"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Garkad ağacı

Tuba Nurlan
13 Kasım 2023, Pazartesi
Ebû Hüreyre’den (ra) rivayet edildiğine göre, Resulullah (asm) şöyle buyurdu:

“Müslümanlarla Yahudiler çarpışmadıkça kıyamet kopmayacaktır. Yahudi taşın, ağacın arkasına saklanacak, bunun üzerine o taş, o ağaç Yahudiyi kovalayan kimseye, “Ey Müslüman! Arkamda bir Yahudi var” diyecek. Yalnız, Garkad ağacı bir şey söylemeyecek; çünkü o Yahudilerin ağaçlarındandır.” (Müslim, fiten, 10)

Hz. Peygamber’in (asm) Hadisi şerifinde anlatılan tarihsel sürecin içinden geçtiğimiz şu günlerde Gazze ve Filistin meselesi, başta Müslümanlar olarak bizlerin ve aslında tüm insanlığın imtihanı olsa gerek. Hadis-i şerifte vurgulanan Garkad ağacının ifade edildiği kısım beni çok düşündürdü. Yahudiler nereye saklanırsa saklansın, canlı cansız en küçük bir taş bile yani büyük küçük her destekçi arkasında Yahudi olduğunu söyleyecek, sadece Garkad ağacı söylemeyecek, “Çünkü o Yahudi ağaçlarındandır” diyor Peygamberimiz (asm). 

Şu an dünyada Yahudileri destekleyen kim varsa İsrail’in yanında yer aldıklarını söylemekten çekinmiyorlar. Devletlerden sanatçılara, sosyal medya fenomenlerinden sporculara kadar herkesimden insanlar az çok safını belli ederek kimin yanında yer aldıklarını dile getiriyorlar. İsrail’e destek verdiklerini açık açık ilan ediyorlar. 

Gelelim İslam dünyasının yöneticilerine... İsrail’in bu zulmüne karşıymış gibi gözüktüğü halde bu konuda ciddi manada hiçbir icraatta bulunmuyorlar, İsrail ile ticari veya askeri alanda ilişkilerini kesmiyor, Filistin halkını korumak, kollamak adına tutarlı yaptırımlarda bulunmuyorlar. Veyahut sessiz kalmayı tercih ediyorlar. Mesela bizim devlet yöneticilerimiz de savunma sanayiinden tarıma kadar birçok alanda İsrail ile ticari ilişkiler içerisinde olduğu biliniyor. Müslüman ülkelerdeki devlet yöneticilerinin bir kısmı sanki İsrail’i koruyan bir pozisyon üstlenmişler gibi üç maymunu oynuyorlar.

Hadis-i şerifteki, “Yalnız Garkad ağacı bir şey söylemeyecek; çünkü o Yahudilerin ağaçlarındandır” manasını da yabancı ülkelerin verdikleri açık destek olarak değil, bilakis bizden biri zannettiklerimizi, Müslüman olduğu halde gizliden gizliye İsrail’i destekleyenleri mi anlamalı, düşündürücü. Acaba “Garkad ağaçları bu kimseler olmasın?” Bediüzzaman diyor ki, “Siyaset propagandası bazen yalana ziyade revaç verdi. Fenalık ve yalancılık bir derece meydan aldı.” “Evet, sıdk ve doğruluk, İslâmiyetin hayat-ı içtimaiyesinde ukde-i hayatiyesidir. Riyakârlık, fiilî bir nevi yalancılıktır. Dalkavukluk ve tasannu, alçakça bir yalancılıktır. Nifak ve münafıklık, muzır bir yalancılıktır. (Hutbe-i Şamiye). 

O halde sonuç olarak bir mü’min sıdk ile yalanı ayırt edebilecek bir ferasete sahip olmalı. Fiiliyata geçmeyen söylemlere itibar etmemeli. Zira laf ile peynir gemisi yürümez. İcraata bakmalı, vesselam.

Okunma Sayısı: 13243
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  16.11.2023 05:59:46

  ..." Rivayette var ki: "Deccal'ın mühim kuvveti yahudidir. Yahudiler severek tâbi' olurlar." Allahu a'lem, diyebiliriz ki, bu rivayetin bir parça tevili Rusya'da çıkmış. Çünki her hükûmetin zulmünü gören Yahudiler, Almanya memleketinde kesretle toplanıp intikamlarını almak için, Komünist Komitesi'nin tesisinde mühim bir rol ile yahudi milletinden olan "Troçki" namında dehşetli bir adamı, Rusya'nın başkumandanlığına ve terbiyegerdeleri olan meşhur Lenin'den sonra Rus hükûmetinin başına geçirerek Rusya'nın başını patlatıp bin senelik mahsulâtını yaktırdılar. Büyük Deccal'ın komitesini ve bir kısım icraatını gösterdiler. Ve sair hükûmetlerde dahi ehemmiyetli sarsıntılar verip karıştırdılar."... Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Şualar - 587 Halende karıştırmaya KATLİAMLARA son sürat devam ediyorlar, kıyamete dek de edecekler gibi!

 • S.topuz

  16.11.2023 05:50:28

  "Kişinin ayinesidir İŞİ, LAFA bakılmaz!" Demekki icraatlara bakıp, kimin kimle veya kimden olabileceğini (bilerek veya bilmeyerek) ancak o zaman tahmin edebilirz! Eğer fiiller sözleri yalanlıyorsa, "GARGAT AĞACI" gibi, ZALİMLERİ, DECCALLERİ saklamaya, koruyup kollamaya devam edebilecekleri imkân dairesindedir, besbelli!? Bir musibet bin nasihatten iyiymiş! Bu felaket sebebiyle herkes tarafını apaçık gösterdi! 😄. Zulme RIZA ZULÜMDÜRRR, KÜFRE rıza KÜFÜR' dür!!! Allah c.c böylelerini islâh etsin ve yar ve yardımcımız olsun inşaallah, Amiiin. 🌷🤲🌷😭😥😡❤🌙☝️

 • Rehanur

  15.11.2023 18:58:09

  İslam alimlerinin araştırma konusu olan bu meseleye siyonizm yanlısı dijital medya olarak yaklaşımlar da var.

 • Mustafa yaprak

  14.11.2023 00:42:04

  Geleceğe dair hadiselere işaret eden, sırrı teklife binaen "Müteşâbih hadis" olarak tarif edilen bazı hakikatleri anlatabilmek,anlayabilmek elbette zor. Sizin bu düşüncenizi ancak bir tahmin olarak düşünebiliriz. Tahminlerin doğru olarak çıktığı da olmuştur. Lakin tahminlerin ötesinde teviller vardır. Teviller ise varacağı mananın son noktasını doğru bir şekilde ifade ederler. la ya'lemu'l-ğaybe illallah.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı