"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İslam dünyası bu halde olunca...

Kâzım GÜLEÇYÜZ
13 Haziran 2024, Perşembe
Filistin, üç çeyrek asırdır İslam âleminin kanayan yarası.

Siyonist işgalin pençesindeki bu mübarek topraklardan hep çok acı ve yürek yakıcı haberler geliyor. 7 Ekim’den bu yana hız kesmeden, tam tersine tırmanarak devam eden katliam haberleri, bu silsilenin son halkaları.

Bu duruma artık son vermek, Filistinli Müslümanlara ve gasp edilen haklarına sahip çıkmak, Kudüs başta olmak üzere oradaki mukaddes mirası çiğnetmemek adına güçlü ve sonuç alıcı bir irade ve inisiyatif maalesef hâlâ ortaya konulabilmiş değil.

Yapılan tek şey kınama bildirileri yayınlayıp uluslararası toplumu göreve çağırmaktan ibaret. 

Bunun başta gelen birinci sebebi, Filistinliler başta olmak üzere Müslümanların dağınıklığı.

Ortak düşman İsrail karşısında bile El Fetih, Hamas ve diğer irili ufaklı örgüt ve gruplar birleşmeyi başarabilmiş değiller.

Mücadele metodundaki hatalar cabası.

Aynı dağınıklık diğer İslam ülkeleri için de geçerli. Ve bu ülkelerin çoğunun krallık veya askerî diktatörlük rejimleriyle yönetiliyor olmaları, söz konusu politikalarda çok etkili.

Demokrasi olmayınca, yöneticileri yönlendiren ve denetleyen halk, sivil toplum, kamuoyu, meclis, medya gibi faktörler devredışı kalıyor ve gerek iç, gerekse dış politikalar dışarıdaki farklı adreslerde belirlenip dikte ediliyor, sorgulayan da olmuyor.

Pakistan ve Malezya gibi şeklen de olsa demokrasiyle yönetilen ülkeler ise bir türlü iç tartışma ve kargaşalardan kurtulup istikrara kavuşamıyorlar

Burada, Hamas gibi yapıların aklıselim ve hikmetten uzak radikal tavırlar sergilemeleri ve 7 Ekim saldırılarında olduğu gibi İsrail’e bahane vermeleri de ayrı ve çok büyük bir handikap.

Oysa Risale-i Nur hizmetinin metodunu esas almış olsalardı durum çok daha farklı olabilirdi.

Bu noktada, bilhassa Türkiye’yi yönetenlerin çok büyük vebal ve sorumluluğu var. Bunca senedir iktidarı elinde bulunduran kadrolar, Risale-i Nur metodunun öngördüğü şekilde önce kendi ülkemizde demokrasiyi geliştirebilmiş ve İslam âlemine bu açıdan örnek bir model oluşturabilmiş olsalardı, çok daha olumlu bir tablo ortaya çıkabilirdi.

Türkiye bunu yap(a)mayınca meydan dış güçler açısından son derece kullanışlı olan ölçüsüz ve fanatik provokatörlere kalıyor. Bunlar üzerinden yeni fitne kazanları kaynatılıyor.

Olan da mazlum Filistinliler başta olmak üzere Müslümanlara ve İslama oluyor...

Okunma Sayısı: 1913
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Erhan

  13.6.2024 23:17:19

  Kol kırılır yen içinde kalır diyor, şimdilik haması bir tarafa bırakıyoruz. Şu gerçek göz ardı edilmemeli, şeytanyahu bir tehdit savurdu hiç bir islam ülkesi lideri kılını kıpırdatamadı, demekki korkunç açıkları var.öbür taraftan bu BOP’un hayata geçirilmesi olayının bir başlangıcı, CFR diye Amerikada kurulmuş korkunç gizli bir servisin dünya politikası, mutlaka dünya hükümetinin kurulması bu hükümetin yahudiler tarafından yönetilmesi ve Filistin vadedilmiş topraklar olarak bütün Araplardan temizlenmesidir. Ayrıca, İhracatın kesildiğine inanmayanlardanım.

 • Mehmet Türeli

  13.6.2024 19:01:14

  Semanur Tunoğlu 13.6.2024 00:10:46 Hamas israile bahane vermeseydi herşey güllük gülistanlık mı olurdu? Güllük gülistanlık olmazdı ama itisrail 50 bin insanı öldürmeye cesaret edemezdi, bu Müslümanlara yapılan büyük katliam ittihadi islamın teşekküllüne vesile olabilirdi maalesef o da olmadı.

 • Doğukan Pamir - Mekke

  13.6.2024 14:44:55

  Sema hanım, hiç kendine sordun mu? "acaba kamuoyu olmasaydı, siyasal islamcı Yetkililer hergün İsraile gönderdikleri 8-10 gemi yardımı askıya alırlar mıydı?

 • Kübra Nur ÇAKIROĞLU

  13.6.2024 13:11:01

  İşte, ehl-i hakkın bu haksız ihtilâf marazının merhemi ve ilâcı, “İhtilâfa düşmeyin; sonra cesaretiniz kırılır, kuvvetiniz de elden gider.” [Enfal Sûresi: 46.] âyetindeki şiddetli nehy-i İlâhî, “Birbirinizle iyilik ve takvada yardımlaşın...” [Mâide Sûresi: 2.] âyetinde, hayat-ı içtimaiyece gayet hikmetli emr-i İlâhîyi düstur-u hareket etmek; ve ihtilâfın İslâmiyete ne derece zararlı olduğunu ve ehl-i dalâletin ehl-i hakka galebesini ne derece teshil ettiğini düşünüp, kemal-i zaaf ve acz ile, o ehl-i hakkın kafilesine fedakârane, samimâne iltihak etmektir, şahsiyetini unutmakla riya ve tasannudan kurtulup ihlâsı elde etmektir.20. Lem'a

 • Necati

  13.6.2024 05:43:40

  Allah razı olsun, çok isabetli tesbitler ve değerlendirmeler yapıyorsunuz. İstibdat bütün kötülüklerin anasıdır. İnsaniyeti öldürür, İslamiyet'i zehirlendirir. İhtilafları derinleştirir. Maalesef başta Türkiye olmak üzere tüm İslâm ülkelerinin idarecileri tek adam oldukları için, zındıka kuvvetleri, dış güçler bu tek adaların zaaflarından yararlanarak istedikleri gibi yönlendiriyorlar.

 • Semanur Tunoğlu

  13.6.2024 00:10:46

  Hamas israile bahane vermeseydi herşey güllük gülistanlık mı olurdu?

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı