"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hedefi ve istikbâli görenler

26 Eylül 2014, Cuma
Aslen Ermenek’li olan, Bediüzzaman Hazretlerinin meslek ve meşrebini tavizsiz idame ettiren merhum Zübeyir Gündüzalp Ağabeyimiz, bizlerin mazide Nurculuk dâvâsından tutuklu bulunduğumuz Konya yarı açık ceza evinden mahkeme kararı ile tahliyeden sonra İstanbul’a dâvet ettiler. Uzun sohbetimizin içinde Konya’nın manevî durumunu sordu ben de; “Medine’den Ali Ulvi Kurucu Ağabey Konya’da onunla görüşüyoruz”dediğimde, cevaben dedi ki “Kardaşım Ali Ulvi Bey Türkiye’ye girdiğinde onu 5 hafiye takip eder, onu sıkmayın. Üstad’ın tarihçe-i hayatına yazdığı önsöz 10 kitap mesabesindedir ve onu daima oku” dediler.

Merhum Zübeyir Ağabey kerameti çok veli bir zattı. O ifadeden sonra defalarca bir tesbih manasında ve sohbetlerimde o bahsedilen önsöz’ü okurdum ve halen okurum. Bilhassa Bediüzzaman Hazretlerini yeni tanıyanlara veya Risale-i Nur’u yeni tetebbu etmeye çalışanlara bu önsözü tavsiye ederim. Kış mevsimlerindeki birçok hastalıklara iyi gelen vitamin dolu limon, portakal, kivi, ceviz, ardıç tohumu, çörek otu ve emsali bitkiler gibi. Yaz aylarında da ilahi bir serum ağırlığında olan karpuz ve nar gibi.
Önsözünde merhum Ali Ulvi Ağabeyimiz diyor ki; “madem ki bir âlim, peygamberlerin varisidir; o halde, hak ve hakikatin tebliğ ve neşri hususunda, aynen onların tutmuş oldukları yolu takip etmesi lâzımdır. Her ne kadar bu yol, bütün dağ, taş, çamur, çakıl, uçurum, daha beteri, takip, tevkif, muhakeme, hapis, zindan, sürgün, tecrid, zehirlenme, idam sehpaları ve daha akıl ve hayale gelmeyen nice bin zulüm ve işkencelerle dolu da olsa” 1
Asırlar boyu bu aziz dâvâya gönül veren şahsiyetlerin karşısına her dönemde avami tabirle takozlar çıkmıştır ve çıkmaktadır. Mezkûr paragrafta bir insan ömründe başına gelebilecek bütün hadiseleri bir paragrafta toplamıştır. Bu itibarla da hem tarihçe-i hayatı tam tetebbu etmişler, ve hem de kendilerinin derûni mühim bir âlim olduklarını da ortayla koymuşlardır. Hz. Bediüzzaman’ın hayatı böyle ve O’na özellikle “rıza-i bâri ve aşk-ı hakaik “ ile gönül veren sâdık sarsılmaz şakirtleri de böyle. İstismar edenler müstesna!..
Mezkûr önsözün diğer satırlarında diyor ki; “Bediüzzaman, böyle harikalar harikası bir inayete mazhar olan mübarek bir şahsiyettir. Ve bunun içindir ki, zindanlar ona bir gülistan olmuş; oradan ebediyetlerin nurlu ufuklarını görür. İdam sehpaları, birer vaiz ve irşad kürsüsüdür. Oradan insanlığa ulvî bir gaye uğrunda sabır ve sebat, metanet ve celâdet dersleri verir. Hapishaneler birer medrese-i Yusufiyeye inkılâp eder. Oraya girerken, bir profesörün üniversiteye ders vermek için girdiği gibi girer. Zira oradakiler, onun feyiz ve irşadına muhtaç olan talebeleridir. Her gün birkaç vatandaşın imanını kurtarmak ve cânileri melek gibi bir insan haline getirmek, onun için dünyalara değişilmez bir saadettir.”
Bu satırlar hem Hz. Bediüzzaman’ın yolunda gidenler için ve hem de İslâm dünyasında şu anda kıyametler koparan ve Müslümanım diyen kişilere bir reçete ve bir çıkış yoludur. Bütün entrikalara engellere hasetlere darbelere zindanlara rağmen, o meşrû zeminlerde kan akıtmadan gönül yıkmadan yoluna ve hizmetine devam ediyor. “Arifim” diyen “ben filanım” diyen ve “Müslümanım” diyenler, bu gönül sultanının bir kere olsun, fakat beyinlerini çatlatırcasına ve kalplerini zemzemle yıkarcasına O’nun tarihçe-i hayatına mutlaka bakmaları lâzım. Bu itibarla bizim gibi gönül verenlere yazı da gelse, tura da gelse birdir. Bazan üstümüze kül dökülür, bazan da yağmur yağar, hepsinin bir hikmeti vardır. Sen hedefine meşrû zeminlerde yürü, istikbâl senindir ve ihlas sahiplerinindir.

Dipnot:
1- Tarihçe-i Hayat

Okunma Sayısı: 2251
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • mehmet ali çiftkaya

  26.9.2014 01:17:00

  arif olanlar mesajını anlamıştır ağabey.sırlar alemi,takozlara tekme,hizmete devam.
  zalimler,terbiyesizler eliyle dökülen küller rahmet yağmurları ile temizlenirler.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı