"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“El-aziz", nasıl “Elâzığ” oldu?

14 Aralık 2021, Salı
10 Aralık “gakgoşlar” diyarı El Aziz’imizin, isminin değiştirildiği günün, seksen dördüncü senesi idi. (10 Aralık 1937)

El aziz, doğu Anadolu bölgesinin, en efendi insanlarının bulunduğu bir vilâyetimizdir. Hakikaten de, ben ne kadar Elâzizli tanıdıysam, birkaç tanesi hariç, gerçekten de; beyefendi, dindar, milletini ve vatanını seven insanlardır.

Risâle-i Nur cemaatleri içinde de onlardan tanıdıklarım müstesna insanlar oldu. İlk gittiğim dershanede Elâzizli Muhsin Doğru Abimizi tanımıştık. Daha sonra, Üstadımızın saff-ı evvel talebesi emekli Albay Hulûsi Yahyagil Abimizi tanıdık.  

İşte, bu güzel vilâyetimizin ismi, eski “Harput”dan sonra, Sultan Aziz’in, şehri mâmur hâle getirmesinden sonra, şehrin ismi “Mâmurat-ül Aziz” ismini alır. Fakat avâma, bu ismi söylemek zor geldiğinden, kısaca, “El Aziz” olarak söylene gelir. Ne zamana kadar? Cumhuriyetten sonra, M. Kemal’in şehre gelip de, “azık deposu veya azığı çok” mânâsında “El azık” olarak değiştirmesine kadar. Daha sonra ahâli, bunu da telâffuz edemeyip, “Elazığ” olarak söylüyor ve öyle de, günümüze kadar geliyor.

Peki, M. Kemal niye, Sultan Aziz’in isminden mebnî “El Aziz”i değiştiriyor? Serde, Osmanlı ve İslâm muhalefeti var ya, ondan dolayı. Zaten, M. Kemal’in, isim değiştirdiği yerler, sadece El-Aziz ile mahdut değil. “Dersim”i bombalayan “tunç el”den dolayı “Tunceli”. “Bekir oğullarının yurdu” mânâsında, ismi “Diyar-ı Bekir” iken, yine M. Kemal tarafından, “her hâlde, kazasında çıkan bakır madeninden dolayı, aynı sebeplerden, oranın ismini de “Diyarbakır” yapıyor. Daha çok misâller var. Bunlardan, memleketim Ankara’dan da bir iki yer isminden bahsedelim.

“Ankara” deyince akla gelen ilk şeylerin başında, ”Hacı Bayram-ı Velî Hazretleri” gelir. Bu velî zat, hava alanı yoluna yakın, Çubuk Barajı’na giderken, oradaki bir köyde doğmuştur. M. Kemal, bir gün o köye gelir. Tabiî, köylüler paşa geldi diye sevinir ve hemen “paşam, burası Hacı Bayram-ı Velî’nin köyü” derler. “Bu köyün ismi ne?” der. “zülfazl,” deyince, tabiî “faziletli, âlim birinin yeri” mânâsına gelen isme de karşı çıkıp, elini havaya kaldırıp, “bak postacı geliyor”un giriş notasına benzer, bir isimle değiştirir. ”Burası ‘Solfasol’ olsun” der. 

Mânâsız, köksüz bir kelime ile senelerdir o köy (tabiî şimdilerde mahalle) söylenip gelir. Bir de, Ankara Havaalanı olan Esenboğa’nın ismi var. O nereden geliyor, biliyor musunuz? “Esenboğa”, 1402 Ankara muharebesinde, hani, Timur’un, Yıldırım Bayezid’i mağlûb ettiği muharebe var ya, işte o muharebede, Timur’un, kumandanlarından biridir “Esenboğa”. Sırf, Osmanlı muhalefetinden oraya da, o ismi vermiştir.

Bunlara benzer, daha memleketin her köşesinde, M. Kemal’in değiştirip, kuşa çevirdiği isimler vardır. Bunlar bilinen bir şey ve millete rağmen yapılmıştır. 

Dediğimiz gibi bunlar, İslâm ve Osmanlı muhalefetinden dolayı olmuştur. Yirmi senedir, milleti idâre eden bir “dini bayrak” yapıp iktidar olan hükümet, bu yanlışları düzeltip, niye aslını, doğrusunu yapmaz? 

Gakgoşlar diyarından başladık. Yine öyle bitirip, bütün Elâzizli kardeşlerimize, Zekeriya’lara, Hasan’lara da, selâm olsun!

Okunma Sayısı: 2205
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Sabiha kurt

  25.12.2021 10:24:14

  Allah sizden razı olsun osman hocam iyiki sizinkibi insanlar var .Allah sizi maddi manevi muhafaza etsin inşallah Allaha emanetsiniz .selametle.

 • Mehmet Emin Bozkuş

  15.12.2021 09:18:28

  Çok efendi insanlarının bulunduğu

 • Munir

  14.12.2021 16:26:44

  Yakın tarihimizin üzerine örtülmek istenen şalların kaldırılması ve gubarın silkelenmesi hususunda deniz feneri vasfını taşıyan bu tarz ufuk açıcı makaleler ve çalışmalar biiznillah hakikat güneşinin memleketimizin afakında parlamasına vesile olacaktır.

 • Azam Yılmaztürk

  14.12.2021 13:36:58

  1900 yılı başlarında üstadımızın istanbulda eyvah millet bozulmuş irşada muhtaç sözüne atfen birinci önceliğimiz irşad olmalı o manasız şehir ve belde isimleri değıştirilir.

 • Hüseyin

  14.12.2021 11:58:40

  Osman kardeş eline sağlık çok güzeldi. Bütün memleketlerinki güzeldide ama kaç senedir Ankaradayım. Solfasolla Esenboğa yı hiç duymamıştım. Öğrenmiş olduk sağol.

 • Adem

  14.12.2021 10:49:07

  Yeni T.C.Kur(du)ulduktan sonra.Devleti Aliye yi Anımsatacak tabela,arma,kitabe ve yapıların gözden geçirilmesi Kendilerince gerekliydi.Sultan ve Manevi Sultanların isimlerini anımsatacak iskan isimleride nasibini almıştır.Ancak Dolmabahçe Sarayı M.Kemalin Cumhurbaşkanlığı İstanbul Sarayı olarak kullanılmıştır.Genelkurmay Başkanı Enver Paşaya sorarlar.M.Kemal in Tümgeneralliğe terfisini neden geciktiriyorsun ? "İşte masamda der.Ancak O nu Komutan yaparsın Padişah olmak ister.Padişah yaparsın Haşa A.olmak ister."Rivayet doğrumu bilinmez.Açtığı yolda gösterdiği hedefte Süfyanizmin günümüzdeki örneği nedeniyle doğruluk payı yüksek.

 • Ali R. Yardimoglu

  14.12.2021 06:21:52

  ..esenboğa ve vs, vs, bu şamancı etrak zalimlere karşı: "....alın, hepsi sizin olsun, 5 para değeri yok, hiç kıymeti de yok", denmiştir!!..

 • Said Yüksekdağ

  14.12.2021 00:34:43

  Nurs köyünün adını Kepirli köyü yapmışlar sonradan yakın zamanda Nurs adını geri aldmış. Norşin ilçesi de şu an Güroymak diye geçiyor ama Bitlis halkı Norşin der dışarıdan gelenler memur kesim vs Güroymak der. Tillo da zamanında Aydınlar yapılmış ama sonra yine aslı olanTilloya geri çevrilmiş.

 • Said Yüksekdağ

  14.12.2021 00:27:31

  Allah razı olsun Osman Ağabeyim. İsmi değiştirilen bu yerlerin ve daha nicelerinin eski orjinal ismine döndürülmesi arzu ve temennimizdir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı