"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ders Salih Çökren’den, yazısı bizden

Mikail YAPRAK
17 Ağustos 2021, Salı
Hastalığı esnasında 15 Kasım 2019’da evinde ziyaret ettiğimiz ve 8 Ağustos 2021 günü Hakk’ın rahmetine kavuşan Salih Çökren Ağabeyi, kendi ağzından bir “ihlâs” dersi hatırasıyla yad etmiş olalım.

Çok mühim ve mukaddes iki noktaya geliniz hep beraber nazar edelim. Bütün amellerimizde “rıza-i İlâhî”nin nasıl elzem ve esas olduğunu ibadet ruhuyla ve iman gözüyle müşahade edelim. 

Risalelerdeki “sırr-ı ihlâs”ın sırlarından iki sırra daha ruhen ve fikren olabildiğince nüfuz edelim.

Üstâd’ın lisanında sırlarıyla ve hakikatleriyle billurlaşan “ihlâs”ın iki sırrının daha âlemimizde inkişaf etmesini kim istemez ki?

Bu sırlı noktalara “hasr-ı nazar”, sizi bilmem, ama şu âcizin âleminde yenidir. 

Avrupa’da 2015 Ahlen Bahar buluşmasında nurlu ve huzurlu bir mekânda İhlâs Risalesi’nden ders yapılırken bu noktalar cemallerini şahs-ı manevimizin kemal aynasında gösterdiler.

Ders kürsüsündeki Salih Çökren; daha önce bir ekip halinde bu Risaleyi anlamaya çalıştıklarını beyan ettikten sonra, soru-cevap metoduyla bazı yeni noktaların kendilerinde inkişaf ettiğini, bunları da hazirun ile paylaşmak istediğini ifade etti.

Ekip halinde bu Risaleyi anlamaya çalışırlarken şöyle bir soruyu da biribirlerine sormuşlar:

- Acaba, meali “Allah için namaza durup kıyamda bulunun” olan âyet-i kerime, bu Risale’nin başına niçin alınmış? 

Bu ihlâs dersinin namazla olan irtibatı ne olabilir?

Ekip halinde bu Risaleyi anlamaya çalışanlar, karşılıklı müzakerelerden sonra bazı hususlarda hemfikir olmuşlar.

Onların hemfikir olduğu bir noktanın, zihnimde yer eden mânasını kalemin ucuna gelen kelimelerle yazıya döküp kıymetli tefekkürünüze havale edeyim:

Bu Risale’nin başında meali “Allah için namaza durup kıyamda bulunun” olan âyet-i kerime bize âdeta şunu ihtar ediyor:

- Nasıl ki, Allah’tan başkası için namaza durmuyorsunuz, namazı sadece Allah için kılıyorsunuz, namazda huzurda iken, başka huzurlara, başka teveccühlere bakamıyorsunuz; dünyevî, şahsî ve hissî hiçbir şeyi o huzura bulaştırmıyorsunuz..

İşte bütün amellerinizde ve bilhassa bu hizmet-i Kur’ânîyenizde sadece rıza-i İlâhîyi gözetip, hep huzur-u İlâhîde olduğunuzu unutmamalısınız. Başka teveccühleri ve menfaatleri amelinize illet etmemelisiniz.

Zaten Üstad Hazretleri, ihlâsı kazanmanın ve muhafaza etmenin bir sebebi olarak; “..Hâlık-ı Rahîmin hazır, nâzır olduğunu düşünüp, O’ndan başkasının teveccühünü aramayarak, huzurunda başkalarına bakmak, medet aramak o huzurun edebine muhalif olduğunu düşünmekle o riyâdan kurtulup ihlâsı kazanır.” 1 buyuruyor.

Ne büyük bir sır, ne büyük bir hakikat ve hususîyet ki, Nur mesleğinin esası ihlâsa dayanır. 

Bir diğer mühim sır ve hakikatı da, İhlâs Risalesi’nin sonundaki duâda görüyoruz.

“Allah’ım İhlâs Sûresi’nin hakkı için bizi kendi iradesiyle ihlâslı olan ve Senin ihlâslı kıldığın kullarından eyle, âmin.”

İhlâsı kazanmış kimselere muhlis denilir. İhlâsa erdirilmiş kimselere de muhlas denilir. 

Yani “muhlis” olan ihlâs sahipleri, her zaman ihlâs çizgisinden çıkma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ama “muhlas” sırrına erenler, Allah’ın (cc) hususî koruması altındadırlar. 2

Kur’ân’da hem “muhlis”, hem de “muhlas” tabiri geçmekte ve âlimler tarafından bunların farklı olduğu bildirilmektedir.

Demek ki, bir büyük ihsan-ı İlâhî de, kulun son nefesine kadar ihlâslı kalabilmesidir. Yani Erhamürrahimin tarafından ihlâsa erdirilmiş olmasıdır.

Cenab-ı Hak, “muhlas” kelimesinin geçtiği âyet-i kerimede Hazret-i Yusuf için şöyle buyuruyor:

“.. Çünkü o, ihlâsa erdirilmiş kullarımızdandı.” 3

“Cenâb-ı Erhamürrâhimînden bütün Esmâ-i Hüsnâsını şefaatçi yapıp niyaz ediyoruz ki, bizleri ihlâs-ı tâmma muvaffak eylesin. Âmin.”

Dipnotlar:

1- bkz. İhlas Risalesi

2- bk.Yusuf Sûresi 24. ayetinin tefsiri.

3- Yusuf, 12/24.

Okunma Sayısı: 1594
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ömer

  17.8.2021 14:29:21

  Allah rahmet eylesin inşallah muhlas kullarından olmak duasıyla selamlar

 • Hüseyin

  17.8.2021 12:23:14

  Allah gani gani rahmet eylesin inşallah. Ne mutlu o kimseye ki "bâki kalan bu kubbede bir hoş seda bırakmak ve güzel hatıralarla anılmak"...

 • süleyman ALIÇ

  17.8.2021 11:56:03

  Allah Razı olsun Mikail abim, Rabbim Hem Bu Müstakim Nur Talebesi İhlas Risalesini ders "okuyarak" izah eden Salih abimize, hem de tüm geçmişlerimize sonsuz Rahmeti ile Rahmet eylesin, kabirlerini Cennet Bahçesinden bir bahçe eylesin, Bizleri de hem "SALİH", hem “muhlis”, hem de “muhlas” Kullarından eylesin ve onlar gibi Sırat-ı Müstakimden ayırmasın inşallah.

 • cenk çalık

  17.8.2021 10:06:21

  Allah razı olsun. Bu tür açılımlara çok ihtiyaç var. Sathi bir nazar nerede? Derin bir tefekkür nerede? Salih ağabeyimizi en güzel yâd etme şekillerinden birinin de yazınızda belirttiğiniz gibi açılan manaları paylaşmanızdır diye düşünüyorum. Rabbim Salih ağabeye gani gani rahmet etsin inşaAllah! Amin!

 • Hıdır Yıldırım

  17.8.2021 07:54:07

  Allah Salih Çökren Ağabeye gani gani rahmet eylesin. Kabri pürnur mekânı cennet olsun inşaallah.

 • Halil İbrahim Karahan

  17.8.2021 00:22:36

  Allah rahmet eylesin, Allah'ım razı olsun

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı