"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Soruların ilmi cevaplarını verebiliyor muyuz?

Ali FERŞADOĞLU
18 Kasım 2023, Cumartesi
Her Müslüman, özellikle İlahiyatçılar İslamiyete yönelik -bazılarını aşağıda verdik- suallerin akli, mantıki, ilmi cevaplarını verebilmelidirler! Ta ki, hem kendisi şüphe ve vesveselerden kurtulsun hem de ispat, izah ve ikna ederek tebliğ vazifesini hakkıyla ifa etsin!

Kur’an’ın emri ve metodudur: (Mealen) “İnsanları Rabbinin yoluna hikmetle, (akıl, mantık ilimle) ve güzel öğütlerle çağır, güzelce mücadele et..."1 “O mücrimler hoş görmese de Allah kelimeleriyle hakkı ispat eder”2 fermanıyla ispat eder ve ispatı emreder! En mükemmel irşat ve davet kitabı olduğundan, tebliğin temel çerçevesini, “Mümin kullarıma şunu söyle ki, kâfirlere karşı en güzel sözü söylesinler; hiddet göstermeksizin delilleri en güzel bir şekilde ortaya koysunlar”3 şeklinde çizer. Sorulardan bazıları şöyledir: 

● Allah beni yaratırken bana mı sordu?

● Herşeyi yaratan, Allah tek bir Zât olduğu halde sayısız işleri nasıl yapıyor? 

● Bir hadis-i şerifte “Allah insanı Rahman sûretinde yarattı” deniyor. Bu ne demektir? 

● Allah’ın bizim ibadetimize ne ihtiyacı var ki, ısrarla emrediyor, etmeyenleri şiddetle cezalandıracağını ve cehenneme atacağını söylüyor?  

● Bizi yoldan çıkaran şeytanları Allah yarattığına göre, bizim ne suçumuz var? 

● 70-80 yıllık kısa ömrünü inkârla geçiren sonsuz Cehennemde kalması adâlete midir? 

● Kur’an’da mealen, “Şüphesiz gökleri ve yeri altı günde yarattı”4 deniyor. Zaman yer ve gökler yaratılınca ortaya çakmamış mıdır?

● “Allah neden kendisi için “Biz” tabirini kullandı? 

● Rahman, Rahim ve Adil olan Allah musibet ve şerleri yaratması Rahmetine sığar mı? 

● “Sana gelen her iyilik, sevap Allah'tandır, sana ne günah dokunursa kendindendir...”5 Ne demektir?  

● Çürümüş kemikler nasıl dirilecek?  

● “Besmele kapalı kapıları açar!” deniyor. Bu nasıl ispat edilebilir? Besmele, “Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla!” diye manalandırılıyor! Kur’an’da 114 defa geçen Besmeleyi gerçekten hakiki manasına vakıf olarak çekebiliyor muyuz? 

Dipnotlar: 

1-Nahl Suresi, 125.; 

2-Yûnus Suresi, 82.; 

3-İsrâ Suresi, 53.; 

4-A’raf Suresi, 54.; 

5-Nisa, Suresi, 79.

Okunma Sayısı: 1459
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Cenk çalık

  18.11.2023 15:22:44

  Her bir soruya bir makale şeklinde verilecek cevaptan makale serisi oluştursanız çok makbule geçer. İstifadeye medar olur kanaatindeyiz.

 • Ahmet Sait Şahan

  18.11.2023 10:35:05

  Hocam bu soruların ilmi cevaplarını da sizden bekliyoruz.

 • S.topuz

  18.11.2023 03:22:12

  "Üçüncü Hüccet-i İmaniye Yirmiüçüncü Lem'a (Tabiattan gelen fikr-i küfrîyi dirilmeyecek bir surette öldürüyor; küfrün temel taşını zîr ü zeber ediyor.) İHTAR Şu notada, Tabiiyyunun münkir kısmının gittikleri yolun içyüzü ne kadar akıldan uzak ve ne kadar çirkin ve ne derece hurafe olduğu, lâekal doksan muhali tazammun eden dokuz muhal ile beyan edilmiş. Sair risalelerde o muhaller kısmen izah edildiğinden; burada gayet muhtasar olmak haysiyetiyle, bazı basamaklar tayyedilmiştir. Onun için, birdenbire, bu kadar zahir ve aşikâre bir hurafeyi nasıl bu meşhur âkıl feylesoflar kabul etmişler, o yolda gidiyorlar, hatıra geliyor."... Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Asa-yı Musa - 156

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı