"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Şeriat âleme gelmiş, tâ istibdadı mahvetsin

Risale-i Nur'dan
29 Eylül 2020, Salı
Eğer Şeriat tecessüm ve temessül etse idi, istibdadı şeytan gibi tel’in edecekti.

Şeriatı bertaraf bırakmayınız; tâ istibdat pis eliyle vücudunu lekedar etmesin.

Eski Said Dönemi Eserleri, Makalat (“Mebusana Hitap”), s. 33

***

Meşrûtiyet ve kanun-u esasî işittiğiniz mesele ise, hakikî adalet ve meşveret-i şer’iyeden ibarettir; hüsn-ü telâkki ediniz. Muhafazasına çalışınız. Zira dünyevî saadetimiz meşrûtiyettedir. Ve istib- dattan herkesten ziyade biz zarardideyiz.

[...]

Ayasofya’da, Bayezid’de, Fatih’te, Süley­ma­niye’de umum u- lema ve talebeye hitaben müteaddid nutuklar ile Şeriatın ve müsemma-i meşrûtiyetin münasebet-i hakikiyesini izah ve teşrih ettim. Ve mütehakkimâne istibdadın Şeriatla bir münasebeti olmadığını beyan ettim. Şöyle ki:

“Milletin efendisi, onlara hizmet edendir.” hadisinin sırrıyla, Şeriat âleme gelmiş; tâ istibdadı ve zalimâne tahakkümü mahvetsin.

Herhangi bir nutuk îrâd ettimse, her bir kelimesine kimsenin bir itirazı varsa, bürhan ile ispata hazırım. Ve dedim ki: Asıl Şeriatın meslek-i hakikîsi, hakikat-i meşrûtiyet-i meşrûadır.

Demek, meşrûtiyeti delâil-i şer’iye ile kabul ettim. Başka medeniyetçiler gibi taklidî ve hilâf-ı Şeriat telâkki etmedim. Ve Şeriatı rüşvet vermedim. Ve ulema ve Şeriatı Avrupa’nın zünun-u fâsidesinden iktidarıma göre kurtarmaya çalıştığımdan cinayet ettim ki, bu tarz muamelenizi gördüm.

[...]

İstibdat, zulüm ve tahakkümdür; meşrûtiyet, adalet ve Şeriattır. Padişah, Peygamberimizin (asm) emrine itaat etse ve yoluna gitse halifedir; biz de ona itaat edeceğiz. Yoksa, Peygambere tâbi olmayıp zulüm edenler, padişah da olsalar haydutturlar.

[...]

Avrupa, bizdeki cehalet ve taassup müsaadesiyle, Şeriatı –hâşâ ve kellâ– istibdada müsait zannettiklerinden, nihayet derecede kalben üzülmüştüm. Onların zannını tekzip etmek için, meşrûtiyeti herkesten ziyade Şeriat namına alkışladım. Lâkin yine korktum ki, başka bir istibdat tekrar o zannı tasdik eder diye, ne kadar kuvvetim varsa Ayasofya Camii’nde mebusana hitaben feryat ettim. Ve söyledim ki:

Meşrûtiyeti meşrûiyet ünvanı ile telâkki ve telkin ediniz. Tâ yeni ve gizli ve dinsiz bir istibdad, pis eliyle o mübareği ağrazına siper etmekle lekedar etmesin. Hürriyeti âdâb-ı Şeriatla takyid ediniz. Zira cahil efrad ve avam-ı nâs kayıtsız hür olsa, şartsız tam serbest olsa, sefih ve itaatsiz olur. Adalet namazında kıbleniz dört mezhep olsun. Tâ ki, namaz sahih ola. Zira, hakaik-ı meşrûtiyetin sarahaten ve zımnen ve iznen dört mezhepten istihracı mümkün olduğunu dava ettim.

Bediüzzaman Said Nursî Tarihçe-i Hayatı, s. 73-75

LÛ­GAT­ÇE:

avam-ı nâs: Halk alt tabakası.

bertaraf: Bir yana itip saf dışı bırakmak.

hakikat-i meşrûtiyet-i meşrûa: Şeriata uygun meşrûtiyet hakikati.

istibdat: Baskı, despotluk, keyfî idare sistemi.

kanun-u esasî: Temel kanun, anayasa.

meşrûiyet: Şeriata uygunluk.

Meşrûtiyet: Bir hükümdarın başkanlığı altındaki millet meclisi ile idare edilen devlet sistemi.

müsemma-i meşrûtiyet: Meşrûtiyetin isim olduğu hakikat, mana.

sarahaten: Açıkça.

takyid: Kayıt altına alma.

tecessüm: Cisimleşme.

tel’in etmek: Lânetlemek.

temessül: Bir şekil ve surete girme, cisimlenme.

teşrih: İnceden inceye tetkik edip açıklama, açma.

zımnen: Gizli bir mânâ ile, gizli ifâde ile.

zünun-u fâside: bozuk zanlar, şüpheler.

Okunma Sayısı: 1379
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Cenk çalık

  29.9.2020 16:00:13

  Ülkemizdeki en önemli sorunlardan biri kavramlardan herkes kendine göre bir mana çıkarması. Ortak tanımlara ihtiyaç var. Bu mümkün değilse bile herkes kendi anladığını ifade ederek konuşması gerekir. Ta ki karşısındaki neyi kast ettiğini bilsin. Üstadımız meşrutiyet ve istibdatın geniş tanımlarını yaparak yol gösteriyor. "İstibdat, zulüm ve tahakkümdür; meşrûtiyet, adalet ve Şeriattır." şeklindeki veciz cümleler hem tanımları ve hem de üstadın bu kavramlardan ne anladığını izah ediyor. Bize de bu kavramları öğrenip, yaşamak kalıyor vesselam...

 • Yahya Evrin

  29.9.2020 14:37:48

  "İstibdat, zulüm ve tahakkumdur; mesrutiyet, adalet ve Seriattir.Padişah,Peygamberimiz (asm) emrine itaat etse ve yolunda gitse halifedir;bizde ona itaat edeceğiz .yoksa,Peygambere tabi olmayıp zulmedenler padişah da olsalar haydutturlar."Hz.Beduzzaman'nın şu sözünü, kaç islam alımı soylebilir;hem de saltanat döneminde. Allah ondan razı olsun. Günümüz dünyasında böyle hep doğruyu soyleyen,haktan yana olan, insanları aydınlatan,konusmus olmak için konuşmayan alimlere ihtiyaç var.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı