"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kiraya bir yıllık narhın son ucu

Ahmet BATTAL
11 Haziran 2022, Cumartesi
TBMM’de 8.6.2022’de kabul edilen 7409 sayılı Kanunun 4. maddesi ile Borçlar Kanununa kira artışı konusunda şu geçici kural eklendi (Cumhurbaşkanı kanunu geri göndermez de imzalar ve Resmi Gazete’de yayınlanırsa yayınlandığı gün uygulamaya girecek.):

“GEÇİCİ MADDE 1- Konut kiraları bakımından bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih ilâ 1/7/2023 (bu tarih dâhil) tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalar, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde yirmi beşini geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranının yüzde yirmi beşin altında kalması halinde değişim oranı geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Bu oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersizdir. Bu fıkra hükmü, 344 üncü maddenin ikinci fıkrası uyarınca hâkim tarafından verilecek kararlar bakımından da uygulanır.”

İfade hataları ve boşluklar bir kenara bırakılırsa, -bir ceza hükmü ile desteklenmiş olmayan- bu hükme göre özetle önümüzdeki bir yıl boyunca kiralarda yüzde yirmi beşten fazla artış istenemeyecek. 

Kiralara narh koymak kalıcı bir çözüm değil. Kalıcı bir yöntem de değil ve olamıyor. 

Ankara Hukuk Fakültesinin (şimdi Atılım Hukuk’un) hocalarından Prof. Dr. Ahmet Kılıçoğlu’nun twitter’da konu ile ilgili olarak paylaştığı iki tweet’i aktararak gösterelim.

3.6.2022 tarihli tweet: 

“İkinci Dünya Savaşı sonrası inşaat sektörü ve yatırımlar durmuş, EKONOMİ yıkılmış. Devlet 1953’te 6570 sayılı Kanun’u yürürlüğe koyup, kiralarda artışı yasaklayıp dondurdu. 2022 yılındayız. Şimdi 22 yıllık iktidar benzer bir yasayı yürürlüğe koyma hazırlığında…”

8.6.2022 tarihli tweet: 

“Kira reformları! 

“-2012: (TBK 344) kira bedeline ‘ÜFE+TÜFE ortalaması’ üzerinde artış yapılamaz; 

“-2018: (85 sayılı CB kararı) ‘yabancı parayla’ sözleşme yapılamaz; 

“-2019: (7161 s. K.) Kiraya ‘ÜFE’ ortalamasına göre artış yapılamaz; 

“-2022: Kira bir yıl süreyle %25’ten fazla arttırılamaz.”

Bu bilgilerin bizce sonucu şu: Asıl narhı AKP’ye koymak lazımmış!

AKP’lilere “yirmi yıllık AKP iktidarının en başarılı olduğu alanları sayın” desek ilk üçe veya ilk beşe mutlaka TOKİ’cilik girer. 

Dağa taşa ev yapmayı başarmış bir iktidarın enflasyonla mücadele için çektiği son silah, on yıldan bu yana zaten kullanageldiği ve artık yalama olmuş olan “kira artışına narh koyma” usulü. Muhalif uzmanlar bu tedbirin enflasyonu düşürmekte neredeyse hiç işe yaramayacağında hemfikir. İktidar destekçilerinin de çoğu konuya tenkitçi ya da temkinli bakıyor. (Gerekçelerini biz tam anlayamasak da). Bu usulün artık yılan hikâyesine döndüğü de açık.  

Asıl niyet ise hükümdeki “bir yıl” süresinin içinde saklı. Meali aslında şu: “Bu seçimi geçelim de sonra isterse işin son ucu da kopsun veya sonrası isterse tufan olsun”. 

Yoksa AKMHP iktidarının hızla eridiğini görmek için göze gerek yok. 

Bakalım kamyon ardı yazısında “böyle gitmez, sandıkta görüşürüz” diyen millet bu konuda ne diyecek!

Okunma Sayısı: 1573
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin İlhan

  11.6.2022 11:31:20

  Çevremdeki AKP li mal sahipleri bu kanuna uymayacakalrını söylüyor.Haklılarmı evet.Zira akaryakıt,çay,şeker ve una % 25 zam yapmayarak serbest piyasa var deyip mülkünü kiraya verene % 25 yapacaksın demek ne akıl,ne mantık,nede hak-hukuka sığar. Millet olarak şunu gördük.salgında sokağa çıköma kısıtlaması varken yandaş otoyol,köprü,havaalnı müteahhitlerine doalr üzerinden ödeme yapanlar(mücbir şart)esasını dahi kullanmayarak milete,devlete yük bindirenelr hangi hakla bunu çıkartırlar .Ölü doğmuş bir kanun bu. Hani biri ikde bir 'YOK HÜKÜM,diyordu ya ,işte bu çıkardıkalrı kanunda YOK HÜKMÜNDEDİİR. Zira pratikte işlemiyor.

 • Abdullah Negünekaldım

  11.6.2022 06:11:19

  Saňdık gelecek cumhur ittifakı gidecek ,gitmeli,Sandık gelecek tek adam denen bu ucube sistem bitecek bitmeli,Sandık gelecek milletin üzerine çöken bu karabulutlar gidecek gitmeli sandık gelecek garibanların yüzü gülecek gülmelı,yeter artık sandık gelmelı ve milletimiz iktidardakilerin alayıni evlerine göndermeli gerçekten yeter artık gına geldi.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı