"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kemalist rövanş

Kâzım GÜLEÇYÜZ
10 Mayıs 2022, Salı
Darbecilerle hesaplaşma iddiasıyla başlatılan Ergenekon ve Balyoz operasyonlarının tavsamaya başladığı günlerde, o yaşananlardan sonra bir misilleme ve rövanş dalgası gelmesinden duyduğumuz endişeyi defaatle ifade etmiştik.

Ki, yargılamalar devam ediyorken kimi sanıklar mahkeme heyetlerine açıkça “Bu günler geçecek, yarın bu sandalyelerde siz oturacak ve hesap vereceksiniz” diyorlardı.

Nitekim öyle oldu. O davaların, dışarıya kaçabilenler dışındaki savcı ve hâkimleri sanık durumuna düştüler ve mahkûm oldular.

Keza o operasyonlarda görev almış olan emniyet mensupları da aynı akıbete uğradı.

Ama iş onlarla sınırlı kalmadı; kapsamı alabildiğine genişletilerek, bir Balyoz sanığının içeride iken söylediği boyutlara taşındı:

“Daha ne kadar çekeriz bilmiyorum. Ama çok uzun süreceğini sanmıyorum. Yani aldığımız haberler o yönde bizim. Sağlam kaynaklar. Bunun hesabı sorulacak.

“Biz bir daha böyle bir rövanşta hata yapmayız. Atatürk isyan olduğu zaman ‘Çoluğu çocuğu kalmasın, götürün, şehri götürün’ diyormuş. Çocuğuna kadar. Bu iş böyle.

“Bir iki sene içinde bu manzara tam tersine dönecek. Adamlar bu ülkeden kaçacak. Ve rövanşı çok farklı olacak. Çok kişinin canı yanacak. Bunun rövanşında çok can yanacak. 

“Bir sürü hesaplaşma olacak. İki sene çok, bir sene içinde. Buradan çıkarsak dışardakilerle çok ciddî bir hesaplaşma olacak. İlk şeyimiz ne biliyor musun? Aç kalacaklar. Öyle başlayacak. Bu kadar da boş değiliz yaa.”

Dediği gibi de oldu. Ergenekon ve Balyozda darbecilik suçlamasıyla yargılananlar, kesin hüküm giymişler dahil çıktı. Hemen peşinden, “çok farklı bir rövanş” dalgası başlatıldı. Çocuğuna kadar, çok kişinin canını yakan bir dalga. “Kaçacaklar” denilenler de kaçtı.

Hukukun bütün temel prensipleri çiğnenerek yürütülen bu rövanş operasyonlarının, vaktiyle darbe davalarında “millet adına savcılık” rolü üstlendiklerini ilân eden siyasî kadrolara yaptırılması ayrı bir ibret oldu.

AİHM’den dönmeye başlayan tutukluluk ve mahkûmiyet kararlarının, ağır ceza hâkimi yapılan parti avukatlarına aldırılması da.

“Aç kalacaklar” sözünün “Ağaç kökü yesinler”e çevrilip iktidar ekibine söyletilmesi de.

15-20 Temmuz süreci böyle bir süreç.

Okunma Sayısı: 3825
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Rasim

  10.5.2022 17:17:12

  Biz beklemedeyiz, onlar da beklesinler. Allah hükmünü verecektir. Kainatta ve sonrasında hep O'nun dediği olmuş, öyle de olacaktır.

 • sedat

  10.5.2022 16:48:40

  Bunları ancak AKPye yaptırabilirlerdi...CHP yapmaya kalksa dindarlar(!!) anında ayağa kalkarlardı..süper proje

 • Mehmet

  10.5.2022 16:19:07

  Cenabı hakkın efalini hikmetini bizim gibi sabursuz ukûl anlayamaz. Zira acelesi olan insan acelesi olmayanı nasıl anlayacak ki.? Rabbimiz elbet nurunu tamamlayacak lakin biz acele ediyoruz. Endişeye hüzne mahal yok.Herşey o kudretin ihatası kuşatması altında. "O, her gün (her an) bir iştedir!" Rahman süresi. Ayrıca zülme maruz kalanda giden günahlarını düşünsünde adeta zülme uğradığının keyfini çıkarsın. Hapisteyken öyle tatlı bir halet- i ruhi sarardı ki be öyle tatlı anlarımız olurduki dışarda onu yakalamak namümkün. Yine söylüyorum bu günler bitmeden zülme maruz kalan doya doya keyfini yaşasın

 • İlke

  10.5.2022 15:21:45

  Bıyık sakal yüzük müslümanlarından tepkisel Müslümanlıktan makam kurtarma koruma veya makam kapma muslumanligindan 2023 kurtulma, insaalla Türkiye ve dünya ayak bağı muslumanligindan kurtulacak. Önce Türkiye.

 • Hilal

  10.5.2022 12:37:24

  Eeee Kazım abi. Ne demişler " keser döner sap döner, bir gün hesap döner" aynen, bu hesap da bir gün döner.

 • Aysuna

  10.5.2022 11:45:18

  AB,Kopenhag Kriterleri,hak,hukuk,adalet...söylemleriyle yola çıkan,bu vesileyle her kesimden insanın desteğini alan,liyakatli kadrolarla geçmişte başarı hanelerine yazılan ne varsa hepsini ellerine yüzlerine bulaştırdılar.Şimdi ittifak kurdukları kadrolarla her işte fiyasko üstüne fiyasko yaşıyorlar.Onları bitireceğiz,ağaç kabuğuna muhtaç hale gelecekler,diyerek yola devam ettiler,ancak önce ülkeyi,şimdi de kendileri batıyor.Zulme sessiz kalanlar da bir bağ maydanozun hesabını yapar hale geldi.Bunlar daha iyi günler!

 • S.topuz

  10.5.2022 10:28:51

  "İşte Kur'anın bu gibi kudsî kanun-u esasîsine irtica namını veren bedbahtlar, vahşet ve bedeviliğin dehşetli bir kanun-u esasîsi olarak kabul ettikleri şimdiki öylelerinin siyasetinin bir nokta-i istinadı şudur ki: "Cemaatin selâmeti için ferd feda edilir. Vatanın selâmeti için eşhasın hukuku nazara alınmaz. Devletin siyasetinin selâmeti için cüz'î zulümler nazara alınmaz." diye, bir tek câni yüzünden bir köyü mahvetmekle bin masumun hakkını nazara almaz. Bir tek câninin yüzünden bin adamın kılınçtan geçmesini caiz görür. Bir adamın yaralanması ile binler masumu sıkıntıya verdirir. Ve ikiyüz adamı kurşuna dizilmesini, o bahane ile nazara almaz. " Emirdağ-2 - 82

 • S.topuz

  10.5.2022 10:27:47

  "Birinci Harb-i Umumîde üçbin adamın câniyane siyaset hatalarıyla otuz milyon bîçare nev'-i beşer aynı harbde mahvedildiği gibi, binler misaller var. İşte bu vahşiyane irticaın bu dehşetli zulümlerine karşı gelen Kur'an şakirdlerinin Kur'anın yüzer kanun-u esasîsinden وَ لَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ اُخْرٰى âyetinin ders verdiği kanun-u esasîsi ile adalet-i hakikiyeyi ve ittihadı ve uhuvveti temin etmeğe çalışan ehl-i iman fedakârlarına "mürteci" namını verip onları müttehem etmek; mel'un Yezid'in zulmünü, adalet-i Ömeriyeye tercih etmek misillü en vahşi ve zalimane bir engizisyon kanununu, beşerin en yüksek terakkiyatına ve adaletine medar olan Kur'anın mezkûr kanun-u esasîsine tercih etmek hükmündedir. Hükûmet-i İslâmiye ile bu memleketin selâmetine çalışan ehl-i siyasetin mezkûr hakikatı nazara alması lâzımdır. " Emirdağ-2 - 83

 • İlke

  10.5.2022 07:55:26

  Akp türk siyasi hayatının en şüpheli partisi olmuştur. Perinçek gilletin söyleminin akp de hayat bulup uygulanmasi. Akp li cami emaati kendine müslüman diyen akp liler Perinçek ilişkisini cozmelidir.yoksa ahirette muslumanliklari çözülecek

 • Mehmet Kuloğlu

  10.5.2022 05:58:38

  Suyu bulandirdilar. Millete ak ı kara gösterdiler. Şu durulunca bütün her şey açığa mutlaka çıkacaktır. Zaten yandaş medyaya bu gidişle verecekleri rüşvette kalmayacak. Hazine boşaldı örtülü odenekte bulamayacaklar. O zaman yandaş ve yoldaş yavaş yavaş konuşmaya başlayacaktır. Zannedersem güzel günler yakında mutlaka gelecektir. Çünkü çağın rahmetli harika adamı rahmetli bir talebesine oyle demiş. Isın garip tarafı onuda yaşına rağmen cezaevine almışlardı.

 • Mehmet

  10.5.2022 05:52:57

  Mehmedim sevinin başlar yüksekte.Ölsekte sevinin eve dönsekte.Sanma bu tekerlek kalır tümsekte.Yarın elbet elbet bizimdir.Gün doğmuş gün batmış ebet bizimdir.Şairin dediği gibi ebet bizimdir.Bize düşen herzamanki gibi İman kurtarmak.Hem kendi imanımızı hem ulaşabildiğimiz herhangi bir imanı kurtarmak.O kadar önemli bir meseleki bu mesele.Seviyesine çıkabilmiş başka bir mesele yok.Etrafımızda dünyayı kazanmak için ahiretinide feda eden o kadar çok insan var ki ...nereden nasıl başlayacağımızı,yol yöntem,usul,esas,yaşayarak model olma hususlarını pek beceremiyoruz.Dua ediyoruz imanlar için.Yangın çok büyük ve her eve sıçrıyor. Anne babalar birşeylerin eksik olduğunun farkında fakat eksik olanın İman meselesi olduğu hiç aklına gelmiyor.Bu çocuk neden böyle oldu diyor.Diller pabuç,üst baş kabak çiçeği, haya dipsiz bir kuyunun derinlerinde.Hafıza bakıyorum namaz yok.Neden?İman esasları oturmamış.Şu günlerde ekonominin insanımızı sarstığını çok ağızdan duyuyoruz.İmansızlık neden sarsmıyor?

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı