"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov: Kırım'daki halka 8 yıldır eziyet ediliyor

10 Mayıs 2022, Salı 15:24
Umerov, "Ukrayna olarak, Kırım ve Sivastopol dahil ülkenin 24 bölgesini bir bütün olarak görüyoruz. Biz bu konularda çözüm bulmak için masaya oturabiliriz. Ancak hiçbir zaman ne insanımızdan ne topraklarımızdan vazgeçeriz." dedi.

Kırım Tatar Türkü Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım ve Donbas bölgesinin Ukrayna için kırmızı çizgi olduğunu belirterek, "Hiçbir zaman ne insanımızdan ne topraklarımızdan vazgeçeriz. Toprak bütünlüğünü savunuyoruz ve bu çizgiden asla vazgeçmeyiz." dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin Rusya ile müzakereler için oluşturduğu heyette yer alan Umerov, Rusya ile savaş, müzakereler ve Kırım'daki Türklerinin durumunu anlattı.

Rusya ve Ukrayna arasında 24 Şubat'ta savaş başladığında Zelenskiy'nin Kırım Tatarlarından Türkiye ve İslam İşbirliği Teşkilatı ülkeleri ile iletişimde olmalarını istediğini belirten Umerov, ülkesine her konuda destek vermeye gayret ettiklerini dile getirdi.

Tatarların ülkedeki cephelerde savaştığını aktaran Umerov, siyasi diplomatik temaslar yürüttüğünü söyledi.

"Rusya ile müzakereler zor şekilde sürüyor"

Rusya ile müzakerelere değinen Umerov, "Müzakereleri başlatarak dünyaya Ukrayna'nın siyasi diplomatik kanallara açık ve savaşı istemediği yönünde dünyaya sinyal verdik. Müzakerelerde, Rusya'nın ülkemize saldırmasının hiçbir nedenin olmadığını gördük. Savaş er ya da geç biter. Dolayısıyla bir anlaşmanın temellerini atmaya çalışıyoruz ancak müzakereler zor şekilde sürüyor." dedi.

Ukrayna'nın Mariupol'deki duruma da değinen Umerov, Rus ordusunun Azovstal Çelik Fabrikası'na hem havadan hem de karadan yoğun saldırılar düzenlediğine dikkati çekerek, "Tüm bunlar müzakereleri yavaşlatıyor. Bu durumda Ruslarla aynı masaya oturmak zor oluyor." ifadesini kullandı.

Mariupol’de Türk kökenli Hıristiyanların yaşadığına dikkati çeken Umerov, söz konusu kentten tahliyelerin sürdüğünü ifade etti.

Milletvekili Umerov, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin mart sonunda Türkiye'de bir araya geldiğini anımsatarak, şunları söyledi:

"Türkiye, hem bir komşu hem de müttefikimizdir. Bizlere, insani, siyasi diplomatik yardım sağladığı için Türkiye'ye ve Türk halkına minnettarız. Dost kara günlerde belli olur. Türkiye'nin rolü çok önemli çünkü hem Ukrayna hem de Rusya ile iyi ilişkileri var. Türkiye yanımızdayken Rusya ile müzakerelerde kendimizi güvenli hissediyoruz."

"Toprak bütünlüğü çizgisinden asla vazgeçmeyiz"

Rusya'nın 8 yıldır Kırım ve Donbas topraklarını elde tuttuğunu söyleyen Umerov, "Ukrayna olarak, Kırım ve Sivastopol dahil ülkenin 24 bölgesini bir bütün olarak görüyoruz. Biz bu konularda çözüm bulmak için masaya oturabiliriz. Ancak hiçbir zaman ne insanımızdan ne topraklarımızdan vazgeçeriz. Toprak bütünlüğünü savunuyoruz ve bu çizgiden asla vazgeçmeyiz. Bu konular, kırmızı çizgilerimizdir." dedi.

Umerov, "Biz Kırım'da tutuklanan soydaşlarımızın durumunu konuşmaya her zaman açığız. Kırım'ın tanınmasına hiçbir şekilde yaklaşmayız çünkü bu bizim toprağımızdır. Ancak Kırım ile ilgili insani durum ve tahliyeler konusu ele alınabilir. Biz bu konulara açığız. Aynısı Donbas için de geçerli. Biz Donbas'tan vazgeçmiyoruz. Dolayısıyla Donbas'tan askerlerimizin çekilmesi söz konusu değil. Bu konuda kararlıyız. Donbas için sonuna kadar orada savaşacağız." ifadelerini kullandı.

"Rusya, Herson ve Harkiv bölgelerine istihbarat taktiği uyguluyor"

Rusya'nın Herson ve Harkiv bölgelerini ele geçirmeye çalıştığına dikkati çeken Umerov, "Rusya, bu bölgelerde istihbarat taktiği uyguluyor. Orada kimse Rusları desteklemez. Bu bölgelerde olanların tamamı Rus propagandasının ürünüdür." dedi.

Umerov, Rusya'nın buradaki eylemlerine karşı çıktıklarını ve bu yönde gerekli adımlar attığını dile getirdi.

"Kırım'daki halka 8 yıldır eziyet ediliyor"

Ukrayna genelinde yaklaşık 350 bin Kırım Tatarı'nın yaşadığı bilgisini paylaşan Umerov, Rusya'nın Kırım'ı 2014'te yasa dışı ilhak ederek Tatar Türklerine baskı uyguladığını söyledi.

Umerov, şunları kaydetti:

"Rusya, Kırım'ı askeri bölge olarak kullanıyor. Oraya yaklaşık 150 bin askerini yerleştirdi. Bunu, Rusya, uluslararası, bölgesel ve ikili anlaşmaları bozarak yaptı. Kırım'daki halka 8 yıldır eziyet ediliyor. Burada ne dini ne de siyasi özgürlük var. Rusya, Kırım'da 121 Tatarı tutukladı. Tutuklanan Tatarların bazıları Rusya’ya götürülüyor ve 15 ila 25 yıla hapse atılıyor. Bu şahısların tek suçları, Kırım Tatarı olmaları ve Ukrayna'yı desteklemeleridir. Kırım Tatarlarından bazıları ise kayıp. Bunları bulmak için gayret ediyoruz."

AA

Okunma Sayısı: 619
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  10.5.2022 21:44:41

  Deccalizm Kuzeyden örgütlenip,kominizzm ihtilalini yaparak,RUSYANIN DİNDAR İSEVİLERİNİ DİNSİZLEŞTİREREK,BİN SENELİK değerlerini TAHRIP ederek,Osmanlı topraklarında da İSLAMI ve KUR’ANI TAHRİP ETME pilanlarını Birincì Cıhan harbini takiben devreye soktular! Gidişata ve olanlara ve hadiselere bakarak,KUTSALLARA geriye dönüş de Yine KUZEY AVRUPA CİHETİNDEN zuhur edecek gibi. Bir nevi revanşa ve savunmaya Rusya TALİP OLDU sanırım? Ne dersiniz?… ALLAH c.c yar ve yardımcımız olsun inşaallah.

 • S.topuz

  10.5.2022 21:41:28

  Bu SAVAŞ, dünyayı tek başına keyfine ve menfaatlerine göre istediği gibi yönetmek isteyen,bi nevi ILAHLIK taslayan ZIHNIYETE KARŞI başlatılmış olma ihtimali daha çok ÖN PLANDA görünüyor. Rusya veya Putin ,bu zihniyete bir nevi" DUR ,DÜNYA BİRDEN BÜYÜKTÜR, biz de varız bu DÜNYA SİYASİ IRADESİNde ". demektedir. Yapılan malum uluslararası anlaşmalar NATO ve BATI Tarafından bilinçli olarak RUSYAYA rağmen, tekrar tekrar ihmal ve ihlal edildi .Ve UKRAYNA Meselesi ister istemez zuhur etti. Bu meselede her iki taraf da MESULDÜR. Allah c.c., Masum ve mazlumların yardımcısı olsun inşaallah. Bir an evvel BARIŞ YOLLARI AÇILSIN, YERYÜZÜNDEKİ BÜTÜN ZULÜMLER SON BULSUN. SAVAŞLARIN KAZANANI OLMAZ, OLAMAZ,OLMAMALI DA!

 • S.topuz

  10.5.2022 21:37:08

  Rus da dinsiz kalamaz, geri dönüp Hristiyan da olamaz. Olsa olsa küfr-ü mutlakı kıran ve hak ve hakikata dayanan ve hüccet ve delile istinad eden ve aklı ve kalbi ikna' eden Kur'an ile bir musalaha veya tâbi' olabilir. O vakit dörtyüz milyon ehl-i Kur'ana kılınç çekemez." Said Nursî Emirdağ-2 - 72

 • S.topuz

  10.5.2022 21:35:17

  Artık vaz geçin şu SAVAŞMA SEVDASINDAN DA , BARIŞMANIN YOL ve YORDAMI İÇİN YARDIM TALEP EDİN. Bu gidişin sonu yok. Ahiri perişanlık bunun. Sadece UKRAYNA DEĞİL, BÜTÜN İNSANLIĞIN PERİŞAN olma tehlikesiyle karşı karşıyayız eğer bu SAVAŞ DURDURULMAZSA! AKLI SELİM SAHİPLERİ bir an evvel bu gidişata BARIŞCIL BİR ÇARE BULMALILAR! DUYURULUR !.....!......?

 • S.topuz

  10.5.2022 21:34:24

  Evet AB tasaffi ediyor ve etmeli. Yalnız RUSYA  OLMADAN ve RUSYAYLA iyi ve barışcıl ilişkiler askıya alınıp, her an “RUS AYISI” korkusu pompalanarak ve silahlanma yarışıyla da DÜNYAYA SULH-U  UMUMİ hiç gelemez! Evet, Rusya bu İŞGALLE bizim açımızdan  büyük bir hata yaptı ve belki de pişmanlar. Yalnız ABD ve NATO da bu işe RUSLARI bi nevi zorladı ve hatta yeşil ışık yaktı da denilebilir. Almanya da bu işte kusurlu! Çünkü RUSLARLA olan D.Berlin anlaşması ve diğer konularda gereken titizliği ihmal etti! Ve netice ortada! Çözüm, tekrar RUSYAYLA yeni ve sağlam bir “BARIŞ ANLAŞMASI” YAPMAKTIR. Gerisi havanda su döğmek ve DECCALİZMİN değirmenine SU vermekten başka bir şey değildir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı