"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kul âmentu billâhi sümme’stekım!

Osman ZENGİN
02 Şubat 2024, Cuma
Öyle tehlikeli bir asırda yaşıyoruz ki, bin beş yüz sene evvel ümmetin istiâze ettiği, Allah’a sığındığı tehlikeli bir asır olan âhir zamanı yaşıyoruz.

İşte bu fitne asrında her şey birbirine karışmış. Aldatmakla iş gören Süfyan’ın bıraktığı yoldan, dinin emrinin hâricindeki her şeyi rahatlıkla yapan insanlarla iç içeyiz. Yalan, dolan, faiz gibi kötü hâller gırla gidiyor. Hem de, öyle bir rahatlıkla ki, kendini dindar diye vasıflandıran bazılarının da, kılıfına uydurdukları bir sürü şen’i işler irtikâb ediliyor.

Bu zamanda dindar olmak, dinini muhafaza etmek, hakikatten de çok zor bir şey. Ne buyuruyordu Peygamber (asm)? “Ahir zamanda imanı elde tutmak, kor ateşi elde tutmak gibi olacak.” (Tirmizî, Fiten, 73) Korlaşmış, kızgın ateş elde tutulur mu, tutulabilir mi? İşin dehşetini anlayalım işte.

Asr-ı saadet Müslümanları ile âhir zaman Müslümanlarını mukayese etmeye kalksak, karşımıza neler çıkar, neler… Bedevînin biri, Peygamber(asm)’ı işitmiş, İslâmiyetin intişarından haberi olmuş. Ve Peygamber (asm)ı görmek için günlerce yol almış. Ve yolda da, düşünerek geliyormuş. Bu adam, câhiliye devrinin her türlü pisliğine bulaşmış biriymiş. İçki, kumar, zina, adam öldürmek, vs. vs. biraz da câhil olduğundan, Peygamber (asm)’ın huzuruna gelip, kendini anlatıp, câhiliye devrindeki yaptıkları haramları söyleyerek, Müslüman olacağını söylemiş ve demiş ki “yâ Resûlallah (asm) ben câhil bir adamım, öyle her şeyi aklımda tutamam. Sen bana bu islâmiyeti, kolayca, birkaç kelimeyle anlat ki, hiç unutmayayım!” 

Allah Resulü (asm) demiş ki; “Kul âmentu billâhi sümme’stekım!” yâni ”Allah’a iman ettim, inandım de. Sonra dosdoğru ol!” Adam, “tamam” deyip, yanından ayrılmış ve memleketine doğru giderken de içinden “Ne kadar da basitmiş ya, ‘Allah’a inandım de, sonra dosdoğru ol!’” ve içinde bir fırtına kopmuş. İyi o zaman, ben şimdi gidince, yine zina yapabilecek miyim? Ama dinimizde bu yasakmış. Aman beni kim görecek? Yok, olmaz, ne diye söz verdim? ‘Allah’a inanıp, dosdoğru olacağım. O kötü fiili yeniden yapsam ve sonra inkâr etsem olur mu, olmaz. Dosdoğru olamam o zaman.”

Ve bunun gibi, diğer günah işler de aklına, tek, tek gelmiş. Ama o söz var ya, o nuranî söz, o emir, onu bütün kötülüklerinden uzaklaştırmış ve bir sahabî yapmış. Öyle bir seviyeye çıkmış ki, belki imana getirdiği insan sayısı az da olsa, o “sahabî” sıfatıyla, milyonlarca insanın imanını kurtaran, Hz. Mehdî’den bile yüksek bir seviyeye vâsıl olmuş.

Onlardaki o iman, inanmışlık, teslimiyet ile emre itaat etmek, bu zamanda biraz zor. Onun için de, bu zamanda, âhir zamanı yaşamaya çalışan dindar insanlara helâl olsun! Onları tebrik etmek lâzım. Bize göre de, bunun en mümtaz misâli; Kur’an-ı Kerim’in asrımıza göre tefsiri olan Risâle-i Nur eserleri ve onun cemaatidir. Onlarla hemhâl olup, kendini kurtaran insanlara selâm olsun!

Okunma Sayısı: 2476
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin

  2.2.2024 10:25:30

  Osman kardeş Allah senden ebedenvrazı olsun. Ne güzel meseleler yazıyorsun böyle. Elhak buyurduğun gibi hepsini tasdik ediyorum.

 • Cengiz

  2.2.2024 10:20:36

  Asır zor, düşmanlar kavi. Nefis ve şeytan amansız. Bilmiyorum nasıl olacak bu işin sonu. Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Bir an bile gevşeklik göstermemeliyiz; İyilerden ayrılmamalıyız. Duaya, namaza sarılmalıyız. İnşallah ümidimizi kaybetmeyeceğiz.

 • Hüseyin Sönmez

  2.2.2024 08:59:21

  Dosdoğru olmak günümüzün en büyük meselesi. Bu manada bir ayet Efendimiz (sav) boşuna ihtiyarlatmamış.

 • Mehmet Saraç

  2.2.2024 08:13:14

  Rabbim bizleri Nurlarla hemhal olup kurtulanlardan eylesin.Amin...

 • Hıdır Yıldırım

  2.2.2024 00:25:52

  Ahirzamanın dehşetinden korunmak ancak şahsı maneviye ile olur. Cenab-ı Hak bizleri bu asrın cazibedar filtnesinden muhafaza etsin.

 • M. Selim

  2.2.2024 00:17:49

  Yüreğinize ve kaleminize sağlık ağabey. Sizin de ifade ettiğiniz gibi, zaman ahir zaman. Rabbim, cümlemizi muhafaza buyursun. Amin!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı