"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Cemaatler tuzaklardan nasıl kurtulur?

Kâzım GÜLEÇYÜZ
14 Ekim 2020, Çarşamba
Varlık sebepleri ve asıl misyonları manevî hizmetler olan cemaat ve tarikatlar için en tehlikeli tuzakların siyaset ve ticaret olduğunu yıllardır tekrar tekrar ifade ediyoruz.

Bilhassa 12 Eylül’den sonraki süreçte bu tuzakların çok etkili olduğunu ve cemaatlere büyük zararlar verdiğini de görüyoruz.

Ticarîleşme, siyasîleşme ve devlette kadrolaşma tuzaklarına düşürülen cemaatlerin, bilâhare başlarına nelerin getirildiğini de.

Olup bitenlerin, bu ibretli örnekler ışığında çok iyi okunup ders çıkarılması gerekiyor.

Bir cemaatin, aslî hizmetlerinin ötesine taşıp siyasî aktör gibi davranmaya ve devlete hâkim olmaya yönelmesi halinde bunun ne gibi felâketlere yol açtığı, ayan beyan ortada.

Bu tuzağı kurarken bir taşla birden çok fazla kuş vurma hesabı yapanların bir hedefi de, cemaatleri içine düşürdükleri durumu bahane ederek, öteden beri her fırsatta gündeme taşıdıkları bir planı hayata geçirmek:

“Denetim” gerekçesiyle cemaatleri zaptu rapt altına alıp etkisizleştirmek ve sonuçta tamamen dağıtarak tasfiye ve imha etmek.

Şimdiye kadar bunun için baskı, yıldırma, kara propaganda, algı operasyonu, iç fitne dahil her yolu denedikleri halde bir türlü başarılı olamadılar, ama yine vazgeçmiyorlar.

Buna karşı cemaatlerin yapması gereken, kendilerini tuzağa düşüren hatalarını sıkı bir özeleştiriyle tesbit edip bir an önce düzeltme gayretine girmek ve yeniden aslî hizmetlerine dönerek onlarda yoğunlaşmak olmalı.

Bunun için hem her cemaatin kendi içinde, hem de cemaatler arasında esaslı istişareler yapılarak sorunların ortak akılla tesbit ve teşhisine ve çözümlerin de yine aynı yöntemle bulunup hayata geçirilmesine ihtiyaç var.

Çözümün yolu bu. Onun dışında, devleti ve siyaseti işe müdahil kılmayı öngören proje ve girişimler, meseleyi daha da içinden çıkılmaz hale getirmekten başka bir sonuç vermez.

Cemaatler artık aynı tuzaklara tekrar tekrar düşmemeli. Bunun için de siyasetin aldatıcı cazibesine kesinlikle iltifat etmemeli. Ve devletle arasına mutlaka mesafe koymalı.

Keza siyaset de, devlet de cemaatlerden elini çekmeli. Bunun şartı, ikisinin de hukuk çizgisine çekilmesi ve demokratikleşmesi.

Cemaatlerin hukuk ve demokrasiye sahip çıkması bunun için de son derece önemli.

Okunma Sayısı: 3840
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir

  14.10.2020 17:35:20

  Cemaatler;müsbet hareket prensibiyle hareket ettiği sürece,dâvâsı hak ve hakikat olduğu sürece,kimseyle muaraza içine girmediği sürece;hiçbir grup yahut oluşum,onlara zarar veremez.Menfî cemaatler de,gırla gidiyor malûm.(Onlar bahsimizin dışındadır).Herkes kendi görevini yapmalı ve bir başkasının işine yahut etlisine-sütlüsüne karışmamalı.Ama cemaatler de asla,devletin içine ve işine karışmayacak;kendi menfaati için devletten maddî-manevî olsun,beklenti içinde olmayacak.Cemaatlerin tuzaklardan kurtulmasının yegâne çaresi;Hukuk ve demokrasi içinde kalarak,yalnız ve sadece Allah rızası için hareket etmektir.Bu işin çözüm yolu budur.

 • Ata

  14.10.2020 14:56:29

  "Evet, Nurcular cemiyet memiyet, hususan siyasî ve dünyevî ve menfî ve şahsî ve cemaatî menfaat için teşekkül eden cemiyet ve komite değiller ve olamazlar." Bediüzzaman Said Nursi, Denizli Mahkemesi Müdaafası' ndan. - Bu şekilde bir algıdan kaçınır ve varsa bu algıyı düzeltirler..

 • Nuriye

  14.10.2020 11:31:50

  Burada siz yeni Asya camiasına haddinden fazla mesuliyet düşüyor İNŞALLAH.

 • Oğuz Yiğiter

  14.10.2020 03:21:02

  Şimdilik mevcut yapılarıyla cemaatler bu özeleştiri ve iç muhasebe mekanizmasından uzak oldukları görülüyor. 40 yıllık 12 eylül münâfıkâne ihtilâl hukukuna dayalı narkoz dönemi, öyle hemen iç dinamiklerin harekete geçmesiyle toparlanacak bir hadise değil. Tıpkı 48 şartlarındaki gibi dış dünya konjonktürü ve AB'nin evrensel hukuk ve demokrasi normlarına zorlayıcı etkisi ile ; büyük ölçüde, cumhuriyetin kurucu gücü CHP'nin öncülüğünde oluşacak, devletin geleneksel reflekslerini de nötralize edecek şekilde, demokratik siyasi bir merkezin insiyatifle, bu kilitlenmiş kaotik durumdan çıkılabilir. Yoksa, Yeni Asya Ekolünü hariç tutarak söylüyorum, ekseriyetinin "Mareşal ekolünde" buluştuğu ve "itaat ve biad" kültürüne dayalı cemaatlerden bu dinamizmi beklemek fazla iyimserlik olur kanaatindeyim...

 • Alperen

  14.10.2020 01:53:26

  Yazınız içerisinde verdiğiniz örnekler de, Devletimizin ve Milletimizin içine yuvalanmış şer güçlerin anadolunun eğitimli ve donanımlı kadrolarını kıskanmasından kaynaklı haset ve zulümleridir. Korku dağları yıkılacak, yeni dünya düzenini Milletimizin basiretli ve ferasetli cevval evlatları kuracaktır. Biiznillah. Vesselam 🇹🇷

 • Alperen

  14.10.2020 01:53:16

  Müslümanları " Bir hırka, bir lokma " düşüncesiyle hareket alanlarını kısıtlamayalım. Efendimiz ve ashabı hayatın bütün safhalarında aktif rol alarak, örnek şahsiyetler olarak her zaman başarılı olmuşlardır. Her işimizde Kur'ani ve Muhammed'i ahlakın esas alınması kaidesiyle temsil edemeyeceğimiz bir alan bırakılmamalıdır. İslâm âleminin bugünkü zilleti Efendimizi ve ashabını anlayamamızdan, Kur'an ilmine vakıf olamamızdan, Temsiliyetten fukara olmamızdandır. Cemaat ve Tarikat içinden medyaya yansıyan sapık zihniyetlerin türemesi de iman ilim ihlas ve amel bütünlüğünün korunamamasındandır. Bu asırda, İslam'ın bahadır evlatları uluslararası siyasette de, ticarette de örnek şahsiyetler olacaktır. Dünya ya nizam verecek olanlar da onlar olacaktır. İnşaallah 🇹🇷

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı