"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Hükümetin işine karışmayacağız” sözünü nasıl anlamalı?

Ali FERŞADOĞLU
10 Şubat 2020, Pazartesi
Bazı zevat-ı bimuhakeme artık AKP’nin “dehşetli hata ve kusurlarını tevil ile papağan gibi müdafaa etmeye mecal” bulamadıklarından Bediüzzaman’ın şu söz ve tesbitine sarılıyor:

“Hükümetin işine karışmayacağız. Zirâ, hikmet-i hükümeti bilmiyoruz.” 1

Boğazına kadar “siyasete gömülmüş, netameli işlerine bulaşarak iktidara yamanmış” olanların bu sözü ısrarla telkin etmesinin psikolojik saikini ele alacağız.

Önce bu sözü de vuracağımız şu muhteşem ölçüye, mihenge vurup insaf, iz’an, samimiyet ve dürüstlük değerlendirmemiz gerektirir:

“Söylenene bak, söyleyene bakma’ denilmiştir. Fakat ben derim: Kim söylemiş? Kime söylemiş? Ne içinde söylemiş? Niçin söylemiş? söylediği sözü gibi dikkat etmek, belâgat nokta-i nazarından lâzımdır, belki elzemdir.” 2

Buna bakmadıklarına göre onların dertleri Kur’ân ve Sünnet-i Seniyye’nin bu zamandaki içtimaî/siyasî “ölçü, prensip, strateji ve hizmet metotlarını” ortaya koyan Bediüzzaman’ı anlamak değil; onu siyasî, hasis emel ve çıkarlarına alet ve istismar etmektir. 

Meselenin bu boyutu da anlatılır Risale-i Nur’da; şöyle ki: 

“Niçin namaz kılmıyorsun?” demişler. O da ‘Kur’ân’da  var’ demiş. ‘Bunun arkasını, yani, ‘Ve entüm sükara”yı/sarhoş olduğunuz zaman’ı 3 da oku’ denildiğinde, ‘Ben hafız değilim’ demiş olması kabilinden, Risale-i Nur’un bir cümlesini tutup o cümleyi tâdil ve neticeyi beyan eden âhirini almayarak…” 4 “siyasî Bektaşilik” yapmaktır.

Yani, Kur’ân hakikatlerine uymak değil, onları kendine uydurmaktır!..

Bunları tuzağa düşüren de günümüz dünya siyasetini kurgulayan ve onu dindarlara uygulatan Deccalizm/Süfyanizm ve bunların kolları “ifsat, ahlâksızlık, dinsizlik, zındıka, mason komiteleri” ile “ehl-i dünyanın hafiye ve propagandacıları”, “Hükümetin işine karışmayacağız. Zirâ, hikmet-i hükümeti bilmiyoruz.” sözünü telkin ederek iğdiş ediyorlar.

Dipnotlar:

1- Divan-ı Harb-i Örfî, Yeni Asya Neşriyat, s. 23. 2- Muhakemat, Yeni Asya Neşriyat, s. 100. 3- Nisâ Sûresi, 4:43. 4- Bediüzzaman, Şuâlar, 254.

Okunma Sayısı: 2145
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Nihat paran

  10.2.2020 18:47:12

  Selam aleyküm sevgili hocam Allah rızası için bana yardımcı olun kafamı meşgul eden çok mesele vardır onlarda birisi şudur: bazen istemiyerek de olsa herhangi bir konuda kötü zanlar düşünüyorum ama eyleme dönüştüremiyorum ben ahirette bu kötü zandan sorumlumuyum

 • Mürsel

  10.2.2020 05:30:31

  Herkes gibi biz de insanız.Hükümetin de asayişinde işine karışacağız.Fiilen/ bizzat yapmamak bilmemeyi gerektirmez.İyi baklavayı bilmek için baklavacı olmak gerekmez. Siyasetçi başarmak için her şeyi yapar; o zaman alet ve alkışçısı olmayacağız. Binde 5 lik bir siyasi gücü bayrak gibi gösterip nuru gölgeliyip insanları ürkütmeyeceğiz. Amma selefi salihin gibi; iyi niyet ve bilgiyle eleştireceğiz ikaz edeceğiz.Hiç olmazsa emir bilmaruf nehyi anil münker yapıp mümin sorumluğumızu yerine getireceğiz koyun olmadığımızı ortaya koyacsğız.Rahmetli İzzetbegoviç'in dediği gibi; doğuda olmayan özeleştiri, muhasebe gerçeğini kıyametten önce doğu'ya getirip yeni bir icat çıkaracağız! Doğu'nun hikmet ve zeka haysiyetini kurtarmaya bakacağız!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı