"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İman mükemmel olduğu ölçüde hürriyet de parlar

Risale-i Nur'dan
24 Temmuz 2022, Pazar
İman ne kadar mükemmel olursa, o derece hürriyet parlar. İşte Asr-ı Saadet...

(Dünden devam)

Suâl: “Nasıl hürriyet imanın hâssasıdır?”

Cevap: Zira rabıta-i iman ile Sultan-ı Kâinat’a hizmetkâr olan adam, başkasına tezellül ile tenezzül etmeye ve başkasının tahakküm ve istibdadı altına girmeye izzet ve şehamet-i imaniyesi bırakmadığı gibi başkasının hürriyet ve hukukuna tecavüz etmeyi dahi şefkat-i imaniyesi bırakmaz. Evet, bir padişahın doğru bir hizmetkârı, bir çobanın tahakkümüne tezellül etmez, bir bîçareye tahakküme dahi tenezzül etmez. Demek iman ne kadar mükemmel olursa, o derece hürriyet parlar. İşte Asr-ı Saadet...

Suâl: “Bir büyük adama, bir velîye, bir şeyhe ve bir büyük âlime karşı nasıl hür olacağız? Onlar meziyetleri için bize tahakküm etmek haklarıdır. Biz onların faziletlerinin esiriyiz.”

Cevap: Velâyetin, şeyhliğin, büyüklüğün şe’ni tevazu ve mahviyettir; tekebbür ve tahakküm değildir. Demek tekebbür eden, sabiyy-i müteşeyyihtir; siz de büyük tanımayınız.

Suâl: “Neden tekebbür küçüklük alâmetidir?”

Cevap: Zira her bir insan için, içinde görünecek ve onunla nâsı temâşâ edecek bir mertebe-i haysiyet ve şöhret vardır. İşte o mertebe eğer kamet-i istidadından daha yüksek ise, o, o seviyede görünmek için tekebbür ile ona uzanıp tetavül ve tekebbür edecektir. Şayet kıymet ve istihkakı daha bülend ise tevazu ile takavvüs edip ona eğilecektir.

Eski Said Dönemi Eserleri, Münazarat, s. 179

LÛ­GAT­ÇE:

bülend: yüksek, yüce.

hâssa: özellik.

istibdat: baskıcı yönetim; tahakküm.

kamet-i istidat: kabiliyet derecesi, mertebesi.

rabıta-i iman: iman bağı.

sabiyy-i müteşeyyih: şeyhlik taslayan çocuk, henüz olgunlaşmamış kişi.

şehamet-i imaniye: imanın kazandırdığı cesaret, yiğitlik.

tahakküm: zorbalık etme, zorla hükmetme, hükmü altına alma.

takavvüs: eğilme.

tekebbür: kibirlenme, büyüklenme.

tenezzül etmek: kendine aykırı düşen bir işi veya durumu kabul etmek, alçalmak.

tetavül: uzama, uzun olma.

tezellül: alçalma, zillete düşme.

Okunma Sayısı: 3539
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Cenk Çalık

  24.7.2022 16:03:37

  "Velâyetin, şeyhliğin, büyüklüğün şe’ni tevazu ve mahviyettir; tekebbür ve tahakküm değildir. Demek tekebbür eden, sabiyy-i müteşeyyihtir; siz de büyük tanımayınız." İlmiyle amel etmeyen alime üstadımız çocuk diyor. Büyük tanımayın diye de ekliyor. Yani Rabbimiz bir insana ilim ihsan ettiyse o ilimi başkasını ezmek, kibirlenmek için kullanılmaz. Tevazu şeklinde hayata yansıması gerekir. Bu şekilde aksetmiyorsa hakikat nazarında o kişi alim değildir vesselâm.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı