"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Demokratlar ve Kemalizm

İbrahim ERSOYLU
22 Kasım 2019, Cuma
Demokratlar, birinci sınıf bir demokrasiyi; insan hak ve hürriyetlerini, adaleti, hukuku, kanun hâkimiyetini, çoğulculuğu, istişareyi (meclisi) kâmil manada ülkede tatbik etmeyi gaye edinen güçlerdir.

Kemalizm ise, demokrasiye yer vermeyen, insan hak ve hürriyetlerini tanımayan, farklı fikir ve düşünceleri tehlikeli sayan, devlet otoritesini kullanarak halkı baskı ve tahakküm ile yönetmeyi ön gören, manevî değerlere kapalı, tek kişinin görüşlerine bina edilen bir ideolojidir.

Demokrasi ile Kemalizm zıt kutuplardır. Biri ilerlemeye, diğeri geri kalmaya sebep olmaktadır.

Dünyada demokrasi ile idare edilen devletler, başta hukuk ve hürriyetler olmak üzere ilim, sanat, teknoloji ve refahta dünya sıralamasının en üstünde yer alırken, 90 küsur yıldan beri Kemalizm ile yönetilen ülkemiz, yukarıda sayılan hususlarda dünya sıralamasının alt tarafında yer almaya devam etmektedir.

Hakikî demokratlar asla Kemalist olamaz. Kemalizm’e halisâne inananların da gerçek demokrat olmaları mümkün değildir.

Hakikat bu halde iken ülkemizde demokrasi ile Kemalizm’i uzlaştırmak, birbiri ile barıştırmak için çok gayret sarf edildiğini görmekteyiz. Özellikle askerî darbe süreçlerinde bu iş yapılmaktadır. Devletin derin mahfillerinde yuvalanmış, devlet gücünü eline geçirmiş Kemalist güçler, ideolojilerinin iç yüzünü kamufle edip kitlelere kabul ettirmek için onu demokrasi sosuna bulayarak takdim etmektedirler.

Ancak Ahrar/Demokrat geleneğinden gelen bir kısım siyasîler ve kişiler hiç gereği ve buna ihtiyaçları yokken, Kemalizm’e sahip çıkmaları çok gariptir. Bu ideolojiyi savunmak onlara bir fayda sağlamaz, bilâkis çok şey kaybettirir.

Halk, basiretiyle bu ideolojinin iç yüzünün farkındadır. Devletin, imkân ve araçlarıyla resmî bayram süreçlerinde, okullarda ve meydanlarda yapılan parlak Kemalizm propagandasına inanmamaktadır.

Onlar, demokrat güçlerin ona sahip çıktıklarını gördüklerinde, “Bunlar da Kemalist imiş” deyip onlara iltifat etmemeleri, yanlış siyasî adreslere yönelmeleri kuvvetle muhtemeldir.

Son söz: Hakikî Ahrar/Demokrat güçlerin yapacağı iş, halkın kafasını karıştıran demokrasi ile Kemalizm’i birlikte savunmak yerine; geçmişte selefleri Adnan Menderes ve Süleyman Demirel’in yaptığı gibi, sadece demokrasiye yüksek sesle vurgu yapmaktır.

Onların en önemli meşguliyetleri, kitlelere uygun bir yolla ulaşıp onlara demokratik hedef ve programlarını etkili bir şekilde anlatmak, mevcut istibdat yönetimine karşı merkez sağda ülke yönetimine aday, demokrat bir alternatif olduklarını göstermektir. 

Okunma Sayısı: 1240
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Oğuz Yiğiter

  22.11.2019 19:45:22

  İbrahim Hocam, Ahrar-Demokrat manasındaki ruhun müstakillen yoluna devam edebilmesi için, bilhassa yeniden toparlanıp, ayağa kalkmaya hazırlanırken, böyle bir ikaza gerçekten ihtiyaç çok kıymetli. Allah razı olsun. Zamanlama açısından,eğer gerçekten demokrat ve ahrar manasında yürüyeceklerse, resmi ideolojiye sığinmayı bırakmamalılar ve bilhassa lider kadro, evrensel demokratik normlarda net bir duruş ortaya koymalılar.Yoksa ma'şerî vicdan ve Milletimizin derin fetasetinde ma'kes bulamayacaklardır. Bu kabil tahşidat ve uyarıların en azından 1 Aralık'a kadar her vesile ile yapılmalıdır. Bu açıdan sizi tebrik ediyor, yazı işleri heyeti olarak, bu konuya özellikle şu önümüzdeki süreçte öncelikli bir konu olarak değerlendirilmesi Yeni Asya Misyonunun varlık sebebidir.

 • Ahmet Zeki

  22.11.2019 17:03:18

  İlanen duyurulur. Demakratların takiyye yaparak birilerine yaranmaya ihtiyaçları yoktur.

 • Abdulkadir Turan

  22.11.2019 16:22:56

  'Cebrail ve Şeytan asla barışmaz' kaidesi gereği;aynı şekilde iki zıt kutup olan,Demokrasi ve Kemalizm de asla barışmaz,birbirine entegre olamaz.Dolayısıyla;bunun için uğraşan şahıslar,kendilerini beyhude yoruyorlar.Onun için yapılması gereken şey;Demokratik zeminde,Demokrasi kavramını tüm dünyaya haykırıp,bu zeminde durmak ve ona göre yola devam etmektir ve bu şekilde herkese örnek teşkil etmektir.Çözüm yolu budur.

 • Abdullah Tunç

  22.11.2019 11:34:05

  Demokratlar sadece ahrarlık yapsın lar yeter.Şuraya,buraya yaranmaya çalışmasınlar.Şahıslara,olaylara sa dece ahrarlık/demokratlık pencere sinden bakmaları gerekiyor. Şu ideo şoji,bu ideoloji onları ilgilendirmemeli. Şu izim bu izmin manyetik alanlarına girmemelidirler.Girenlerin durumu orta da.Gerçek manada hürriyeti,hür dü şünceyi yerleştirmeye,hakim kılmaya çalışsınlar,emin olun bu hür düşünce ortamında çözülmeyecek hiç bir mese le,hiç bir sorun kalmaz.Onun için demokratlar bütün himmetlerini,bu hür düşünce noktasında harcamalı ve yoğunlaştırmalıdırlar.Bunun dışındaki ler tali meselelerdir.Bir de çok derin ve detaylı bir muhasebe yapmalı,nere lerde hata yaptıklarını doğru tespit et eli,bunlardan gerekli dersi almalı ve bu hataların tekrar edilmemesi husu sunda azami hassasiyet göstermeli dirler. Haydi demokratlar yolunuz,bah tınız açık olsun.

 • Ahmet Eren

  22.11.2019 09:14:36

  Tebrikler. Güzel bir yazı olmuş.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı