeden, ihlâsı kazanmanın da en tesirli vasıtalarından biri olan “rabıta-i mevt” şuuruyla ölüme her an hazır olarak yaşamak, ama bunu yaparken dünyada bize terettüp eden hizmet ve görevlerimizi de aksatmadan yola devam etmek hayat düsturumuz olmalı.

Gerçek şu ki, ömür sermayelerimiz hızla tükeniyor. O zaman bu sermayenin, ne kadar olduğunu bilmediğimiz kalanını çok daha verimli kullanmaya çalışmamız gerekiyor.

Beş yıl kadar önce kadim bir okurumuzla sohbet ederken bizim için şöyle demişti: “Bundan sonra en fazla on yıl daha verimli olabilirsiniz.” On senenin yarısı geçti, kalanını tamamlayabilmek nasip olur mu, bilmiyoruz; ve her halükârda okuyucumuzun verimlilik noktasında söylediği şey çok doğru.

Çünkü yaş ilerledikçe, Üstadın “ölümün keşif kolları” olarak nitelediği hastalık ve arızalar çoğalıyor, melekeler zayıflıyor, fizikî anlamda tâkat ve enerji giderek azalıyor.

Öyle olunca, şu andan başlayarak, her bir günümüzü çok daha farklı bir titizlik ve hassasiyetle değerlendirmeye çalışmamız gerekiyor. Her bir günde ne yapabilirsek kârımız.

Aslında bu, hayatımız boyunca geçerli olması gereken bir prensip, ama bizim gibi zamanı hızla azalanlar için çok daha önemli.

Bununla yakından irtibatlı bir başka çok önemli husus: Gelip geçici münakaşa ve kavgalara ayıracak tek bir saniyemiz dahi yok.

İhlâs Risalesi’nden aldığımız derslerin gereği olarak aslî ve daimî vazifemiz, daima nura, ihlâsa, imana kuvvet vermeye çalışmak, her zaman müsbet hareket çerçevesi içinde kalmak, menfîlikleri asla gündemimize sokmamak, husumete vakti olmayan muhabbet fedaileri olarak hak ve istikamet çizgisinden sapmadan yola devam etmek.

Son nefesimize kadar hizmette şahs-ı manevî ile beraber yürüyüp, şirket-i maneviyenin müşterek havuzu içinde eriyerek...

Okunma Sayısı: 1504
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mustafa

  12.5.2024 23:02:01

  Kazım bey gel gitlerin bol olduğu,istikameti koruyabilenin az olduğu ilginç zamanlardan geçtiniz...Şükür ki doğruda, hakta sebat ettiniz..Yeni Asya camiasının Risalei Nur hizmetinde her zaman vazifenizi layıkıyla yaptınız..Allahim hayırlı ömürler versin,güzel akibetlerimiz olsun...

 • Abdurrahman

  12.5.2024 15:50:19

  Cenabı Hak sağlıklı ömürler versin.İstikametten ayırmasın...Başarılarınızın devamını dilerim...

 • Said Yazar

  12.5.2024 10:41:29

  Değerli Kazım Bey,33 yıldır demokrasiyi,insan haklarını savunan yazılarınızı beğeniyle okuyoruz.İnşaallah bir 33 yıl daha yazılarınızı okuruz.Geçmişte Burhan Felek, Ahmet Kabaklı,Çetin Altan örneğinde olduğu gibi günümüzde Yavuz Donat, Güneri Civaoğlu, Altan Öymen... Ümitvarız,kaleminizi genç kuşaklara devredinceye kadar hizmete devam, selamlar

 • Abidin

  12.5.2024 08:15:45

  Hayırlı ve uzun bir ömrünüz için dularımız sizinle!!! Emeğinize saygı, yüreğinize selâm!!!

 • Bülent Bektaş

  12.5.2024 06:10:47

  Rabbimizden özellikle siz Yeni Asya yazarlarıa sağlık ve sıhhat versin Allah hizmetlerimizi genişletsin inşallah

 • Hasan muharrem

  12.5.2024 06:03:23

  Allah hayırlı uzun ömürler versin.Nice 47.yıllara

 • Kenan

  12.5.2024 04:01:10

  Bir KHK li olarak, masumiyetimizi ve gerçek Adalete olan özlemimizi böyle ahir zamanın ifritten günlerinde,imkanları muvacehesince her fırsatta dile getiren vicdan sahibi size ve Yeni Asya ailesine teşekkür ediyor,hayırlı hizmetlerinizin daha nice yıllar devamını Rabimden niyaz ediyorum.

 • Necati

  12.5.2024 00:46:29

  Allah sizlerden ebeden razı olsun. Yeni Asya'da çok büyük hizmetlere vesile oldunuz, oluyorsunuz. Allah uzun sağlıklı ömürler versin. İstikamet üzere tavizsiz, cesur ihlâslı hizmetleriniz daim olsun inşallah. Allah sizi de bizleri de Risale-i Nurun şahs-ı manevisinden ayırmasın amin.

 • Murat Cansız

  12.5.2024 00:37:20

  Biz senden razıyız. Rabbim de razı olsun İnşaallah

 • Murat Cansız

  12.5.2024 00:36:45

  Nice verimli yıllara İnşaallah abi

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı