"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hazret-i İsa (as) hakkında yanlış bilinenler

Süleyman KÖSMENE
30 Haziran 2022, Perşembe
Abdullah bey: Deistlerin düşünceleriyle kafası karışmış bir arkadaşım soruyor: “Hazret-i Meryem erkek eli değmeden bir doğum gerçekleştiriyor. İsmini İsa koyuyor. Hazret-i İsa (as) peygamber oluyor. Fakat daha gencecik yaşında Yahudiler ona kötülük ediyorlar, çarmıha geriyorlar. İnanırlarının ‘Allah’ın oğlu’ diyecek kadar kutsadıkları Hazret-i İsa’yı (as) Allah korumuyor. Bu nasıl çelişkidir?”

İsa (as) Allah’ın Oğlu Değildir

Yanlış bilgiler var. Düşünce sistemimizi yanlış bilgiler üzerine kurduğumuzda çelişkilerden kurtulamayız. Dolayısıyla önce bilgilerimizi doğrulayalım. 

Bir defa Hazret-i İsa (as) inanırlarının iddia ettikleri gibi Allah’ın oğlu değildir. O Allah’ın kuludur ve kelimesidir. Diğer insanlar gibi. Sadece onun babası yoktur. Fatır-ı Hakim Ona baba takdir etmemiştir. 

Bunu Kur’ân şöyle açıklamıştır: “Allah nezdinde İsa’nın durumu, Âdem’in durumu gibidir. O’nu topraktan yarattı. Sonra da ol dedi ve oldu.”1

Hazret-i Âdem (as) doğrudan topraktan yaratılmıştır. Diğer insanlar ise dolaylı olarak topraktan yaratılmıştır. Yani besin kaynakları topraktan geliyor. Hazret-i İsa da (as) böyledir. O’nun babasız doğması konusunda tereddüte düşmeye ve bu tereddüt üzerinde batıl bir inanç geliştirmeye mahal yoktur. 

O aynen görüldüğü gibi bir baba olmadan Hazret-i Meryem’in rahmine düşmüş ve yaratılmıştır. Bu Allah için zor değildir. Sebeplere çok büyük makam verilerek Allah’ın unutulduğu bir devirde Cenab-ı Allah, sebepleri alt üst ederek, pas geçerek, hükümden kaldırarak kendi varlığını insanlara böylece bildirmiştir.  

Yoksa Hazret-i İsa’nın (as) insan olmak bakımından diğer insanlardan hiç farkı yoktur.

Fakat Hazret-i İsa’nın (as) bu durumu, Putperest Roma’da onun Allah’ın oğlu olduğu şeklinde batıl inanca sebep olmuştur.       

O (as) Çarmıha Gerilmemiştir

Hazret-i İsa’nın (as) çarmıha gerildiği de doğru bilgi değildir. Çarmıha gerilmemiştir. Kendisine işkence yapılmamıştır. Allah onu Yahudilerin şerrinden korumuş ve gökyüzüne yükseltmiştir. Kur’ân buyuruyor ki: 

“Meryem oğlu İsa Mesih’i öldürdük’ demelerinden… Oysa onu ne öldürdüler, ne de çarmıha gerdiler. Başkası ona benzer kılındığı için şüphe içine düşürüldüler…. Kesin olarak onu öldürmemişlerdir. Bilakis Allah onu kendisine yükseltmiştir.”2

Ayette de ifade edildiği gibi çarmıha gerilen ona ihanet eden, onu Romalılara şikâyet eden birisidir. Cenab-ı Hak ihanetinin cezası olarak onu İsa (as) şekline çevirmiştir. Hazret-i İsa’yı da (as) semaya yükseltmiştir.

Bir Peygamberin Dirayeti

Dolayısıyla Hazret-i İsa (as) hem Allah’ın oğlu değildir, Allah’ın kuludur. Hem de Allah bu sadık kulunu korumuş, ona işkence yapılmasına izin vermemiştir.  

Zaten Hıristiyanların onun hem Allah’ın oğlu olduğuna, hem de çarmıha gerildiğine inanmaları, evet, çelişkidir. O zaman insan şunu soruyor: “Peki, Allah oğlunu neden korumadı?”

Bu soru bu inanç sisteminde cevapsızdır.

Allah haşa etkisiz eleman değildir. Olayları seyrediyor değildir. Olayların her noktasında vardır ve varlığını hissettirmiştir. Olay bir peygamber için onur veren bir dirayeti gösterir. Yahudiler için ihanetin, Romalılar için de zulmün resmidir. 

Semaya yükseltilen Hazret-i İsa’nın  (as) ahirzamanda kendi dinini batıl inançlardan arındırmak için Hazret-i Muhammed’in (asm) ümmeti olarak yeryüzüne ineceği konusu ise şüphesiz doğrudur.3 Hazret-i İsa (as) Hazret-i Muhammed’i (asm) müjdelemiş; Hazret-i Muhammed de (asm) Hazret-i İsa’yı (as) müjdelemiştir.4 

Dipnotlar:

1- Âl-i İmran Suresi: 59., 2- Nisa Suresi: 157, 158., 3- Mektubat, s. 70., 4- Buhari, 4/205; Müslim, 1/136; Tirmizî, Fiten, 62.

Okunma Sayısı: 2558
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali

  30.6.2022 01:07:13

  1)Hz. Isa AS'in babasiz yaratilmasi insanlarin büyük bir kisminin kafasini ve iman konusundaki tavrini etkilemistir. Bu da büyük bir iman imtehanidir. GAYBE IMAN konusunda MÜSLÜMANLARI diger insanlardan ayiran özelligi Amenerrasulu diye taninana Bakara Suresi Ayetleriyle övülmüs iman durumudur. 2008 senesi Kasim-Aralik aylarina denk gelen HAC farizasinda KABE de ARAFAT öncesi son CUMA namazini 4 milyonu asan HACI ile kildik.

 • Ali

  30.6.2022 01:06:40

  2)Ne zaman ve nasil gelip sagima oturdugunu bilmedigim bir zat 30lu yaslarda cok temiz giysili güzel kokular sürünmüs sakalli tam dizinin önüne oturan biraz da görgüsüz davranan genc icin tebessümle karsilayan bu zatla seccademi onun ve kendi önüme yayarak paylastim. Kalbime "Bu sagindaki ZAT Hz. ISA AS'dir" dedi ben o andan sonra ve namaz sonrasi ne ara yanimdan ayrildigini bile farkedemedim.

 • Ali

  30.6.2022 01:05:38

  3)Bunu sunun icin anlatiyorum. Hz. Isa AS'in peygamberligini Avrupa'da Hristiyanlara senelerce anlattik DIYALOGLARDA bulunduk. Hz. Üzeyir AS'in Babil'den harab edilmis Kudüse yalnizca seyaheti ve yamactan yikilmis metruk Kudüs'ü seyrederken Allah'cc TEVRATTA Kudüs yeniden imar ve iskan edilecek diyor amma bu nasil olacak derken Kuran'da kissasi anlatildigi gibi 100 sene oracikta uyutuluyor.

 • Ali

  30.6.2022 01:04:54

  4)Tekrar uyandiginda bir de bakiyor ki KUDÜS yeniden vaad edildigi gibi olmus. Ayette gectigi gibi merkebine bak denir kemiklerin nasil tekrar dirilisi ona gözleri önünde gösterilir ve yiyecegi dahi bozulmamistir. Sonra Hz. Üzeyir Kudüs’e sehre iner mabede girer ama TAHRIF OLUNMUS TEVRATI duyunca derhal müdahale eder ve TEVRATIN ASLINI CEMAATE OKUR. Yahudiler bu nasil olabilir BU KISI OLSA OLSA ALLAH'IN (SÜMME HASA) ogludur dediler ve BU BATIL TEZI ILK OLARAK ORTAYA ATTILAR. Ne yazik ki AYNI MÜBAREK MEKAN KUDÜS'te kimi densizler ayni BATIL DÜSÜNCEYI ASIRLAR SONRA yeniden ALLAH'A IFTIRA EDEREK ORTAYA ATTILAR.

 • Ali

  30.6.2022 01:04:16

  5)Allah'i kullari mutlak taniyamaz: 99 ismi Kur'anda 1001 ismi Cevsende, 2000 ismi Meleklerin ilminde ve hicbir kulunun bilmedigi daha 2000 ismi olan ve bir insanda 73 Esma-ül Hüsna'si tecelli eden ve Azin Halifesi makamina layik yaratilan insan HALIKINI/ YARATICISI bilmekten acizdir. Ancak Allah ilahliktan baska isnadlari REDD EDIYOR (Ihlas Suresi) HAKIKATIN insanlarin ZU'M ETMESIYLE (yanlisi hakikatmis gibi yanlis olarak inanmasiyla) degismeyecegini buyurmustur. Rasulullah ASM'in TESBIH ETTIGI gibi Allah CC ancak kendini bildigi gibidir, bizim bilmemiz IMANIMIZ KADARDIR daha fazlasina takatimiz ve ilmimiz YOK!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı