"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yalnızlık ne güzel bir şeydir

Sebahattin YAŞAR
19 Ekim 2019, Cumartesi 00:50
Ne çok şeye ihtiyacı var insanın. Her şeyi istiyor da istiyor.

İstemek ne güzel bir şey. 

İstemeyi Verenin, vereceğini bilmek ne kadar anlamlı.

İnsan yalnız yaşamak istemiyor, ama yalnız kalmak da istiyor.

İnsan dünyadan ayrılmak istemiyor, ama Cenneti de istiyor.

Kendiyle baş başa kalması ne güzel insanın.

Sadece kendiyle; baş başa.

Kimsecikler olmadan.

Âleme dağılmış bütün duygularına âcil çağrı yapıp kendine gelmek.

Kendini dünyaya bağlı gibi hissettiren ne varsa hepsini çağırmak evine.

Ve varlıktan, makamdan, mevkiden kalben ayrılmak. 

Eş, dost, çoluk çocuk, akraba, konu komşu ne varsa hepsini kapının dışına bırakmak. Kendine gelmenin başkaca bir şekli yok. Büyüklerin inziva halleri bunun için anlamlı. 

Geldiği yere dönmesi ne kadar da garip insanın. 

Kendinle baş başa kalmak; sadece ruh, beden ve Sahibi.

Kabirde gibi.

Hesapta gibi.

Sıratta gibi.

Sadece, sen ve O.

İşte hayat bu; başlangıç ve son, apaçık gerçeklik, bu.

Kendine gelmek; ‘ölmeden evvel ölmek’, böyle bir şey olsa gerek.

Okunma Sayısı: 1272
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir Turan

  19.10.2019 16:28:58

  Vermek istemeseydi,istemek vermezdi buyuruyor Üstad Hazretleri.Ne çok ihtiyacımız var meğer.Bir de ona bi nizam versek çok daha kıymetli olacak.Yalnızlık duygusu,çoğu insanda hâsıl olan bir duygu.Kimi yalnızlığa müptela olmuş.Kimisi ise insansız yaşayamaz halde.İnsan yalnız kalınca,bazı şeylerin ehemmiyetini daha iyi anlıyor.Ama yalnızlık her hal ve şartta da tercih edilmemeli.Çünkü yalnızlık insanı türlü günahlara sevk edebilecek bi duygudur.Dolayısıyla;yalnızlığı sevmemek uygun olanıdır.Tabi bazı hallerde yalnızlık ilaç gibi geliyor.O da ayrı mesele.Yaşam ve ölüm arasındaki hakikati düşünmeye başlıyor insan ve belki de fazla korktuğu ölüm hakikatini bir anda sevmeye başlıyor.Nerde yalnız kalırsak,kendi başımıza cemaat olma şuûru ile yaşamalıyız.Çünkü cemaatte olan kuvvet,fertte yoktur.Aynı şekilde cemaat halinde iken de yalnız kalma bilinciyle hareket edebiliriz.Yalnızca kendimizi dinleyebiliriz.Yalnızlık zor ama gerçekleri kabullenmek açısından çok anlamlı bir duygudur.

 • Abdullah Tunç

  19.10.2019 07:30:29

  Bu yalnızlık kavramı Üstadımızın hayatını hatırıma getirdi.Üstadımızın hayatının çoğu yalnızlıkla geçmiş,yal nız yaşamış.Dört-beş yaşından,dokuz yaşına kadar akşam üzeri, Nursun kuzeyindeki dağa çekilir,geceği yalnız başına dağda geçirir,sabah Nursa dönerdi.Van'da Nuşin camiinde tek başına yaşardı.Cihan harbinden sonra ki esaret hayatında,Volga neh rinin kenarındaki camide de yalnızdı. Esaretten döndükten sonraki ki hayatının hemen hemen tamamı yalnızlıkla geçmiş.Bu yalnızlık cihetiyle hayatı, Ebu Zer El Gıfari hazretlerinin hayatına benziyor. Ve şu satırlar,yalnızlık itibarı ile Üstadın hayatını özetler mahiyette.Ehli dünyanın takip,tevkif ve tazyikleri karşısında şöyle diyecektir; " siz bana dünya kapısını kapadınız.Ben de ahi ret kapısını çaldım; rahmet-i İlahiye açtı. "Ha yalnızlıkta ne yapmış,neleri bulmuş,nasıl manevi bir saltanata nail olmuş,bunun ispatıda derya misal ilim ve sırlar ummanı Risale-i Nur'dur.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı