"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Muhalifler ve savrulma

İbrahim ERSOYLU
15 Ocak 2021, Cuma
Risale-i Nur’dan beslenen, ancak şahsî garaz, menfî siyaset gibi arızî sebepler yüzünden makas değiştirip Yeni Asya Camiası’ndan ayrılan, gazeteyi almak ve okumaktan vazgeçen muhalifler vardır.

Bunlar, daha önce basının fikirlerin topluma tanıtıp kabul ettirilmesindeki rolünü takdir eden, Üstad Bediüzzaman’ı ve Risale-i Nur’u kamuoyuna, geniş çevrelere tanıtan gazetenin sadık ve sebatkâr okuyucularıydı. 

Bunlar, her sabah hasretle gazetenin kendilerine ulaşmasını beklerlerdi. Her gün  manşetlerini, haberlerini, makalelerini hatta ilânlarını okumaktan haz alırlardı. Aksama olması halinde üzülürler, bunun sebebini yukarıya sorup öğrenirlerdi. Onu okuyarak, başkasına tavsiye ederek dâvâlarının eşsiz neşir organı bilirlerdi.

Hatta onlardan bazıları ona destek olsun diye, bayide satılmayan gazeteleri, parasını ödeyerek geri göndermezlerdi. Yeni Asya Camiası’na mensup olmaktan büyük şeref duyarlardı. 

Sonra şiddetli siyaset rüzgârları esmeye başladı. Bu rüzgârları estirenler, grupları nasıl kendilerine bağlayacaklarını çok iyi biliyorlardı. Dinî grupların önüne mevki–makam ve maddî tuzaklar kurmuşlardı. Aralarında Nur gruplarının da bulunduğu bu toplulukların çoğu, bu tuzağa balıklamasına atıldılar ve hâkim siyasîlerin gönüllü meddahı oldular.

Yeni Asya Camiası ve gazetesi, Üstadının mesleğine sadâkat göstererek bu tuzağa düşmedi. Onu tuzağa çekmek için çok uğraştılar, fakat muvaffak olamadılar. O, Üstadının kendisine emanet ettiği Risale-i Nur mesleğini, her türlü tehlikeyi göze alarak ve bu yolda ağır bedeller ödeyerek kararlılıkla korudu ve onun çizgisinde yürümeye devam etti, ediyor, İnşallah gelecekte de yürümeye devam edecektir.

Ne var ki, esen sert siyasî rüzgârlar dolayısıyla, muhalefete geçen Nur Talebeleri nezdinde makam–mevki ve dünyevî menfaat, şahsî garaz, meslek-meşrep hassasiyetinin önüne geçti. 

Bunlar, Camianın Umumî Meşveret heyetinin aldığı kararları ve o kararlara uygun olarak yayınlanan gazetenin siyasî duruşunu tenkit etmeye başladılar. Onun da kendileri gibi savrulmasını istediler. Onu menfî siyasetin peşine takmak için perde arkasından çok çalıştılar. Emellerine ulaşamayınca Camiayı terk ettiler. 

Diğer bir kısmı, talepleri yerine getirilmemesi üzerine şahıslara kızarak mevzii terk etti ve muhalefete geçti. Gerekçeleri farklı da olsa hepsi, Yeni Asya muhalifliğinde birleşmiş oldular. Bunlar kendi işlerine, hizmetlerine odaklanacakları yerde, gazete ile uğraşmaya başladılar.

Muhalifler gazetenin, Üstadın ve Risale-i Nur’un çizgisinden saptığını, çoğunluğu oluşturan Nur Talebelerinin destek verdikleri mevcut siyasî iktidara muhalefet ettiğini, malûm cemaate destek verdiğini, dolayısıyla Nurculuğu ve Nurcuları temsil edemeyeceğini sosyal medyada, değişik WhatsApp gruplarında ve TV’lerde dile getirerek, susturulması için yetkili ve etkili cihetlere sinyal vermektedirler. Bu ne müthiş bir savrulmadır ve bindiği dalı kesen ne akıl almaz bir tutumdur.

Üstad, bazı insanların hırslı bir intikam veya müntakim bir hilâf ile “İslâm mağlûp olacak, kalbi parçalanacak” diyeceklerini, bu uğursuz sözlerini doğru göstermek için İslâm’ın mağlûp olmasını arzu edeceklerini, bunun da ancak ahirette tartılabilecek dehşetli bir günah ve zulüm olacağını ifade eder. (Sünûhat, s. 170-172) Muhaliflerin durumu buna ne kadar benziyor.

Cenâb-ı Hak muhaliflere insaf ve basiret, Camianın mensuplarına, gazetenin idareci, yazar ve çalışanlarına sabır ve metanet nasip etsin. Onları haksız hücum, iftira ve zulümlerden muhafaza etsin. Âmin.

Okunma Sayısı: 2607
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hasan Özdemir

  23.1.2021 11:38:43

  Güzel insanlar 😊 sizleri Allah için seviyoruz. Rabbimiz kalbimizi mübarek davasından ayırmasın. Bu mübarek dava herzaman imtihan için degişik zamanlarda farklı zeminlerde farklı kişiler ile imtihan ediliyoruz. 😊 Bizlerde bedel ödeyenler arasındayız çok şükür kutlu yolundan Rabbimiz ayırması ayırmasın içeride de dışarda da ilgi ve sevgi ile takip ediyorum. Üzülmeyiniz ve kederlenmeyiniz aramızdan beraber omuz verdigimiz kişiler canımızı okudular olsun. Biz Allah'a giden dogru yerde duralım inşallah 😊 ne güzel yeni Bahar 🌸 çiçekleri neşvü neva bulacak sizler de biliyorsunuz. Sizlere daima dua eden kardeşiniz 😊

 • Ömer Faruk özaydın

  17.1.2021 22:38:46

  Rabbim cümlemizi istikametten ve şahs-ı manevîden ayımasın inşaallah. Allah razı olsun İbrahim ağabey. Tebriklerimle.

 • Cafer Tayer

  16.1.2021 15:17:18

  Doğru söze ne denir abi? Helal olsun. hedefi 12den vurmuşsunuz maşallah. Canı yananlar durdukları yere baksınlar. Yorumumu yazınızın son paragrafınızdaki dua ile bitireyim. "Cenâb-ı Hak muhaliflere insaf ve basiret, Camianın mensuplarına, gazetenin idareci, yazar ve çalışanlarına sabır ve metanet nasip etsin. Onları haksız hücum, iftira ve zulümlerden muhafaza etsin. Âmin." Elfü elfi amiinnnnnnnnnnnnn

 • Metin Arslan

  16.1.2021 14:06:51

  Her konuda olduğu gibi siyasi konuda da ölçüye dikkat etmeli. İfrat ve tefritten uzak vasatta karar kılmalı. Geçmişte bu cemaate "Siyasette Ölçü" prensipleri koyanlar şahıslarında bu ölçüyü kaçırduklarına hep şahit olduk. Aman dikkat.

 • Atilla

  15.1.2021 23:14:29

  Teşekkürler İbrahim Ersoylu. Yüreğine sağlık kalemine bereket. Hislerimize tercüman oldunuz. Ne mutlu hiç bir şart altında savrulmayanlara

 • A.Necdet Hocaoğlu

  15.1.2021 21:43:20

  Kıymetli kardeşim:Bugünkü yazını okudum.Allah razı olsun. Hislerimize tercüman olmuşsunuz. Ortaya bir boy ayna koymuşsunuz ,aynada kendilerini rahatsız olmuşlar.Sizi de rahatsız etmek isteyeceklerdir.Lütfen rahatsız olmsyınız.

 • Rafet Özcan

  15.1.2021 13:54:28

  Teşekkürler İbrahim kardeşim.Allah razı olsun,kalemine kuvvet Allah hak ve doğru bildiğimiz bu yoldan bizleri ayırmasın.Allah yâr ve yardımcınız olsun.Allah'a emanet olun.

 • Halil İbrahim Karahan

  15.1.2021 10:43:36

  ESSELAMU ALEYKÜM Kardeşim Allah razı olsun Rızasına uygun amel nasip etsin inşallah sevdiklerinle birlikte sağlık afiyet içinde uzun ömürler versin. TEBRİK EDERİZ

 • Oğuz Yiğiter

  15.1.2021 09:51:08

  Amin. Hakta sebat ve tesanüd üzere çalışan Nur hadimlerine selam olsun. Tebrik ve dualar...

 • Hasan muharrem

  15.1.2021 09:36:21

  Böyle geldi ,böyle gitmeyecek inşaallah

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı