"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Nereye “hicret” edelim?

Ali FERŞADOĞLU
01 Ağustos 2022, Pazartesi
Moleküller çiçekten böceğe, unsurlara hicret eder. Hava, su, bulutlar devir daim ile hicret eder. Dünyamız saatte 108 bin kilometre süratle hicret eder. Kâinat, yani, mülk âlemi, âlem-i ahrete hicret eder.

Hayat bir hicrettir. “İnsan bir yolcudur. Sabavetten gençliğe, gençlikten ihtiyarlığa, ihtiyarlıktan kabre, kabirden haşre, haşirden ebede kadar yolculuğu devam eder.” (Mesnevi-i Nuriye, s. 189)  

Hicret, Kur’ân’ı anlama, yaşama, anlatmanın adıdır. İslam medeniyetini ihyaya ve inşadır. Hicret, hak ve hürriyetlerin, hukukun peşinde koşmaktır. Hicret, kötü arkadaşları bırakıp dostların sinesine göçtür. Televizyon-internet saldırılarından kaçıp kitaba, tefekküre koşmak hicrettir. Hicret, cihad-ı maneviye, yani, ilim ve iman hakikatlerine çalışmak, güzellikle çağırmaktır. İftiraktan ittifaka, ayrılıtan ittihada gitmek hicrettir.  

Bizi, imani, fikri, ilmi, tefekküri, zikri, şükri bir hicret; Kur’an’a, Resulullah’a, Asr-ı Saadete, kardeşliğe, adalet ve barışa hicret kurtarır! Bizi, muhacirlerin en kutlusu ve en şereflisi Rehber-i Ekmel Efendimizin (asm) getirdiği hakikatler hicret edeceğiz! 

Hicret; Asr-ı Saadete gitmektir: “İşte, bak: Şu cezîre-i vâsiada vahşî ve âdetlerine mutaassıb ve inatçı muhtelif akvâmı, ne çabuk âdât ve ahlâk-ı seyyie-i vahşiyânelerini def’aten kal’ ve ref’ ederek bütün ahlâk-ı hasene ile teçhiz edip bütün âleme muallim ve medenî ümeme üstad eyledi. Bak, değil zâhirî bir tasallut, belki akılları, ruhları, kalbleri, nefisleri feth ve teshîr ediyor. Mahbub-u kulûb, muallim-i ukùl, mürebbî-i nüfûs, sultan-ı ervâh oldu… Bilirsin ki sigara gibi küçük bir âdeti, küçük bir kavimde büyük bir hâkim, büyük bir himmetle ancak dâimî kaldırabilir. Halbuki, bak, bu zât büyük ve çok âdetleri, hem inatçı, mutaassıb büyük kavimlerden zâhirî küçük bir kuvvetle, küçük bir himmetle, az bir zamanda ref’ edip, yerlerine öyle secâyâ-i âliyeyi-ki, dem ve damarlarına karışmış derecede sabit olarak-vaz’ ve tesbit eyliyor. Bunun gibi daha pek hârika icraatı yapıyor. İşte, şu Asr-ı Saadeti görmeyenlere Cezîretü’l-Arabı gözlerine sokuyoruz. Haydi yüzer feylesofu alsınlar, oraya gitsinler, yüz sene çalışsınlar. O zâtın, o zamana nisbeten bir senede yaptığının yüzden birisini, acaba yapabilirler mi?” (Sözler, s. 216.) 

İstibdat, tek adamcılıktan kurtulup meşrutiyet/demokrasi, meşverete gitmek hicrettir. Hicri yılbaşını tebrik eder hayırlara vesile olmasını dilerim.

Okunma Sayısı: 1762
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Bülent Bektaş

  1.8.2022 08:03:39

  Hicri yılımız mübarek olsun inşallah Çok güzel bir yazı olmuş Emeğinize sağlık

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı