"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İstanbul âlim ve vaizleri

Risale-i Nur'dan
25 Haziran 2022, Cumartesi
(İstanbul’da Risale-i Nur şakirdlerine gönderilen bir mektuptur.)

Aziz, sıddık kardeşlerim Hâfız Emin, Seyyid Şefik, Hoca Mustafa!

Evvelâ: Geçen Leyle-i Beratınızı ve gelen Ramazanınızı tebrik ederiz.

Sâniyen: Risale-i Nur Şakirdlerinin dairesindeki uhrevî kazanç cihetinde manevî şirket hesabına ve her birisi umumun defter-i a’maline hasenat yazdırmak noktasındaki faaliyete ve çalışmaya Isparta ve Kastamonu gibi İstanbul şakirdleri ve Risale-i Nur ile alâkadarları dahi bu iştiraktan gelen pek büyük kazanca girişsinler.

Sâlisen: İstanbul büyük âlimlerinden ve kıymetli vaizlerinden Risale-i Nur hesabına bir meded, bir yardım, bir takdir ve tahsin bekliyorduk. Başta merhum fetva emini Ali Rıza olarak bir kısım mübarek zâtlar takdir ve tahsinleriyle bizleri yani Risale-i Nur Şakirdlerini ebedî minnettar ve müteşekkir eylediler. Cenab-ı Hak onlardan ebeden razı olsun.

Hususan yeniden haber aldık ki, meşhur ve hakikatli ve kıymettar ve tesirli vaiz ve âlimlerden Mahmud Efendi ve Ali Haydar Efendi Risale-i Nur’un ehemmiyetini tam takdir ederek bizleri pek çok mesrur edip, bizi himaye eden merhum Ali Rıza Efendi’nin zevâlindeki acıyı izale ettiler.

Biz şakirdler dahi o zâtları bu mübarek günler ve gecelerdeki manevî kazançlarımıza hissedar edeceğiz. Bizim tarafımızdan o kıymettar zâtlara çok arz-ı hürmet ve selâm ve selâmetlerine duamızı tebliğ ediniz. Oradaki o iki zâtın sisteminde Risale-i Nur’u takdir eden zâtların isimlerini bilmemiz lâzım ki, manevî kazancımıza hissedar edelim.

Said Nursî

(Gayr-i münteşir lahika mektuplarından)

HİÇBİR FERT, BU RİSALELERİN FEVKİNDE BİR RİSALE ÇIKARAMAZ

İstanbul’dan gelen Risale-i Nur şakirdleri müttefikan diyorlar ki:

Risale-i Nur’u okuyanlar diyorlar ki: Bu risalelerin mislini hiç kimse yazamaz. Fevkalâde takdir ediyorlar.

Ezcümle: Meşhur vaizlerden Mahmud Efendi ve Ali Haydar Efendi risaleleri tedkik ettikten sonra demişler ki: Bu risalelerin fevkinde hiçbir ferd bir risale çıkarmak kabiliyetine hâiz olamayacağını ve kemal-i iştiyak ve hürmet ile Risale-i Nur’u okuyup hayret ve istihsan ile karşıladıklarını İstanbul’dan gelenler beyan ediyorlar.

Risale-i Nur Şakirdlerinden Mehmed Zekeriya

(Gayr-i münteşir lahika mektuplarından)

Okunma Sayısı: 1470
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali

  25.6.2022 21:12:04

  ZEKERIYA KARDES! Iyi oku MÜNAZARAT'in ilk CÜMLESI Hasenati seyyiatina, sevabi hasenatina tereccüh edenler, magfiret ve affa müstehaktir. 1951 veya 54 ten 1996 ya kadar Istanbulda Vaiz-Imam olarak ayni camiide görev yapmis MAHMUD EFENDI'nin Allah nazarindaki EHEMMIYYETIni biz ölcemeyiz ama CENAZE NAMAZINA ISTIRAK EDEN MAHSERI CEMAATA bak ve EL INSAF ile SUS bre KARDES! Bu zati ismini vefatina kadar bilmememe ragmen ben 2008 Hac Farizasinda Istanbul Cidde ucaginda yan koltuklardan birinde gördüm, vallahi kalbime bu zatin mübarek bir zat oldugu ihtar edildi. Kardes. SÜNUHAT RISALESI BIRAZ AGIRDIR ama OKU orada Elfaz-i KÜFÜR bahsinde Muazzez Üstadimiz ne demis OKU! Arti Hz. Gümüshanevî Hazretlerinin Ehli Sünnet Itikadi kitabinda ayni mevzuyu ac OKU! Ve SÜKUT KARDESIM SÜKUT Allah Askina. Bu da Hz Üstadin sana uzantili SEFKAT TOKADI OLSUN ve insaallah GÜNAH yazilmasin Amin.

 • Cenk Çalık

  25.6.2022 14:01:09

  "Meşhur vaizlerden Mahmud Efendi ve Ali Haydar Efendi risaleleri tedkik ettikten sonra demişler ki: Bu risalelerin fevkinde hiçbir ferd bir risale çıkarmak kabiliyetine hâiz olamayacağını ve kemal-i iştiyak ve hürmet ile Risale-i Nur’u okuyup hayret ve istihsan ile karşıladıklarını İstanbul’dan gelenler beyan ediyorlar." Hakikatli alimlerimizden Rabbim razı olsun. El hak doğru söylemişler vesselâm.

 • Zekeriya

  25.6.2022 00:32:56

  Burada geçen Mahmut Efendi vefat eden Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi değildir. Bera-i Malumat {Vaiz Mahmut Efendi, Urfalı Mahmud Kâmil Hocadır. Bu zat ömrünün sonuna kadar heryerde ve herkese karşı Üstâd Bediüzzaman'ı ve Risale-i Nur'u mudafaa etmiştir. Ahir hayatında Urfa müftülüğünü yaparken 1953'te Urfa'da vefat etti. Allah rahmet eylesin A.B.} (Mufassal Tarihçe-i Hayat, c. 2)

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı