"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Cemaatlere çağrı

Kâzım GÜLEÇYÜZ
15 Ekim 2020, Perşembe
Bir taraftan 28 Şubat’ın yarım kalmış tasfiye ve imha projeleri görülmemiş bir gaddarlıkla uygulanırken, diğer taraftan ülkeyi yine 28 Şubat benzeri bir ortama sokmayı hedeflediği çok açık olan provokasyonlar peş peşe geliyor.

“Tarikat şeyhi” olarak lanse ve ardından resmî protokoldeki fotoları servis edilen bir şahsın çocuk taciziyle gündeme getirilmesinden kısa bir süre sonra GATA’daki “papyonlu tarikatçı”nın hezeyanları tedavüle sokuldu.

15-20 Temmuz sürecinde, hedefteki topluluk ve yapı üzerinden “cemaat” kavramı olabildiğince yıpratıldıktan sonra, şimdi de bu gibi örneklerle yeni bir aşamaya geçildiği anlaşılıyor.

28 Şubat sürecinde Erbakan başbakanlığındaki Refahyol hükümetine karşı uygulanan taktikler şimdi AKP iktidarına yöneldi.

Bu dönemin farkı, yapılmak istenenlerin, Perinçek’in “Vatansever kuvvetler tarafından ele geçirildi” dediği, derin kuşatmaya alınmış Saray iktidarı eliyle hayata geçiriliyor olması.

Bu yöndeki tazyikler, el altından yapılacak pazarlıklar ve verilecek tavizler eşliğinde devam edip arttıkça yeni gerilimler yaşanacak.

Durum bu, gidişatın yönü belli. Görünen köy misali...

Böyle bir ortamda, olup bitenlerin bilhassa manevî hayatımızda meydana getirdiği çok yönlü ve derin tahribatın artık farkına varılmalı. Cemaat ve tarikatlar, kanaat önderleri bir araya gelip siyaset üstü bir perspektifle durum değerlendirmesi yapmalı.

Bu fitne süreci böyle de- vam ettiği müddetçe tahribatı daha da büyüyecek ve tamiri daha da zorlaşacak. Onun için, sağduyu ve vicdan ehlinin bu gidişe “dur” diyecek bir inisiyatif için artık harekete geçmesi lâzım.

Aslında böyle bir girişim, malûm sürecin ilk aşamasında da başlatılmak istenmişti. 

(Bu konuyu değerlendirdiğimiz 18.2.14 tarihli yazımız: www.yeniasya.com.tr/kazim-gulecyuz/sagduyunun-sesini-yukseltelim_214920)

Ne var ki, derin bir el oraya da müdahale etti ve dahası, bu isabetli girişime öncülük edenlerin bir kısmını dahi, bilâhare iyice tırmandırılan kavganın keskin tarafı, hattâ tetikçileri haline getirdi.

Bütün İslamî ve insanî değer ve duyarlılıkların “paspas” edildiği bu cinnet hali artık bitmeli. Daha fazla gecikmeden, bir an önce bir araya gelinip hasar tesbiti yapılmalı ve bu durumdan çıkışın yol haritası hazırlanmalı.

Çağrımız tüm sağduyu ve vicdan sahiplerine. Duyulması ve icabet edilmesi dileğiyle.

Okunma Sayısı: 4136
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Melikşah

  15.10.2020 13:52:56

  Bu ülkede kötü gidişe dur diyen "Sağ duyulu, vicdan ehli " insanlar vardı. Ancak arkalarında hiç kimse durmadı. Yalan ve iftiralara kurban ettiler. Şimdi zalimden merhamet dilensinler.

 • Ata

  15.10.2020 11:54:59

  Numune-i ittihad olan cemaatimize, sair cemiyât-ı dünyeviyeye kıyasen leke sürmeyi, tariz etmeyi, cemî kuvvetimizle reddederiz. İstifsar tarîkıyla bir itirazları olursa cevaba hazırız. İşte meydan! Benim dâhil olduğum cemaat, burada tafsil ettiğim ittihad-ı İslâm’dır. Yoksa, muterizlerin bâtıl tevehhüm ettikleri cemiyet-i mü- tehayyile değildir.ESDE

 • Hüseyin İlhan

  15.10.2020 10:07:47

  İnşaallah aklı selim ve dinde hassasiyet gösteren basiretli,ferasetli insanımız bu samimi ve hasbi davete müspet karşılık verir ve ehli imanın yaralarını tamire çalışırlar.

 • Oğuz Yiğiter

  15.10.2020 03:57:38

  İnşaallah bu çığlık, insaflı ve hakperest gönüllerde ma'kes bulur da, daha vahim sonuçlar doğurmadan kötü gidişat durdurulur. Dua ve temennimiz elbette bu anafordan çıkma istikametinde. Feraset ve basiret bugünler için lâzım...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı