"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Borçlunun duası

Mikail YAPRAK
23 Mayıs 2024, Perşembe
Daha öncekilerin yorumlarında “devam” diyen okuyucularımızın hatırı için, bugün yine köşemizi kıssadan hisselere ayırmış olalım.

**

Osmanlıda bir vezir, şehirdeki muhtaçlara borç para dağıtır, geri ödeme tarihini soranlara da, “Sultanımız ne zaman vefat ederse, o zaman borcunuzu geri ödersiniz” cevabını verirdi. Bu hadise sultanın kulağına gider ve sultan vezirini huzuruna çağırır. “Duyduklarım doğru mudur” diye sorar. Vezir, “evet sultanım doğrudur” dedikten sonra, öyle demesinin hikmet ve sebenini şöyle açıklar:

“Sultanım, borç süresi çabuk gelir geçer. Halbuki borçlu bu sürenin uzadıkça uzamasını ister. Bundan dolayı da sizin ömrünüzün uzun olmasına dua ederler. Ve borçlunun duası makbul bir duadır.

FÂNİ DÜNYA İŞTE!

Bir adam kerpiç çamuru karıyordu. Yanına yaklaşan bir yabancı seyyah sordu:

-”Ne yapıyorsun?”

-”Görüyorsun, kerpiç çamuru karıyorum; fâni dünya işte; üç beş kuruş bundan kazanıyorum!”

-”Peki, sırtındaki tulum nedir?”

“Çamuru kararken, nasıl olsa zıplayacağım. Böylece yoğurdu yayıklıyorum! Yoğurttan çıkan yağı götürüp pazarda satıyorum. Eh, üç beş kuruş da bundan kazanıyorum. Ne yapalım, fâni dünya işte!”

-“Peki başındaki kukuletanın püskülü neden uzun ve sallanıyor?”

-“Burası ekin tarlası; havaya zıplarken kargaların tarlaya zarar vermesini engelliyorum. Fâni dünya işte, üç-beş kuruş da bundan kazanıyorum.”

-“O elinde döndürdüğün nedir?”

- “Elimdeki kirmen. Komşuların yünlerini eğiriyorum. Onlar da ücretini ödüyor. Ne yapalım, fâni dünya işte; üç-beş kuruş da bundan kazanıyorum.”

-”Peki, dudaklarını oynatıp, bir şeyler mırıldanıyordun?”

-”Hazır bu işi yaparken boş durmayayım; Yasin, Haşir, Bakara gibi ezbere bildiğim sûreleri okuyorum. Ne yapalım, fâni dünya işte!”

-”Yahu arkadaş, ya bir de dünya fani değil, bâki olsaydı daha neler yapardın kim bilir!”

BUZAĞININ İPİNİ GEVŞETMEK

Şeytanın planının ne kadar zayıf olduğuna dair eski kitaplarda şöyle bir hikayeye yer verilir:

“Şeytanın yolu bir köye düşmüş, sırtını bir ağaca dayamış ve buzağısı kazığa bağlı olan ineği sağan genç bir kadını uzaktan izlemeye başlamış.

Şeytan, kadını epeyce izledikten sonra buzağının ipini biraz gevşetmiş. Buzağı da annesinin sağılmasını aç karnına izlemeye daha fazla dayanamamış, debelendikçe boynundaki ip biraz daha gevşemiş ve sonunda hepten çözülmüş.

Koşarak annesini emmeye giden buzağı, süt kovasına çarpmış ve bütün sütler yere dökülmüş. Sağdığı süt ziyan olunca siniri tepesine çıkan genç kadın, eline geçirdiği odunu buzağının kafasına vurmuş, yavru kanlar içinde yere yıkılmış.

Yavrusuna saldırıldığını gören inek bir tekmeyle kadını kanlar içinde bırakmış. Uzaktan geçmekte olan kadının kayınpederi, gelinini kanlar içinde görünce, elindeki tüfekle ateş ederek ineği öldürmüş. Kadının kocası, silah sesini duyanca koşarak gelmiş. Karısını yerde cansız yatar vaziyette, babasını da elinde tüfekle görünce, silahını çekip tek atışta babasını vurmuş.

Şeytan sırıtarak şöyle mırıldanmış: “Şimdi herşeyin sorumlusu olarak beni görürler, buzağının ipini gevşetmekten başka ne yaptım ki ben?”

Okunma Sayısı: 2515
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  23.5.2024 19:14:20

  "Meşihat dairesi ne haldedir?" diye sordum. Eyvah! Öyle bir cevab aldım ki; ruhum, kalbim ve fikrim titrediler ve ağladılar. Sorduğum adam dedi ki: "Yüzer sene envâr-ı şeriatın mazharı olmuş olan o daire, şimdi büyük kızların lisesi ve mel'abegâhıdır."... ..."İşte o gece Meşihat kısmen yandı. Herkes vâ-esefâ dedi. Ben ve benim gibi yananlar, Elhamdülillah dedik. Zannederim ki, bu fakir millete ikiyüz milyon zarar veren adliye dairesindeki yangında böyle bir mana var. İnşâallah bu da bir ikaz ve intibahı verecektir. Ateş bazan sudan ziyade temizlik yapar."... Hakikatlı bir latîfe: "Sultan Süleyman-ı Kanunî, kesretli kırk çeşme sularını İstanbul'a getirdiği vakit, Şeyhülislâm Zenbilli Ali Efendi ona demiş: "Hilaf-ı şeriat kanunları Avrupa'dan getirdiğin cihetle, İstanbul'a öyle bir bok sıçtın ki; o getirdiğin suların cümlesi üzerinden akıp geçse, yüz senede temizleyemez." Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Sikke-i Tasdik-i Gaybi - 161

 • Abdulgahar yılmaz

  23.5.2024 11:22:51

  Allah ebediyen razı olsun her gün bir defa okunsa bile azdır, Uyarıcı çok hikmetler barındırıyor.Siz Yazın biz okuyalım selam ve dualarla

 • süleyman ALIÇ

  23.5.2024 10:34:28

  şeytan ne yapmış elbette bütün cinayetlerin başı ve sebebi olmuştur. çünkü: "Essebebü ke-l fâil" (Bir işe sebeb olan, o şeyi yapan fâil gibidir) sırrına mazhar oldu. Rabbim bizleri böyle felakatlere mazhar olmaktan korusun ve muhafaza eylesin amiiin

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı