"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Her şey hava molekülünde saklı!

Ali FERŞADOĞLU
24 Kasım 2020, Salı
Bütün ses ve görüntüler tek hava zerresi/atomunda kayıtlı! Hava sahifesi Allah’ın bir arşıdır. Bir hava zerresi /atomu / molekülü bütün ses ve görüntüleri arşivlemiştir.

Ses; plakta, kaset bandında ve dahi ve görüntü çipte, kaydedilip arşivleniyorsa bütün sesler ses ve görüntüler hava, toprak ve su zerrelerinde/atomlarında/moleküllerinde de arşivlenmiştir.  

Yani, Esma-i Hüsna’dan Hafiz (koruyan, arşivleyen, muhafaza eden) havada böyle tecelli ediyor, toprakta şöyle ediyor, suda şu şekilde tecelli ediyor. Şu halde her varlık ve hadisenin bütün görüntüler ve sesleri(miz) hava zerrelerinde arşivlendiği gibi, toprak zerreleri ve su zerrelerinde de arşivlenmektedir! 

Ki, bunların herbirisi, “arş-ı İlâhinin” birer unsurlarıdır. Sözlükte arş, tavan, çatı gibi anlamları var. Özel anlamda kullanılan, herkesin anlayamayacağı söz olarak ıstılahi manası, sınırlandırılması insan aklının dışında kalan ve gerçeğini Allah’ın bildiği yüce bir makamdır. Cidre, yedi kat gök ve Cennet de Kürsî arşın altında tasavvur edilir.  

Arş-ı İlâhî deyince O’nun sonsuz isim ve sıfatlarının, yani, ilminin, irade ve kudretinin tecelli ettiği yer anlamındadır.  

Bediüzzaman, “arş” kelimesine çok çeşitli ve farklı anlamlar yükler. Herbir unsurun bir “arş-ı İlâhî” olduğunu söyler ve Yirmi Sekizinci Lem’a’da şu tesbitleri yapar: “Zât-ı Zülcelâl olan sâhib-i arş-ı a‘zamın (büyük arş sahibinin), ma‘nevî bir merkez-i âlem (âlemlerin manevî bir merkezi) ve kalb ve kıble-i kâinât hükmünde olan küre-i arzdaki mahlûkatın (yerküredeki varlıkların) tedbîrine medâr dört arş-ı İlâhîsi var: 

Hıfz ve hayat arşı toprak, fazl ve rahmet arşı su unsurudur. İlim ve hikmet arşı unsur-u nur; emir ve irâdenin arşı unsur-u havadır.  

Hava unsurunun yaptığı işleri anlattığı Hüve nüktesi zındıkların belini kırdı! Bediüzzaman, Hüve Nüktesi’nde, Cenab-ı Hakk’ın ilim, emir, irade ve kudretinin tecellileriyle Cenab-ı Hakk’ın varlığı, hiçbir şüpheye yer kalmayacak şekilde izah ve ispat eder. 30 seneyi aşkın kendisine yapılan işkencelerin sebebinin bu olduğunu söyler: 

“Hüve Nüktesi gizli zındık düşmanlarımızın bellerini kırmış, onların istinadgâhı olan tabiat tâğûtunu dağıtmış. Kesif toprakta bir derece saklayabilirken şeffaf havada, Hüve Nüktesi’nden sonra hiçbir cihetle o tâğûtu saklamak imkânı kalmamış ki, küfr-ü inadî ve temerrüd-ü irtidadî sebebiyle adliyeyi aldatıp aleyhimize sevk ediyorlar.” 

(Bediüzzaman, Şuâlar, s. 454) 

Okunma Sayısı: 1398
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin Özdemir

  26.11.2020 19:46:48

  Selamün aleyküm Ali Bey, yazınızı okudum. Deccal/Süfyan konusunda hatırı sayılır abilerin 5. Şua 7. Meseleni çok açık bir şekilde belli bir grubu cemaati anlattığını işim vererek söylediği sohbetleri takip etmiş veya duymuşsunuzdur. Beni bu konuda aydınlatabilir seniz sevinirim. Allah razı olsun.

 • Sezai MUMCU

  24.11.2020 03:46:39

  Bazi seyler Hz Havva genlerinde saklidir gerisi Hz. Adem genleridir. Kainat genisledigi gibi o genler de genisledi. Insanlik bir muamma oldu. Insan insanin kurdudur anlamindaki Latinlerin sözü homo hominu lipus IKICI AVRUPA'nin INSANSIZLIK anayasasinin birinci maddesinidir. Birinci Avrupa'nin insani der ki; bir hava zerresinde herseyi saklayan Allah hic insani nizamsiz intizamsiz basibos birakir mi. Birak zerreyi su semadaki yildizlarin hutbesini dinle... Hep beraber koro gibi hakki hakikati söylüyorlar. Bir Kadir-i Zülcelal hicbir seyi basibos ve tesadüfe birakmamis! Her sey cok hakikatleri icinde barindiriyor, yani hikmetli ve birbirine yardim ediyor, yani ortada teavün var, hem birbirine omuz omuza vermis tesanüd var. Ikinci Avrupa'nin insani eder hâlâ temerrüd... Ebu Cehil genleri mi var ne.

 • A. Ferşadoğlu

  24.11.2020 00:10:03

  "Arş"ın en birinci manası "taht"tır. İdare, sevk, tedbir, yönetim, güç, kudret anlamındadır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı