"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Nur mesleğinde “şeyh-mürid, mürşit” yoktur ki, icazet olsun!

Ali FERŞADOĞLU
12 Şubat 2021, Cuma
Biri dese ki; “Eğer Risâle-i Nûr mesleği adına konuşmak istiyorsanız, falanın neşrettiği şerh ve te’lîfleri okumaya mecbûrsunuz. Çünkü, ‘İleride yazılacak’ denen parçalar yazılmadan, bu meslek tamamlanmış olamaz. O yazılacaklar yazılıp ortaya çıktıktan sonra meslek mensûblarının gerçek icâzetleri verilir. Okumayanların icâzetleri çöpe atılacaktır, mesleğimiz adına konuşma hakları kalmayacaktır.”

Şimdi bu ifadelerdeki çelişkileri, yanlışları, daha doğrusu Risale-i Nur meslek ve meşrebine uymayan noktaları maddeler halinde sıralayacağız: 

● Risale-i Nur mesleğinde “Aklını başkasının cebine koymak” yoktur.  

● Üstad kendisi dahil herkesin mihenge vurulmasını önemli bir prensip olarak vaz’ etmiş.  

● Nur mesleğinde icazet yoktur ki, “O yazılacaklar yazılıp ortaya çıktıktan sonra meslek mensûblarının gerçek icâzetleri verilir” denilsin!  

● İcazet eski tarz medrese, tarikat ve resmî kurumlarda olur. Medresetü’z-Zehra’da değil. “Eğer mesleğimiz şeyhlik olsaydı, makam bir olurdu veyahut mahdut makamlar bulunurdu. O makama müteaddit istidatlar namzet olurdu. Gıptakârâne bir hodgâmlık olabilirdi. Fakat mesleğimiz uhuvvettir. Kardeş kardeşe peder olamaz, mürşid vaziyetini takınamaz. Uhuvvetteki makam geniştir; gıptakârâne müzâhameye medar olamaz. Olsa olsa, kardeş kardeşe muavin ve zahîr olur, hizmetini tekmil eder.” (Bediüzzaman, Lem’alar, s. 170.) 

● “Risâle-i Nur’un hocası Risâle-i Nur’dur. Risâle-i Nur, başkalarından ders almaya ihtiyaç bırakmıyor. Herkes istidâdı nisbetinde kendi kendine istifâde eder. Aklınız herbir meseleyi tam anlamasa da, ruh, kalb ve vicdânınız hissesini alır. Ne kadar istifâde etseniz, büyük bir kazançtır.” (Bediüzzaman, Sözler, s. 723) 

Ve dolayısıyla Nur mesleğinde “şeyhlik-müridlik, hocalık-talebelik, mürşitlik” makamları yoktur ki, kim kime icazet verecek! 

Okunma Sayısı: 999
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali R. Yardimoglu

  12.2.2021 14:26:17

  ".....madem, aklini cikar, at, hayvan ol, kurtul!!.., ama sana kac kere soyledim, hayvan dahi olamazsin...." S. N., Bz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı