"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Risale-i Nur, ecel korkusunu müjdeye çevirir

Ali ATAÇ
13 Eylül 2019, Cuma
Şu Yirmi Birinci Yüzyılda ve içinde bulunduğumuz demokrasi çağında; hiçbir dünya görüşü, hiçbir siyasî düşünce ve hiçbir ideoloji ve hiçbir fikir cereyanı ölüm gerçeğini değiştirmiyor ve değiştirmez.

Çünkü ölüm, bir siyasî düşünce, ne de bir ideolojik düşüncedir. Belki doğrudan doğruya  sosyolojik ve biyolojik bir gerçektir.

Halk arasında meşhurdur bir söz vardır: “Korkunun ecele (ölüme) faydası yoktur’’ denilir. Bu gerçeği herkes biliyor, fakat pek çok kimse nefsine kabul ettiremiyor. Halbuki kabul ettirse de ettirmese de sonucu hiç değişmiyor. Madem ölüm de hayatın kaçınılmaz bir gerçeği ve hiçbir şeyde bu gerçeği değiştiremiyor. 

Madem ki korkunun da ecele hiçbir faydası yok, belki de zararı var. O zaman bize düşen ve aslî vazifemiz olan; ölüme karşı bize cesaret veren, yani ecele faydası olanı bulmaktır. Yani karanlığa kafa tutmaktansa, bir kibrit ile de olsa dünyamızı aydınlatmak olmalıdır.

İşte o da bu asır insanları için Büyük İslâm Âlimi Bediüzzaman Said Nursî’nin Sözler’de Üçüncü Söz’de işaret ettiği: ‘’Evet, her hakikî hasenât gibi, cesâretin dahi menbaı imândır, ubûdiyettir. Her seyyiât gibi, cebânetin dahi menbaı dalâlettir. Yine aynı eserin On Dördüncü Söz’ün Hâtime’sindeki ölüm gerçeği ile ilgili günümüz insanı ve bizim için hem akla, hem mantığa uygun olarak yaptığı şu ikazdır. ‘’Ölümden ürküp, kabirden korkup, başını çevirme; merdâne kabre bak, dinle ne talep eder. 

Erkekçesine ölümün yüzüne gül, bak, ne ister’’ der.

Nasıl ki günümüzde başımız dara düşünce ve işimiz sıkıntıya girince; dünyevî krizi kendi lehine çevirmeye çalışıyoruz ve bundan belki kendimize bir ibret bir dersi çıkartma ihtiyacını duyuyoruz. Elbette ölüm gibi ebedî ahiret hayatımıza ait ve kâinatın değişmeyen en büyük bir gerçeğinden de bir ibret dersini çıkarma ve kendi lehine çevirmeye şiddetle ihtiyaç vardır. O da dünyada ancak Risale-i Nur’daki iman ve Kur’ân hakikatlerinde bulunur. 

İşte ölüm korkusuna ancak bu görüş ve anlaşıyla ve karşı konulabilir. Çünkü bu gerçeği başka türlü kabullenmek ve nefse de kabul ettirmek mümkün değildir.

Okunma Sayısı: 1334
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı