"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Almanya’da ezan kararı

Faruk ÇAKIR
26 Eylül 2020, Cumartesi
Türkiye’yi idare edenler Avrupa’ya bakışlarını ve ilişkilerini “Avrupa ikidir” penceresinden bakabilseler pek çok mesele kökten halledilir ve çözülür. Ne yazık ki mütedeyyin insanlar dahi bu konuda istikametli olamıyor ve Avrupa’yı toptan mahkûm edip reddetmeyi tercih ediyor.

Elbette “Garp husûmeti devam etmelidir” ama bu husûmetin “Sefahati teşvik eden ‘İkinci Avrupa’yı hedef aldığı belli değil mi?

Bakınız, Almanya’da yüksek mahkeme, ezandan rahatsız olan çiftin açtığı dâvâda ezan okumanın dinî hürriyet olduğunu belirterek cami lehine karar vermiş. İşte müjdeli o haber: “Almanya’da Münster Yüksek İdare Mahkemesi, bir çiftin cami hoparlöründen ezan okunmasından rahatsız oldukları gerekçesiyle açtığı dâvâda “ezan okumanın dinî hürriyet olduğu” gerekçesiyle cami lehine karar verdi. Recklinghausen yakınlarındaki Oer-Erkenschwick Abdülhamit Han Camii’ne 900 metre mesafede oturan çift, Gelsenkirchen İdare Mahkemesi’nde görülen dâvâda, Cuma namazı için okunan ezandan sadece yüksek sesinden dolayı değil, içinde geçen “Allah en büyüktür (Allahuekber)” ifadesinden rahatsız olduklarını belirtmişti. Dâvâcı çift ayrıca ezanın tonlamasının Orta Avrupa’da yaşayanlar için uygun olmadığını savunmuştu. Yüksek İdare Mahkemesi ise aldığı kararda, ezan okumanın dini hürriyet olduğunu belirtip ezan sesinin aşırı rahatsızlığa yol açmayacağına karar vererek şikâyetçi çifti haksız buldu. Dâvânın yargıcı kararı açıklarken “Bu (ezan) bir zorlama değil. İtaat etmek zorunda olmadığınız bir çağrıdır.” ifadelerine yer verdi. (AA, 23 Eylül 2020)

Şimdi bu kararı alan hâkimi ve dolayısıyla “Avrupa”yı görmezden mi geleceğiz? Ya da bu ve bunun gibi insaf ehli ‘yabancı’ları yok mu sayacağız? Bu hakperest insanlara husûmet mi duyacağız?

Elbette Avrupa ve Batı, sadece bu habere konu olanlar gibi ‘insaflı’lardan meydana gelmiyor. Ezandan ve İslâmî değerlerden rahatsız olan belli bir gurup tabiî ki vardır. Meselâ, yakın zaman önce Fransa’da düzenlenen bir toplantıya başörtülüler katıldı diye bazı fanatik Fransız milletvekilleri salonu terk etmiş ve baş örtülü olanların aleyhinde de beyanda bulunmuşlar. Fakat hemen devamında, bu fanatik vekillere itiraz eden ve tepki gösteren insaflı başka vekiller ve Avrupalılar çıkmış. Hatta onların bu tavrını “ayrımcılığı teşvik ve İslâm korkusunu yaydıkları için” eleştirmişler. Burada sadece başörtülülere tepki gösterenleri nazara verip, “Bakın, Avrupa İslâma karşıdır” denilse doğru yapılmış olur mu? Tam aksine, Avrupa’nın ve bütün dünyanın temelde ‘ikiye ayrıldığını’ görüp dünyadaki bütün iyilerle bir araya gelmek icap ettiğini görmek gerekir.

Almanya’daki mahkemenin “Bu (ezan) bir zorlama değil. İtaat etmek zorunda olmadığınız bir çağrıdır.” ifadesi çok önemli ve tarihe kaydedilmiş bir karar olarak görülmeli vesselâm.

Okunma Sayısı: 2220
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ahmet Necdet Hocaoğlu

  26.9.2020 23:30:04

  Avrupa iki dir fikrini Türkiye kamoyu anlayanilse bir çok meselenin çözüleceğini göstermişsiniz.Sizi tebrik ediyoruz.Allah rızası olsun.

 • Abdulkadir

  26.9.2020 16:52:33

  Bu haber,son derece mutluluk verici gerçekten.İslâmofobi ve Irkçı İslâm karşıtlarını susturmaya devam.O çifte gereken ceza da verilmeli,ya da ciddi şekilde uyarmalı onları.Ezan susmaz ve daim konuşacak,İslâmiyet güneşi de parlamaya devam edecek İnşaallah...

 • Hayati

  26.9.2020 15:51:20

  Çok önemli bir noktaya değinmişsiniz. Toplumumuzun bu Avrupa fikrini düzeltmek zorundayız. Zatınızda yeni asyayı tebrik ediyorum.

 • Oğuz Yiğiter

  26.9.2020 12:38:02

  Bu avrupaya bakış perspektifi geniş toplum kesimlerinde ma'kes bulduğu gün , gerçekten çok problem kendiliğinden çözüm yoluna girecektir. Onun için, bıkmadan usanmadan butezi anlatmaya devam edeceğiz. Tebrikler, dualar...

 • Ahmet Cinali

  26.9.2020 11:05:33

  Asrımızın ve gelecek asırların insanlarının rehberi Bediüzzaman Said Nursi'yi bilmeyen ve O'nun eserleri Risale-i Nurları okumayanların dahile ve harice bakan konularda sağlıklı karar verememeleri gayet normal. Ancak mazur değiller. Zira başta YENİASYAMIZ olmak üzere NUR TALEBELERİ bir asra yakındır avrupa ikidir diyor ve kıyamete kadar da demeye devam edecek. Velevki muasırlarımız ve özellikle "SİYASAL İSLAM'ı" savunanlar dinlemeselerde... Elbette gerçek birgün anlaşılacak ve hadis-i şeriflerin müjdelediği Hz. İsa - Mehdi ve cemaatlerinin buluşması ve birlikte inkarcılık filrini mağlup ettiği kabul edilecek inşaallah.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı