"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Onuncu köyde de mi rahat yok?

Ömer Faruk ÖZAYDIN
29 Ekim 2023, Pazar
''Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar” sözü, iki yüzlü ve kendi menfaatlerini düşünenler arasından sıyrılıp doğruları söyleyen insanların barındırılmadığını ifade eder.

İnsanlık tarihiyle başlayan Hak ve batıl mücadelesi kıyamete kadar devam edecekse, emaneti kabul edişimiz ve dünyaya gelişimizle teklif edilen paralel bir imtihanın gereğidir.

Peygamberler, evliyalar, âlimler ve ehl-i beyt, hakikatı haykırdıklarından, hesabına gelmeyenler tarafından işkence edilip, zehir içirilmiş, canlarına kastedilmiş. 

Hz. İbrahim (as) ateşle, Hz. Circis (as) derisiyle, Hz. Yahya (as) başıyla, Hz. Zekeriya (as) testere ile, Hz İsa’nın (as) çarmıhla bedel ödemesi ilh... hep bu sebepledir.

Ve nihayet Kâinatın Efendisi (asm) köleliği kaldırıp, kadınları alınan-satılan mal olmaktan çıkarıp evin hanımı yaptığı, cahiliye adetlerini kaldırıp ter ü taze İslâm’ı getirdiği için canına kast planında yurdundan edilmiştir. 

İslâmiyet geldikten sonra bile Allah’ı ve ahireti bilenler tarafından da doğru söyleyenler cezalandırılmış. Zira o zâtlar, İlâhî emirleri tebliğ ederken o heriflerin hakimiyet ve menfaatlerine ters düştüğünden kendi saltanatlarını devamı için irşad ve ikazları yapanlara zulmetmişler.

Hz. Ali (ra) adalet-i mahza, Hz. Hasan (ra) saltanata muhalifi olduğu, Hz. Hüseyin (ra) hürriyet mücadelesi verdiği için şehid edildiler. 

İmamlar, mücedditler İslâm beldelerinde zulüm gördükleri tadat edilecek olursa liste çok kabarık.

Günümüzde ise; devletlûlerini ikaz ettikleri ve İslâm dışı tatbikatları kabul etmedikleri için yüzbinlerce âlimin asılması, zehirlenmesi, zindanlara atılması, sürgün edilmesiyle neticelenmiştir. 

Hiç bir oyuna gelmeyen, bütün âlimlerden farklı bir metod yürüten, demokrasiye sahip çıkan çağın eşsiz alimi  Bediüzzaman’a ise; bütün oyunları bozduğu için kin bileyen isfad komiteleri onu imha yoluna gittiler. Beceremeyince tehcir, zindan, zehirlemelerle yolundan çevirmeye çalıştılar. Halbuki o, siyaset ve cemiyetleşmekten uzak, asayişin bekçisi, insanlara Allah inancı ve korkusu aşılayarak, tahta bitini bile öldürmekten imtina eder hale getirmişti.

Vefatından sonra talebeleri onun yolundan giderek hapisleri göze almış, vatan sathını mektep yapmışlardı. Ancak ihtilâl ve muhtıralar, hizmeti sadece enfüsî dairede zanneden, siyasî ve içtimaî reçeteleri es geçerek gelen fitneleri okuyamadığından o mübareklerle ana gövdeden (Yeni Asya’dan) parçalar kopardılar. Bu koparmalar her yeni fitnelerde güncellendi, ki ifsad komiteleri ilanihaye vazgeçmeyecekler gibi görünüyor. 

Fakat bu son fitne bütün fitneleri sollayacak nitelikte olduğundan göz gözü görmüyor, yalan-yanlış propagandalarla ehl-i iman iğfal ediliyor. 

Her zaman olduğu gibi Kur’an hazinesinden lemean eden Risale-i Nur’u esas alan Yeni Asya, kime ve nereden gelirse gelsin Hakk’ı ve hakikatı söylediği (yazdığı) için başına gelmeyen kalmadı neredeyse. 12 Eylül’e, 28 Şubat’a, abartılı Ergenekon davalarına, tek adam rejimine hayır dediği gibi, 15/20 Temmuz vetiresinde de saçma sapan gerekçelerle tutuklamalara zulümlere, tabutla tahliyelere Hak namına karşı çıktığı için terörize edildi, tezvirat yedi. 

Kurulduğu günden beri salvolar yediği halde dost/düşmanın dikkatini çekmiş olan Yeni Asya, hadiseleri (şahs-ı manevî gücüyle) 30 sene öncesinden gördüğü için, neşrettiği hakikatler kolay hazmedilmiyor, köylerde dolaştırılıyor. Yarın başka bir konjonktürde de kalabalığa uymadığı için hücum edilebilir, ancak zalim ağa köyünde olmasa da Hak köyünde buluşulacaktır bir gün.

Zira doğruların gün yüzüne çıkma gibi bir huyu vardır. 

Okunma Sayısı: 1816
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Necati

  1.11.2023 17:53:57

  Allah razı olsun. Şefkat, muhabbet, istikamet mesleği olan Risale-i Nur hizmet metodunu en doğru şekilde, cesaretle, tavizsiz duruşuyla Yeni Asya yarım asırdan fazla bir zamandır ortaya koymaktadır. Bütün Ehl-i imana açık olan bu davaya herkes kuvvet vermeli, ittihada en çok ihtiyaç duyduğumuz şu zamanda, küçük farklılıkları unutup önce Kendi içimizde sonrada daha geniş dairelerde birlikte olabilmeyi basarmalıyız.

 • H.Bulat

  29.10.2023 22:22:35

  Onuncu köy bayağı kalabalıklaştı. Muhtarlık seviyesini aştı. Belediyelik olma yolunda.

 • İsmail ÖNGEL

  29.10.2023 11:05:50

  Doğruların gün yüzüne çıkma gibi bir huyu vardır….

 • A. AYDIN

  29.10.2023 03:39:42

  "Yeni Asya, hadiseleri (şahs-ı manevî gücüyle) 30 sene öncesinden gördüğü için, neşrettiği hakikatler kolay hazmedilmiyor." Evet, problemin bir yönü bu. Diğer yönü de Üstada uygun hareket edip yalnız kalmaktansa kalabalığa uymak daha güvenli, daha kolay ve daha menfaatli oluyor. Böylece elekler çalışıyor ve imtihan devam ediyor.

 • Murat Cansız

  29.10.2023 00:56:58

  Kalemine yüreğine sağlık abi. Hele son iki paragraf işte YENİ ASYA farkı

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı