"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bediüzzaman ve NATO Avrupası

İlimdar Kaya
30 Mayıs 2022, Pazartesi
1917 yılında Rusya’da gerçekleştirilen Bolşevik İhtilâlı ile Komünizm, Avrupa’nın büyük bölümünü hâkimiyeti altına aldı.

Müslüman olsun, Hıristiyan ayırmadan insanları inançlarından uzaklaştırmak için her türlü faaliyeti yaptı. Kuzey Atlantik Paktı’nda yer alan ve demokrasi ile idare edilen hür dünya ülkeleri Avrupa’nın yarısını işgal eden Komünist Rusya’nın 8 sosyalist ülke ile birlikte kurduğu Varşova Paktı’nın istila ve yayılmacı politikalarını durdurmak için NATO’yu 1949 yılında kurdular. Varşova Paktı ilk önce SSCB ile Çekoslovakya (1943); Polonya (1945); Bulgaristan, Macaristan ve Romanya (1948) arasında imzalanan anlaşmalar ile atılmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan iki kutuplu dünya düzeni Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyordu. Sovyet tehdidine karşı Batı dünyasına yakınlaşan Türkiye 1950 seçimleri ile iktidara gelen Demokrat Parti (DP) iktidarında aktif biçimde Batı’ya dönük bir politika izlemesi neticesinde 1952 yılında Türkiye’nin NATO üyeliğini gerçekleştirir. Kore Savaşı sonrasında NATO’ya kabul edilen Türkiye’nin NATO ya ihtiyaç duymasının sebebi sınırlarının denizden ve karadan Varşova Paktı ülkeleri ile çevrilmiş olmasıdır. Türkiye’ye karşı olabilecek bir Sovyet işgalinden ülkeyi korumak ve komşularıyla çatışmaya girmemek için caydırıcı bir güç oluşmasını sağlamaktır. NATO Rusya’nın ülkemize saldırmasını engelleyerek kominizim işgalinden korudu. Bu nedenle de SSCB nin Türkiye üzerinden sıcak denizlere inme istek ve arzusu kursağında kaldı.

Menderes ve Demokrat Parti, dış politikada ABD ve batı ile birlikte hareket etmeyi hayati önemde görmüş ve dış politikayı bu bağlamda şekillendirmiştir. Ülkenin dış politikasını belirleyen Menderes kendisinden sonraki dönemin de dış politika şartlarının oluşmasında önemli bir rol oynadı. Bu gün yürütülen dış politikayı Menderes şekillendirdi ve Türkiye’yi Batı bloğunun bir parçası haline getirdi. Dış politikada NATO üyeliği ve Bağdat Paktı’nın kurulmasında Menderes çok etkin rol oynamıştır.

Adnan Menderes’in Amerika ve batı ile diyalog kurmasını Bediüzzaman Said Nursi teşvik eder, yol gösterir. Emirdağ Lahikasında “” …ihtar ediyoruz ki, vatan ve millet ve onların hayatı ve saadeti, hakaik-i Kur’âniyeye dayanmak ve bütün âlem-İslâmı arkasında ihtiyat kuvveti yapmak ve uhuvvet-i İslâmi’ye ile dört yüz milyon kardeşi bulmak ve Amerika gibi din lehinde ciddî çalışan muazzam bir devleti kendine hakikî dost yapmak….” şeklinde ifade eder.

Semavi dinleri tahrip ederek, dinsizliği yaymaya çalışır komünizm. Bu nedenle Bediüzzaman Emirdağ Lahikasında “…Şimdi ehl-i iman, değil Müslüman kardeşleriyle, belki Hıristiyanın dindar ruhanîleriyle ittifak etmek ve medar-ı ihtilâf meseleleri nazara almamak, niza etmemek gerektir. Çünkü küfr-ü mutlak hücum ediyor…” cümlesi ile Amerika ve batı ülkeleri ile birlikte hareketin zaruretini ortaya koyar. Bediüzzaman her zaman hürriyeti savunmuştur. NATO’nun kuruluşu da bu ihtiyaçtan kaynaklanmıştır.

Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri, Hıristiyan dünyasını Lem’alar eserinde ikiye ayırarak ”İsevîlik din-i hakikîsinden feyiz alarak adalet ve hakkaniyete hizmet eden Avrupa” ile “felsefe ve medeniyetin günahları ile beşeri sefahate ve dalâlete sevkeden bozuk Avrupa”yı birbirinden ayırıyor. NATO üyesi ülkelerde de bu durum söz konusudur.

Ukrayna örneğinde olduğu gibi Rusya geçmişten gelen yayılmacı, işgalci ve saldırgan politikalarını devam ettirmekte. Yöneticilerimiz bu politikaların caydırıcı gücü olan NATO ülkeleri ile güven zedeleyici ve fevri söylemlerden uzak durarak, problemleri sağduyu ve diplomasi ile çözmeli.

Batı bloğu NATO da yer almak ve iyi ilişkiler kurmak devlet aklının gereğidir…

Okunma Sayısı: 998
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  31.5.2022 16:52:49

  Ve şimdi Rusya bin senelik MAHSULATINA, milli ve manevi değerlere sahip çıkarak, Alemi islamla bir ve beraber olarak,Suriyede,Libyada ve Filistin meselesinde olduğu gibi Kominizmin ifsadatlarından kurtulmak için çaba sarf ettiğini Gazetemizden ve Dünya kamu oyundaki haberlerden okuyoruz ve takip ediyoruz. Tabii ki en doğrusunu ALLAH c.c bilir.

 • S.topuz

  31.5.2022 16:45:30

  Kominizmi RUSYA'nın başına kendisi isteyip getirmedi! " ONDÖRDÜNCÜ MES'ELE: Rivayette var ki: "Deccal'ın mühim kuvveti yahudidir. Yahudiler severek tâbi' olurlar." Allahu a'lem, diyebiliriz ki, bu rivayetin bir parça tevili Rusya'da çıkmış. Çünki her hükûmetin zulmünü gören Yahudiler, Almanya memleketinde kesretle toplanıp intikamlarını almak için, Komünist Komitesi'nin tesisinde mühim bir rol ile yahudi milletinden olan "Troçki" namında dehşetli bir adamı, Rusya'nın başkumandanlığına ve terbiyegerdeleri olan meşhur Lenin'den sonra Rus hükûmetinin başına geçirerek Rusya'nın başını patlatıp bin senelik mahsulâtını yaktırdılar. Büyük Deccal'ın komitesini ve bir kısım icraatını gösterdiler. " Şualar - 587

 • S.topuz

  31.5.2022 16:27:30

  Türkiyenin NATO'dan çıkmasını kimse istemiyor ki zaten. Yalnız NATO şemsiyesi altında malum ifsad şebekeleri RUSYA İLE AB arasındaki SULH-U Umumiye olan yaklaşımlarını ve kazanımlarını bozmak peşindeler. Bu oyunu bozmak da NUR camiasının İMAN hakikatinden sonra en önemli vazifesi SULH-U UMUMİYİ ve Ittihad-ı İslamı ihzar ve temin etmektir.

 • S.topuz

  31.5.2022 14:52:18

  Sn. Ahmet Bey ve İlimdar ağabeyler, Sefaheti hürriyet maskesi altında tervic eden dehşetli cereyanların propagandasına aldanıp, İslama dost ve deccaliyete düşman bu günkü Rus idaresine karşı konuşmanız, hem dindarları, hem milliyetperverleri, hem ahlakçıları, hem ırz ve namusu payimal edilmiş masum müslümanları derinden yaralar. Sulhü devamlı reddeden, Ukrayna üzerinden dünyada birçok gizli projeyi yürüten ve tüm DECCALİYET ve SÜFYANİYET taraftarlarını birleştiren Avrupalı ve Amerikalı saldırganlarla aynı düşüncede olmamızı lütfen beklemeyiniz. Hala Kazakistan ve Turuncu devrimin biricik evladı Sakaşviliyi ve benzerlerini anlayamamışsak, Ukranyayı hiç anlayamayız düşünce ve kanaatindeyim. Baki SELAMLAR.

 • S.topuz

  31.5.2022 14:50:26

  Burada asıl ve temel MESELE UKRAYNA meselesi olmamalı. GÜRCİSTAN, Kazakistan ve Ukraynaya saldırması için olay ve zeminleri hazırlayanları ve ARAB BAHARI perdesiyle Alemi Arabın perişanlığını ve de AFGANİSTANDAKİ, Bosnadaki, Filistindeki zulüm,yıkım ve tahribatları unutmadan, ABD,NATO, BM ve AB yi değerlendirmeli. Rusları Umumi bir değerlendirme ve Artılar-eksiler, günahlar-sevaplar ve de icraatlara Bediüzzaman ve beşinci ŞUA' daki pencereden biraz daha dikkatlice bakınca meseleler ve olaylar daha bariz olarak anlaşılıyor. İfsad ŞEBEKELERININ  propogandaları ve üfürmeleri bizleri aldatmasın!? Anlayış farkımız Bediüzzaman’ı zamana uygun anlayamamaktan doğuyor. Said Nursi Rus milletinin karakteristik özelliğini bilmiyor muydu ki, o müjdeyi bize veriyor.

 • ahmet

  31.5.2022 02:39:48

  Sayın S.topuz 30.5.2022 tarihli 20:26:04 ssatindeki mesajınızda "...Çözüm, tekrar RUSYAYLA yeni ve sağlam bir "BARIŞ ANLAŞMASI" YAPMAKTIR. Gerisi havanda su döğmek ve DECCALİZMİN değirmenine SU vermekten başka bir şey değildir." ifadenizi izah edermisiniz? Yani Rusyayla yeni ve sağlam barış anlaşması ne zaman, nasıl ve hangi atmosferde yapılacaktır? ve belirttiğiniz anlaşma yapılırsa Deccalizmin değirmenine verilen suyu nasıl önleyeceksiniz? Sizden ricam bu soruları cevaplamanızdır?

 • ahmet

  31.5.2022 02:33:40

  Sayın S.topuz, 30.5.2022 tarihli ve 20:23:19 saatindeki mesajınızda, "Rus da dinsiz kalamaz, geri dönüp Hristiyan da olamaz. Olsa olsa küfr-ü mutlakı kıran ve hak ve hakikata dayanan ve hüccet ve delile istinad eden ve aklı ve kalbi ikna' eden Kur'an ile bir musalaha veya tâbi' olabilir. O vakit dörtyüz milyon ehl-i Kur'ana kılınç çekemez." Said Nursî Emirdağ-2 - 72" ifadesini yazmışsınız. Rusya bugün Ukrayna'yı işgal edip sadece askeri hedefleri değil, masum sivilleri de öldürüyorsa ve 4 milyondan fazla insanın ülkesinden göç etmeye mecbur bırakmışsa demek ki Rusya henüz, Sizin de mesajınızda yazdığınız gibi Risale'i Nur'da belirtilen seviyeye gelememiştir. Ukrayna işgali, Gürcistan işgali, Kazakistan müdahelesi vb. yakın zamandaki olaylar Rusya'nın belirtilen seviyeye gelemediğinin delilidir. Sizden ricam, sizin de Risale-i Nur'dan alıntıladığını seviyeye Rusya ne zaman gelecektir? sorusunu cevaplamanızdır.

 • ahmet

  31.5.2022 02:25:59

  Sayın S.topuz, 30.5.2022 tarihli ve 20:16:22 saatindeki mesajınızda belirttiğiniz hususu, zaten İlimdar bey, Risale-i Nur'dan iki Avrupa tanımıyla izah etmiş.

 • S.topuz

  31.5.2022 00:44:43

  Birileri RUSYA İLE AVRUPANIN ENTEGRE OLUP, DÜNYAYA BARIŞIN GELMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN çok aldatıcı PİLANLAR PEŞİNDE. Ey Akl-ı SELİM sahipleri! SAKIN OLA bu oyuna gelmeyin ve DÜNYA BARIŞI İÇİN NE GEREKİRSE yapın. Zaman "AHİR ZAMAN". Fazla Vaktimiz de zaten kalmadı gibi? Deccalizmin TUZAKLARINI BOŞA ÇIKARIN ve SULHU UMUMİYİ ve BARIŞI ACİL OLARAK SAĞLAYIN. İNSANLIĞIN BUNA ÇOK ihtiyacı var. BIKTIK artık Terör ve SAVAŞLARDAN. GINA geldi.

 • İlimdar kaya

  31.5.2022 00:28:37

  Muhterem s.topuz kardeşim Rusyanin komünizm den öncede saldırgan ve işgalci yapıya sahip olduğu malumunuz. Bediüzzaman çarlık rusyasi döneminde esir düştü sarkta. Devletlerde şahıslar gibidir karakterinin gereğini yapar. Rusya'nın işgalci yapısı değişmez. Şunu unutmayalim kiTurkiye bir NATO üyesi olmasa Ukrayna'ya yaptığının aynisini Türkiye'ye yapacaktır sıcak denizlere inmek için. Ama iyi bir gazete okuyucusu olmanızdan dolayı sizi tebrik ederim. Selamlar.

 • S.topuz

  30.5.2022 20:26:04

  Evet AB tasaffi ediyor ve etmeli. Yalnız RUSYA  OLMADAN ve RUSYAYLA iyi ve barışcıl ilişkiler askıya alınıp, her an "RUS AYISI" korkusu pompalanarak ve silahlanma yarışıyla da DÜNYAYA SULH-U  UMUMİ hiç gelemez! Evet, Rusya bu İŞGALLE bizim açımızdan  büyük bir hata yaptı ve belki de pişmanlar. Yalnız ABD ve NATO da bu işe RUSLARI bi nevi zorladı ve hatta yeşil ışık yaktı da denilebilir. Almanya da bu işte kusurlu! Çünkü RUSLARLA olan D.Berlin anlaşması ve diğer konularda gereken titizliği ihmal etti! Ve netice ortada! Çözüm, tekrar RUSYAYLA yeni ve sağlam bir "BARIŞ ANLAŞMASI" YAPMAKTIR. Gerisi havanda su döğmek ve DECCALİZMİN değirmenine SU vermekten başka bir şey değildir.

 • S.topuz

  30.5.2022 20:23:19

  "Rus da dinsiz kalamaz, geri dönüp Hristiyan da olamaz. Olsa olsa küfr-ü mutlakı kıran ve hak ve hakikata dayanan ve hüccet ve delile istinad eden ve aklı ve kalbi ikna' eden Kur'an ile bir musalaha veya tâbi' olabilir. O vakit dörtyüz milyon ehl-i Kur'ana kılınç çekemez." Said Nursî Emirdağ-2 - 72

 • S.topuz

  30.5.2022 20:21:00

  "Hem büyük Deccal’ın, hem İslâm Deccalı’nın üç devre-i istibdadları manasında üç eyyam var. “Bir günü, yani bir devre-i hükûmetinde öyle büyük icraat yapar ki, üçyüz senede yapılmaz. İkinci günü, yani ikinci devresi, bir senede otuz senede yapılmayan işleri yaptırır. Üçüncü günü ve devresi, bir senede yaptığı tebdiller on senede yapılmaz. Dördüncü günü ve devresi âdileşir, bir şey yapmaz, yalnız vaziyeti muhafazaya çalışır.” diye, gayet yüksek bir belâgatla ümmetine haber vermiş.”

 • S.topuz

  30.5.2022 20:16:22

  Muhterem kardeşim, Rusya, KOMİNİZMİ ve yayılmacılığı Doksanlı yillarda, NATO, BM ve AB ile yapmış olduğu barış MUAHEDELERİYLE tasfiye ederek, terk etti. Ve Avrupa Birliği ile DÜNYA BARIŞININ adımlarını attılar. Fakat ABD, NATO ve AB yapılan anlaşmaları bilinçli olarak ve RUSYAYI bir nevi YOK sayarak kendileri RUSYANIN sınırlarına yığınak ve ÜSLER kurarak, sıkıştırmaya devam ettiler ve halen de etmekteler. Tabii olarak RUSYA da bunlara bu şekilde müdahale etmek ten başka çare herhalde bulamadı. Silah TACİRLERİ, İNSANLIK DÜŞMANLARI ve SULH-U UMUMİ düşmanları (DECCALİZM ve SÜFYANİZM) hiç boş durmadı ve kıyamete kadar durmayacaktırda!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı