"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Filadelfiya’daki Boğaziçi Üniversitesi

Ahmet BATTAL
04 Ağustos 2021, Çarşamba
Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin hangilerinin hangi dünya görüşüne sahip olduğunu bilemiyoruz. Ancak o kurumun bir tabiatı ve işin de bir niteliği var.

Bu sebeple o üniversitenin bütün hocalarının, Hür Dünya’nın sahip çıktığı ortak insanî değerlere ve adalete ve hakkaniyete hizmet eden yönetim değerlerine asgarî ölçüde de olsa değer ve destek verdiğini tahmin edebiliyoruz.

O hocalar yedi aydır büyük ve meşrû sivil itaatsizlik eylemiyle dünyaya demokrasi ve hak arama yöntemi dersi verdiler.

Saraydan mancınıkla fırlatılan paraşüt rektör Melih Bulu’nun ipini çektiler ve bir gece ansızın görevden alınmasını sağladılar.

Yetmedi, geçen haftalarda bir demokrasi dersi daha verdiler. 

Rektör atamalarının genel olarak düzeltilmesi ile ilgili talepleri saklı kalmak kaydıyla ve bu durum düzeltilinceye kadar geçici bir çözüm olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, kendi üniversitelerinin yeni rektörünün oldukça demokratik bir ön seçim sistemiyle belirledikleri adaylar arasından atanmasını istediler. 

Pazartesi resmî adaylık başvuruları için son gündü. 

Kayyım rektörün yardımcılığını üstlenmiş olan iki profesör, Naci İnci ve Gürkan S. Kumbaroğlu da adaylardan. 

Ancak bu iki aday gayrı resmî, ama fevkalâde meşrû ön seçime katılan ve oy kullanan hocalardan önceden belirlenmiş olan asgarî kabul ya da onay oyunu alamadı ve Boğaziçi Hocaları’nın 17 kişilik rektör adayları listesine giremedi. 

Şimdi top Sarayda.

Bakalım Sarayın listesinde Erdoğan’a dikte edilecek olan bir numara kim olacak? 

Bilhassa barajı geçemeyen o iki hocadan biri atanacak mı?

17 kişilik liste dışından bir atama ve bilhassa bu iki kişiden birinin atanması gerçek bir skandal olur. 

Bizi Hür Dünya nazarında yeniden rezil eder. 

Rektör vekili de olan Naci İnci’nin vekâletinin ilk günlerinde bir öğretim görevlisi hakkındaki göreve son verme (süre uzatmama) tasarrufu basına yansımıştı. 

Vekil kayyım rektör görevine son verdiği kişi ile ilgili yazısında iki gerekçeyi birden sıralamıştı. Gerekçelerin doğruluğu, haklılığı ve yeterliliği ayrıca tartışılabilir. Bizim işimiz değil. Ama “ben seni ne olursa olsun yiyeceğim” demenin açık ifadesi

Bu bize Filadelfiya filmindeki dolaylı/hileli gerekçeyi ve bu zalimce tutuma karşı verilen adalet dersini hatırlattı.

Yazımızın başlığı bu sebeple öyle.

Ve basit bir soru soralım: 

Suyun alt tarafındaki kurt üst taraftaki kuzuyu yemek istediğinde bahane olarak ne söyler, ne yazar, ne yapar? 

Okunma Sayısı: 1755
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Orhan Ali YILMAZ

  7.8.2021 12:41:00

  Tamamen "İnsanca", hem de "insana yakışır" bir tepki oraya koydular.. "İnsanı, hayvanlıktan kurtarır; siz de 'tam insan' olunuz..." Münâzarât İfadesine, müspet anlamda, tam bir mâsadak oldular...👏👏👍😊

 • Orhan Ali YILMAZ

  7.8.2021 12:27:15

  Sanki, tam da, "Evet, bir millet, cehâletle hukûkunu bilmezse, ehl-i hamiyeti dahi müstebit eder." İfadesinden mülhem, gâyet mânidar, son derece başarılı, hem de sonuç alıcı, tam Demokratik/Özgürlükçü, İnsan Haklarına Sahiplik Şuuru ve de hassasiyeti ile, sabır ve metanet sıfatlarıyla tam muttasıf, örnek "asıl" bir dik duruş sergilediler, alkışlar tebrikler Bütün Boğaziçililere!.. Emeği Geçen Herkesler'e..

 • Halil İbrahim Karahan

  4.8.2021 08:40:16

  Allah razı olsun

 • Oğuz Yiğiter

  4.8.2021 02:18:51

  Hür dünya, medenî dünya dediğimiz evrende, bir mânâda fıtrat kanunları işliyor ve fıtrat fıtrî olmayanı reddedip atıyor. Bir dünya markası olan Boğaziçi kültüründe yaşanan tam da budur. Dünya ile entegre olmak isteyen aklı başında yönetimler bu gerçeği eninde sonunda göreceklerdir. Tebrikler, dualar...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı