"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Matematikçi Prof. Ali Nesin: “Bence de gerçekten Allah olması lâzım!”

Ali FERŞADOĞLU
02 Şubat 2024, Cuma
Aziz Nesin’in oğlu matematikçi Prof. Dr. Ali, bir video konuşmasından bir kesit:

“…Evrende şaşırtıcı şeyler var. Sayılar, bulduğumuz kurallar. Belli bir mantığı var, belli ki bir düzeni var. Düzen olmazsa biz de olmazdık zaten. Daha da şaşırtıcı şeyler var, felsefe yapalım, maddenin varlığı, madde nasıl olabiliyor? Hep mi vardı? Durduk yerde madde nasıl olabilir; hep olmak ne demek? Nereye kadar gidiyor? Bu evrenin sonu neresi, sonsuz evren nasıl olabilir? Biz nereden geldik? Bunlar ilginç sorular. Diyorum ki, bence de gerçekten Allah olması lazım. Ama, inanmıyorum!..”1

Aklen, mantıken, vicdanen ve ilmen, “Bir Allah olması lazım!” derken, “Ama, inanmıyorum!” demesinin psikolojisini Risale-i Nur’a göre ortaya koyacağız. Madde ezeli midir? Halden hale giren, değişen ve yok olan madde nasıl ezeli olabilir? Baş­ta matematik, ku­an­tum fi­zi­ği, fi­zik gi­bi fen ilim­le­ri­nin her bi­ri­si ken­di di­liy­le maddenin ezeli olamayacağını, Allah’ın varlığını, birliğini, ezeli ve ebedi olduğunu ilan ede­rek Dar­wi­nizm dâ­hil bü­tün in­kâr­cı, ateist fel­se­fe­le­rin pa­bu­cu­nu da­ma at­mış­tır.

Atom/mo­le­kül, hüc­re ya­pı­sı öy­le­si­ne kar­ma­şık ve ha­ri­ka bir ya­pı­da­dır ki, ken­di ken­di­si­ne ol­ma­sı ve­ya se­bep­le­rin ya­rat­ma­sı ak­len, mantıken ve il­men imkân­sız­dır.

Her sa­na­tın bir sa­nat­kâ­rı ol­ma­sı ak­lın za­rû­ri­ya­tın­dan­dır. Şu hal­de he­sap­sız atom­lar, hüc­re­ler, uzuv­lar ve un­sur­lar kı­sa­ca tüm var­lıklar Al­lah’ın var­lı­ğı­nın ve bir­li­ği­nin de­lil­le­ridir.

Ma­te­ma­tik, ih­ti­mal he­sabı bile, “şe­kil­siz, sa­nat­sız ba­sit mad­dî ya­pı­nın te­sa­dü­fen oluş­ma­sı sı­fır­dır” der. Ta­rih/ar­ke­o­lo­jik araş­tır­ma­la­rı da bir çöm­le­ği, il­kel bir ka­bı ve­ya yon­tul­muş bir ta­şı da­hi mut­la­ka bir ak­la, bir ira­de­ye, bir me­de­ni­ye­te da­yan­dı­rır; te­sa­dü­fe ve­ya ta­bia­ta de­ğil! Te­sa­dü­fe ve “ev­ri­me” te­sa­düf edi­le­me­di­ği fen ilim­le­ri ta­ra­fın­dan iki ke­re iki dört eder de­re­ce­sin­de is­pat­lan­mış­tır.

Şöy­le ki: Bir amip­ten bir ke­le­be­ğin ge­liş­me­si için 10 üze­ri 21 mi­toz sü­re­si geç­me­si ge­re­kir. Bu ise tril­yon se­ne eder. De­ğil amip­ten in­san, ke­le­bek ol­ma­sı için bi­le ge­çen sü­re ev­re­nin mad­dî ya­şı­na sığ­maz. Me­se­la, amip­ten may­mu­nun ge­liş­me­si için 10 üze­ri 160 mi­toz sü­re­si ge­rek­mek­te­dir... “Ma­te­ma­tik ve ih­ti­mal he­sap­la­rı açı­sın­dan ev­rim ve ken­di ken­di­ne ya­ra­tı­lış imkan­sız­dır.2 Madde, kainat ezeli değil, sonradan yaratılmıştır.

Dipnotlar: 

1-www.instagram.com/reel/C12Ng0 GsJud/.; 

2-Prof. Dr. Sab­ri Öz­bay­dar, İn­san Dav­ra­nı­şı­nın Sı­nır­la­rı ve Spor Psi­ko­lo­ji­si, Al­tın Ki­tap­lar Yay., 1983, s. 26.

Okunma Sayısı: 4875
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • İsmail ÖNGEL

  4.2.2024 06:52:20

  Her sa­na­tın bir sa­nat­kâ­rı ol­ma­sı ak­lın za­rû­ri­ya­tın­dan­dır. Şu hal­de he­sap­sız atom­lar, hüc­re­ler, uzuv­lar ve un­sur­lar kı­sa­ca tüm var­lıklar Al­lah’ın var­lı­ğı­nın ve bir­li­ği­nin de­lil­le­ridir.

 • Agah

  3.2.2024 10:40:33

  Eee tabikide bu tip inkarcilar olacak! Allah cc. Nin varlığını Şeytan bilmiyormuydu da şeytan oldu?

 • HÇeşitcioğlu

  2.2.2024 15:03:03

  "Arkadaş! İslamiyet, bütün insanlara bir nur, bir rahmettir. Kâfirler bile onun rahmetinden istifade etmişlerdir. Çünkü İslamiyet’in telkinatıyla küfr-ü mutlak, inkâr-ı mutlak; şek ve tereddüde inkılab etmiştir. O telkinatın kâfirlerde de yaptığı inikas ve tesirat sayesinde, kâfirlerin, hayat-ı ebediye hakkında ümitleri vardır. Bu sayede, dünya lezzetleri ve saadeti onlarca tamamıyla zehirlenmez. Bütün bütün o lezzetler elemlere inkılab etmez. Yalnız tereddütleri vardır. Tereddüt ise, her iki tarafa baktırır. Deve kuşu gibi, tam manasıyla ne kuş olur ve ne de deve olur. Ortada kalarak her iki tarafın zahmetinden kurtulur." (Mesnevi-i Nuriye, Katre'nin Zeyli)

 • Mehmet Saraç

  2.2.2024 08:25:34

  Nasıl bir mantık, "Diyorum ki bence de gerçekten Allah olması lazım.Ama inanmıyorum!.."

 • Salih baş

  2.2.2024 06:58:29

  Erbakan hocanın dediği gibi her taşın altından Yahudiler çıkar

 • Ramazan çalışan

  2.2.2024 06:42:34

  Gece yarısı uyanan Hebenneka horoz taklidi yaparak ötmeye kalkışınca karısı sormuş: - Ne yapıyorsun bu saatte? - Sen uyumana bak, demiş, yarın çok işim var, sabah çabuk olsun diye Güneş'i kandırıyorum. Demiş. "…Evrende şaşırtıcı şeyler var. ...Biz nereden geldik? Bunlar ilginç sorular. Diyorum ki, bence de gerçekten Allah olması lazım. Ama, inanmıyorum!..” Diyerek, bir insanın kendini kandırması, hebenneka'nın horoz taklidi yaparak güneşi kandırmaya çalışmasından daha vahim bir şey.

 • Erhan

  2.2.2024 01:30:07

  Uçak sallanmaya başlasın, o da inanır

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı