"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bahtiyar Almanlar İslâmiyete koşuyor

Ali FERŞADOĞLU
19 Kasım 2020, Perşembe
Her şeye rağmen Batı’da da İslâmî grup ve cemaatler faaliyetlerini sürdürüyor. Bediüzzaman, Hıristiyan geleneğiyle şekillenmiş Almanya’yı, Avrupa’nın İslâmlaşma üssü olarak işaret eder.

1. Dünya Savaşı’nda Ruslarla çarpışan Said Nursî, Ruslar’a esir düşer. Kosturma’daki esir kampına gönderilir. Orada 2.5 sene kalır. 1918’de, pek harika bir tarzda oradan firar eder. Polonya yoluyla Berlin’e gelir. “Almanlar ve Türkler tarih boyunca dostturlar” 1 diyen Bediüzzaman’ın “Bahtiyar Alman milleti” tabirini kullanması manidar. 

İşte bu ve benzeri vak’alar kurtlaşmış Batı medeniyetinin çökeceğini ve yerini İslâm medeniyetinin alacağını gösteriyor. Zaten pek çok araştırmanın sonucu şöyledir: Avrupa’nın nüfusunun çoğunluğunu, 2050 yılında Müslümanlar oluşturacak. 

Araştırmaların ortaya koyduğu bu gerçeği, Bediüzzaman, üç çeyrek asır önce öngörmüştü: “Avrupa’nın medeniyeti fazîlet ve hüda üstüne tesis edilmediğinden, belki heves ve heva, rekabet ve tahakküm üzerine binâ edildiğinden; şimdiye kadar medeniyetin seyyiâtı hasenatına galebe edip ihtilâlci komitelerle kurtlaşmış bir ağaç hükmüne girdiği cihetle; Asya medeniyetinin galebesine kuvvetli bir medar, bir delil hükmündedir. Ve az vakitte galebe edecektir.” 2  

Evet, “Avrupa’da Kur’ân’a ve İslâmiyete karşı gösterilen derin ilgi ve bilhassa bahtiyar Alman milletinde fevc fevc İslâmiyeti kabul etmek gibi hâdiseler” 3 geleceğin İslâmiyette olduğunu gösteriyor.  

“Almanya’da, Berlin Teknik Üniversite Mescidine Risâle-i Nur Külliyatı konulmuş ve Şarkiyat Üniversitesi İlahîyat bölümünde Risâle-i Nur hakkında konferans tertip edilmiştir. Almanya’daki İslâmî fütûhâtta Risâle-i Nur’un büyük rolü olmuştur.” 4 

Risâle-i Nur’da geçen Almanya ile ilgili bir diğer değerlendirme şöyledir: “Amerika’da, Avrupa’da, husûsan Almanya’da taharrî eden cereyanlar meydana gelmiş; eğer idrak edebilirler ve görebilirlerse, işte Risâle-i Nur Külliyatı. Nitekim bu hakîkatin idrâk edilmeye başlandığını gösteren emâreler bahtiyar Alman milleti içinde görülmektedir.” 5  

Dipnotlar: 

1- Doç. Dr. Ursula Spuler, İslâm Düşüncesinin 20. Asırda Yeniden Yapılanması ve Bediüzzaman Said Nursî (Milletlerarası Sempozyum), s. 31. 

2- Bediüzzaman, Tarihçe-i Hayat, s. 83. 

3- Bediüzzaman, Sözler, s. 709. 

4- Bediüzzaman, Tarihçe-i Hayat, s. 614. 

5- Age, s. 603. 

Okunma Sayısı: 1719
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Sezai MUMCU

  19.11.2020 15:24:23

  Risale-i Nur Külliyati sayesinde Almanlar'in her sorularini cevaplayabilecek onlari ilzam edecek durumdayiz. Elhamdulillahi haza min fadli Rabbi. Hristiyanlara asla sevdiginiz Hz. Isa AS ve Hz Meryem'den uzaklasmiyorsunuz, bilakis daha samimi ve daha halis baglarla baglaniyorsunuz, Halikimiz ise her halde bir olan Allah'i kabul etmek size asla zor gelmemeli diyoruz. Namaz ve Oruc gibi mükellefiyetlerin hicbir peygamber tarafindan kaldirilamayacagini ve hem de 24 saatten bir saati namaza ayirmanin yettigini anlatiyoruz. Teklif var zorluk yok! Hem kulluga kabul edecek yalniz O'dur.

 • Ali R. Yardimoglu

  19.11.2020 10:18:43

  Ustad Bz.' ni anlayanlar, iste suhulet ve mantikla, ancak onlar, boyle 1yaziyi yazabilir, ve yazmis......

 • Eddai

  19.11.2020 01:16:00

  Cok ince ama gün gectikce dahada belirgin hale gelen bir hakikati cok güzel kaleme almissiniz. Alman ve Türk dostlugunun tarihsel bir kökeni oldugunu belkide kökü Türk müslümanlarin Isa a.s. Peygamberimizi en az kendileri kadar hatta daha cok seviyor ve kendisine inaniyor olmasi olabilirmi. Kökü Türk müslümanlar tabirini burada acmak istiyorum, yanlis anlasilmalara mahal vermemek icin. Islamiyetin bayraktari sanli Osmanli ve torunlari Islam aleminin öncüsü olarak, birinci Avrupanin Isevi öncüleri bahtiyar Alman milleti Üstadimizin tespitleri üzere cok yakinda istikbalde islamiyete cani gönülden sahip cikacak insAllah.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı