"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Mankurtlaştırma

Yasemin YAŞAR
07 Mart 2019, Perşembe
Güney Amerika’da esirlere uygulanan bir işkence yönteminden bahsedilir.

Esirin kafasına ıslak hayvan derisi geçirilir ve güneşte bekletilir. Deri kurudukça çeker ve küçülür, esirin kafatasını sıkmaya başlar. Beyin sıkışır ve sıkıştıkça küçük kanamalar başlar. Beyin kabuğu zarar görür ve kişi yavaş yavaş hafızasını yitirmeye ve zihnî fonksiyonlarını kaybetmeye başlar. Hafızası silinen, geçmişine dair izleri yok edilen, zihnî faaliyetleri duran insan, artık mankurtlaşmış, yani insan suretinde, ama köleleşerek her türlü canavarlığı yapmaya müsait hale getirilmiştir.

Hafızası iyice boşaltılan mankurt, bütün geçmişini, hatta anasını babasını, soyunu-sopunu, çocukluğunu v.s. asla hatırlamamakta, hatta insan olduğunu bile bilmemektedir. Yani ağzı var, dili yok. Efendisine mutlak surette itaat eden, gayet evcil bir hayvana benzemektedir. Sadece karnının acıktığını hissetmekte o kadar… Mankurtlaşan köleler, en kötü ve en zor işleri gık demeden yapmaktadırlar.

Azerî yazar Cengiz Aytmatov’un dilimize kazandırdığı bugün siyasî söylemin de bir parçası olmuş olan bu mankurtlaştırma ve bir çeşit işkence yöntemi, bugün belki de insanların kafasına ıslak deri koyarak beyin fonksiyonlarını küçültmek anlamında fizikî yapılmıyor. Kafalarda fizikî anlamda küçük kanamalar meydana gelmiyor. Fakat daha vahimi daha sinsicesi ve daha münafıkçasına, mankurtlaştırma, köleleştirme, esir haline getirme, küresel bazda devam ediyor.

Bugün cemiyet hayatında o kadar çok ve mankurtlaşan insan var ki, dinî anlamda mankurtlaşanlar, aklî anlamda mankurtlaşanlar, kalbî anlamda mankurtlaşanlar.

İşin ilginç tarafı da dinî mankurtları üretenler, dindar görünen din tacirleri, dini her türlü menfaatine âlet edenler. Zira size öyle bir düşünme biçimi bakış açısızlığı empoze ediyorlar ki bunun ne dinle, ne insanlıkla alâkası yok. 

Bu din istismarcılarının mankurtlaştırdığı insanlar, taassubun kıskacından kurtulamayan, sağlıklı düşünemeyen, muhakeme edemeyen ve nefislerinin esiri haline gelmiş bir sürü mankurt üretiyorlar.

Aklı mankurtlaştıranlar da genelde siyasetçiler oluyor. Adeta raiyetleri altında bulunanların akıllarıyla dalga geçercesine öyle sun’î gündemler oluşturuyorlar ki beyinler uyuşuyor, sağını solundan, faydayı zarardan tefrik edemeyecek kadar düşüncesiz, ahmak itaatkâr sürüler oluşturuyorlar.

Kalbi mankurtlaştıranlar ise cemiyetin kötü insanları, her türlü insanî değer ve duyguları yok eden, çıkarcı, menfaatçi, sahtekâr, münafıklardır ki bunlar da beşerin kemalatını bozuyor, fıtrat ayarlarıyla oynuyor, insanların azıcıkta olsun masum kalan taraflarını öldürüyor, bütün güzel duyguları dumura uğratıyor.

Hasılı, insanlığa, akla, mantığa, fıtrata uymayan şeyleri kabul etmek, hazm-ı nefs etmek, savunmak bir mankurtlaşma göstergesidir. 

Taklidi, ülfeti, kimliksizliği, ahlâksızlığı tevlid eden her türlü baskı bir mankurtlaştırma eylemidir.

Okunma Sayısı: 3744
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • zeynep

  3.4.2019 01:02:30

  Mankurtlastirma işkencesi artik günümüzde en güzel ornegi tv.. medya gençler imize bakin. .degerlerimiz hergecengun yok oluyor.ozumuzden kopuyoruz..cok güzel bir yazı olmus hocam elinize yureginize sağlık.

 • Ali

  7.3.2019 13:52:51

  Allah razı olsun.Mankurtlaşmanın ana vatanı Orta Asya.C.Aytmatov Kırgız.D.Türkistanlılar şu an biyoteknik mankurtlaşma işkencesinde dua bekliyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı