"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Filistin ve İsrail

Kâzım GÜLEÇYÜZ
16 Mayıs 2021, Pazar
Said Nursî, Filistin meselesinde Yahudilerin kazandığı muvakkat “başarı”yı, Benî İsrail enbiyasının mezaristanı olan Filistin’e millî ve dinî bir duyarlılıkla sahip çıkmalarına bağlıyor. “Çabuk tokat” yememelerinin sebebi bu (Şualar, s. 532).

Yoksa, Kur’an’ın ifadesiyle, hayatı sevme ve dünyaperestlik noktasındaki ifratı yüzünden her asırda zillet ve meskenet tokadı yemeye müstahak olan bir kavmin koca Arap âleminde dayanabilmesi asla mümkün değildi.

İsrail kurulup kuvvetlenmesini ve bugüne kadar ayakta kalmasını, söz konusu dinî ve millî duyarlılığa ve dışarıdan aldığı sıkı desteğe borçlu. Filistinliler başta olmak üzere Arap âleminin İsrail karşısındaki mağlûbiyeti ise, bu duyarlılığa İslâmî şuur temelli bir akıl ve hikmetle değil, temelsiz, çürük ve dağınık bir sosyalist Arap milliyetçiliği ideolojisi ile mukabele etmelerinden kaynaklanıyor.

Ancak gelinen noktada, Yahudileri ayakta tutan dinî ve millî duyarlılığın yerini yine aşırı hayat sevgisi ve dünyaperestlik aldığı için, İsrailliler tarihte alışık oldukları zillet ve meskenet tokadını tekrar yemeye müstahak hâle gelmiş gibi görünüyorlar. İsrail’in vahşi ve hunhar politikalarıyla kendisini gösteren saldırganlığı, dünyaperest ve kronik bir ruh hastasının yaşadığı paranoyayı yansıtıyor. 

Filistin tarafı ve Arap âlemi, sorunu bu boyutlara taşıyan hatalarını terk edip dinine, inançlarına ve bunların gereği olan sağduyu çizgisine sarıldığı ölçüde başarılı olacak. Bunun için öncelikle Filistinlilerin son derece akıllı ve dikkatli hareket etmeleri lâzım.

73 senelik tecrübeler şunu gösterdi ve öğretti ki, bilhassa taraflar arasında kuvvet dengesinin bulunmadığı bir durumda, tutarlı stratejilere dayanmayan ve körlemesine yürütülen silahlı mücadelelerle netice almak mümkün değil. Silah, ancak dahilde tam bir ittifak, hariçte ise diplomasi ve kamuoyu desteği gibi unsurlar arkasına konulabildiği ve sadece gerektiği zaman gerekli olduğu ölçüde kullanıldığında etkili olabilir.

Başarının olmazsa olmaz bir şartı da ihtilaflara artık son verip sağlam bir ittifak kurmak. Ve Hıristiyan âlemini, İsrail’in politikalarına karşı çıkan sağduyulu Musevîleri ve dünyada insanî değerlerden yana olan herkesi işin içine dahil ederek bu ittifakı genişletmek.

* En son Kutlular Ağabeyin cenazesinde görüştüğümüz ve bayramın ikinci günü Cuma vaktinde vefat haberini aldığımız Kocaeli Neşriyat Temsilcimiz, yarım asırlık Yeni Asya gönüllüsü, Nur postacısı Salih Oral’a Allah rahmet eylesin. Ailesine ve camiamıza sabır ve başsağlığı diliyorum. Rabbimiz Cennetinde buluştursun.

Okunma Sayısı: 2902
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Seyit Ali

  16.5.2021 15:43:20

  Maşaallah yorum yapanlar da makaleyi yazan yazardan geride değiller. Kaleminize, feminize bin berekallah.

 • Sezai MUMCU

  16.5.2021 14:47:06

  Hamas'a ROKETLERI kim verdiyse FILISTINLILERIN hakliyken HAKSIZ DURUMA DÜSMELERINI sagladi. NETENYAHU nun istedigi de buydu. Hem Filistine daha fazla zarar verme sebebine kavusacak hem de Müslümanlarin (bakalim kuru kinama mi aksiyon mu yapacaklar diye) nabzini kontrol etmeyi planlamisti. Müslümanlar hem Israil'in aksiyonlarina karsi koymaya hazir degil hem de Flistin ROKETLERLE TUZAGA getirildi, daha cok kaybetti.

 • Abdurrahman

  16.5.2021 14:38:00

  Aklın yolu özetl olarak yapılması gereken ve yapılacak hareketler anlatılmış..Teşekkürler...

 • Sezai MUMCU

  16.5.2021 14:24:23

  1) Avrupa/Batı da bir ANTİSEMİTİZM tutturmuşlar onunla cezai müeyyideler ile insanların ağzını İsrail ve Yahudi aleyhine KAPATIYORLAR. Kimi Yahudi medyası bir İsrail bebeğinin roket saldırısında ölümünü TERÖR SALDIRISI diye manşete taşıyıp AĞITLAR ATIYOR ama Filistinli Bebeklerin İSRAİL TERÖRÜ İLE KATLEDİLMESİNDEN bahsetmiyorlar. Müstehzi bir Alman/İsrailli yazar, safkan bir Alman'ın. Filistine İsrail Zulmünü dile getirmesine yönelik TEHDİT savurup NE DERSİN SANA BİR ACİL ANTİSEMİTİZM TESTİ YAPTIRALIM MI? diyor. Yani seni işinden, aşından lekeleyerek uzaklaştırtabiliriz diye tehdit ediyor. Bilhassa BAHİYAR ALMAN HALKI Alman deyimiyle 'MUNDTOT' ölü ağzı (gibi ketum) edilmek isteniyor!

 • Sezai MUMCU

  16.5.2021 14:23:57

  2) SEM Hz Nuh AS ın ogludur İbranice, Aramca, Arapca diller ve Hz İbrahim AS ın soyundan gelen ARAPLAR ve YAHUDILER ve Hz. İsa AS ile NASRANİLERİ de içerir. Biz Türkler Hz. Nuh AS ın diğer oğlı Yasef in soyundanız. Neticede bizler AKRABAYIZ. Gel gör ki İSRAİL YAHUDİLERİ Antisemitizmi sadece İsrail ve Yahudi karşıtlığı olarak Avrupa ve Batıya kabul ettirmiş cezai müeyyideler öngörmelerini dayatıp kabul ettirmiştir. NEREDE kaldı Hz Yakub= İSRAİL ve onun soyundan gelen 12 Kavim PEYGAMBERLERİNE bağlılık duyguları?

 • Ali ok

  16.5.2021 08:58:27

  Risaleyi nurlara gönül verip az. Çok her bakımdan okuyup okutan böylece Kur'an'a hizmet eden herkese Allah rahmetiyle muamele etsin yaşayanlara sağlı afiyet versin kemmiyet ve keyfiyet lerini artitsin

 • Ahmet Ersin

  16.5.2021 08:45:42

  Büyük Ortadoğu Projesinin ilk ayağı İsrail'in kuruluşu sayılabilir. Diğer ülkelerdeki siyasetçileri devşirerek İsrailin zulmüne devam ediyor medya gücü ile de kendini mağdur olarak tanıtabiliyor. İslam demek birlik demek olduğundan da İslma savaş açmıştır. Biraraya gelen müslümanları da internet vs. üzerinden fişleyip pasifize ettiriyor. Şiddet şiddeti doğurduğundan medya yani kalem kılıçtan üstün. Zalimler için yaşasın cehennem.

 • Adem

  16.5.2021 07:42:21

  Ahh ah ahki ne ah.israil iç siyasi çıkmaza düşer vurur ,vururda vurur.Çare gerçekten Kendi aralarında bölünüp güçten düşmeleri.B.zamanınHakikati ifşası ile Galibiyetlerinin sebebini anlıyoruz.Şu an Abime söylerim ha edasındaki şımarık israil den korkuluyor.Dileriz kendi Masum insanlarıda Yöneticilerinin şerrinden korunur büyük yıkımları çok yıkıcı olacak gibi.

 • Mahir erbay

  16.5.2021 07:01:03

  Hamas tecrübesintecrübesinin bize gösterdiği şudur. Dindarlar da çözüm olamamıştır.

 • Oğuz Yiğiter

  16.5.2021 03:54:01

  Allah razı olsun. Gündemin en sıcak konularından birinde Yeni Asya misyonunun, dengeli ve hikmete dayalı duruşunu ortaya koyan makalenizden dolayı tebrikler, dualar...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı