"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Yeni Asya nedir?” sualine 8 cevap

Osman Gökmen
21 Şubat 2024, Çarşamba
Yeni Asya nedir?

Bir gün birisi bana Yeni Asya nedir diye bir soru soracak olsa ona ne cevap verirdim diye düşündüm. Ne kadar düşünsem de istatistikler rakamlar ve belgeler yerine hissiyata tercüman olacak cümlelerle cevap vermenin doğru olacağına karar verdim. 

Birincisi;

Yeni Asya olaylara durumlara kişilere bakarken her şeyden önce soru sormak, neden niçin diyebilmektir.

Zira soru sormadan şeylerin, olayların ardını, arka planındaki niyeti, plan ve projeyi anlayamıyoruz.

Dolayısıyla; körü körüne itaat kültürüne bir itirazdır Yeni Asya. Anlama insanın ayırt edici özelliğidir. Binaenaleyh bilerek, anlayarak, düşünerek, tartarak, ölçerek, biçerek, araştırıp, soruşturarak her meselenin künhüne ulaşma gayretidir Yeni Asya.

İkincisi;

Büyüklerden duyduğu ile yetinmemek, meseleyi etrafı erbaasıyla kavramaya çalışmak, köküne temeline inmek, meselenin aslını esasını ortaya koymaktır Yani Yeni Asya.

Bu ölçüsü Risale-i Nurdan alınan bir tahkik mesleğidir.

Sadece tenkit ve muhalefet etme amaçlı değil bir hakikati arama mesleğidir, çare ve çözüm teklifidir.

Haksızlığa veya yolsuzluğa itiraz etmektir, şekle ve dış görünüşe aldanmamak, zahire göre karar vermemek her işin ruhunu, hakikatini, mahiyetini ortaya koymaktır.

Üçüncüsü;

Yeni Asya bir sahabe mesleğidir.

Bugüne kadar haksızlık karşısında asla susmayan ‘başıma bir şey mi gelir?’ hesabı yapmayan insanların şahsı manevisidir.

Allah rızasından başka bir gaye gitmeyen Allah’ı rızasını kazanmak için nasıl davransam, Allah’ın benden isteği ne olabilir hassasiyetiyle hareket eden bir zihniyetin temsilcisidir Yeni Asya.

Ortak akla dayanan haddi vasatı esas alan Allah’ın rızasını meşverette olduğuna inanan bir meşreptir.

Dördüncüsü;

Devletin menfaati uğruna tek bir ferdin dahi rızası dışında zarar görmesine razı olmayan, onun incitilmesine asla müsamaha göstermeyen, itilip kakılmasına her zaman karşı çıkan ve hakkın küçüğü büyüğü olmaz ilkesine sonuna kadar inanan bir meslek ve bir meşreptir Yeni Asya…

Beşincisi,

Defalarca kudsi kaynaklarından aldığı referanslardan, gayet net ve açık olan gaye ve hedeflerinden ve mevcudiyetinin ona yüklediği sorumluluktan uzaklaştırılmak istenen Nurculuğu asli hüviyetiyle hakikatiyle mahiyetiyle muhafaza etme davasıdır.

Adeta bir çeşit tarikata dönüştürülmek istenen Nurculuğu aslına ve esasına sadakatle muhafaza etmeye çalışan bir anlayışın, bir felsefenin bir dünya görüşünün adıdır Yeni Asya.

Suskunluğu tevazu gibi göstermeyi tahakküm ve istibdadın her türlüsünü bir kader gibi kabullenişi hiç bir zaman kabullenmeyen hakiki imanın hürriyetsiz olamayacağını savunan bir kahramanlık hikâyesidir Yeni Asya.

Altıncısı, 

Yılmayan yıldırılmayan ve teslim olmayan sayısız yiğitlik hikâyesidir Yeni Asya.

Bu ülkenin fikir ve sanat dünyasının, siyasetinin hatta iktisadiyatının her dönemine damgasını vurmuş nurlu akıldan ve münevver bir kalpten süzülen hakikatler manzumesinin adıdır Yeni Asya.

Yedincisi,

Kur’an ve iman davasını hiç bir şarta bağlamadan en küçük bir menfaati bile hesaba katmadan yürütmenin sırf Allah’ın rızasını gözetmenin adıdır. Bunun için bedel ödemek gerektiğinde de bu bedeli isyansız ödeme cesaret ve dirayeti gösterebilmenin adıdır Yeni Asya.

Risale-i Nur Külliyatının her cümlesine noktası ve virgülüne kadar sadakatin şaheser örneklerinin fiili ve kavli olarak sergilendiği bir platform bir menzil, bir menba, bir merkez, bir sistemin adıdır.

Kitaba hüvesi hüvesine bağlılıktır.

Her ahval ve şerait içinde pazarlık yapmamaktır. Konjonktüre göre tavır almamak kefeni yanında taşımaktır. Ahiretle rabıtayı koparmadan yaşamayı göze alabilmektir.

Her hal ve şartta küsmemek yılmamak ve davadan vaz geçmemektir.

Yeni Asya vazgeçebilmektir gerektiğinde anadan, yardan, paradan, puldan.

Sürülmek, dövülmek, sövülmek nevinden feleğin her çeşit eza ve cefasına tahammül edebilmektir.

Yeni Asya’nın itikadında netice almak ve galip olmak değil, sadakat ve sebat, azim ve kararlılık önemlidir.

Sekizincisi,

Yeni Asya Zübeyir Gündüzalp, Bekir Berk, Mehmet Kutlular, Mustafa Nezihi Polat’tır. 

Bu insanların ortak özelliği millet iradesine dayanan demokratik rejime inanmış insanlar olmalarıdır. Şahıs ya da zümrelerin değil, hukukun egemen olduğu kanunlar karşısında herkesin eşit olduğu, düşünce ve vicdan özgürlüğünün anayasal teminat altına alındığı bir ülkede yaşamanın mücadelesini verdi bu Kur’an fedaileri.

Yeni Asya bugün de zulme, adaletsizliğe, haksızlığa, yolsuzluğa ve her türlü keyfiliğe karşı cesurca inanılmaz bir mücadele vermeye devam ediyor. Her türlü iç ve dış fitneye rağmen istikrar ve ısrarla Said Nursi’nin İslam ve insanlık âlemine sunduğu reçeteleri ve belirlediği ilkeleri temsil ve müdafaa etmeyi sürdürüyor.

Kutlu olsun, binler tebrik ve teşekkürlerle.

Okunma Sayısı: 1652
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Osman Gökmen

  3.3.2024 00:20:13

  Yeni Asya Nedir adlı makaleye gösterilen iltifat ve katkılara teşekkür ederim

 • Ömer

  21.2.2024 15:31:02

  Binlerce tebrikler ediyoruz kaleminize sağlık.👏👏👏🤲🌅

 • süleyman ALIÇ

  21.2.2024 14:58:08

  Zübeyir abinin Nur talebesine (Yeni Asya'ya) yazdığı mektubun devamı... "Karanlık zindanlara atarlarsa ışık, paslı vicdanları görürsen ümit, imansız kalplere rastlarsan Nur vereceksin. Sen verdiğin için suç, sen getirdiğin için ceza, sen konuştuğun için mahkûm olacaksın. Ve buna şükredeceksin! Anadan, yardan serden ayrılacaksın. Candan, gönülden Kur’ân’a sarılacaksın. Damla iken deniz, nefes iken tayfun olacaksın. Derdini yazmak için derini kâğıt, kanını mürekkep edeceksin. Kimse ile görüştürmezlerse, Mecnun olup çöllere düşeceksin. Leylâ arar gibi Nur arayanları bulacaksın. Bulamazsan üzülmeyeceksin!.......

 • süleyman ALIÇ

  21.2.2024 14:56:05

  Çok teşekkürler Osman bey harika bir yazı bu yazını okuyunca Zübeyir abinin bir Nur talebesine yazdığı yazı hatıra geldi sanki Yeni Asya'yı Tarif ediyordu orada. Aziz Muhterem Kardeşim, Vazifen: Dikenler arasında güller toplayacaksın. Ayağın çıplaktır, batacak. Elin açıktır, ısıracak. Buna sevineceksin! Firavunlar kucağında büyüyen çocuk Mûsa’ları safına alacaksın. Aldığın için dövecekler. Konuştuğun için zindana koyacaklar; sevineceksin! Çöllere sürülürsen, kanınla ağaç yetiştireceksin. Kutuplara sürülersen, vücut ısınla sebze yetiştireceksin. Yeşilliği sevmeyenler olacak. Yakacaklar, yıkacaklar. Sen bunu sabırla seyredeceksin. .....

 • Oğuz Yiğiter

  21.2.2024 10:20:36

  Elhamdülillahi hâzâ min fadli. Tebrikler, dualar...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı