"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hırçınlık kaybettirir

M. Latif SALİHOĞLU
10 Mayıs 2018, Perşembe
Âni olarak bastıran “erken seçim” yağmuru sele döndü ve yurt genelinde yer yer ağır “siyasî hasar”a yol açtı.

Birbirine “hain” diyen diyene... Birbirini “tekfir” eden edene... Birbirini “münafıklık”la suçlayan suçlayana...

Durum, ne yazık ki öyle...

Bu nasıl bir demokrasi anlayışıdır, bu nasıl bir hak ve hürriyet telâkkisidir böyle? Mahiyetini anlamak, hele hele buna hak vermek mümkün değil.

24 Haziran tarihi yaklaştıkça, bu gergin vaziyetin nasıl bir seyir takip edeceği de belli değil, maalesef...

* * *

Hürriyetçi demokrasiye göre, her seçmen vatandaşın serbest tercih hakkı yok mudur? İstediği partiye oy veremez mi? İstediği adayı destekleyemez mi? Kendisi de istediği partinin listesinden aday olamaz mı?

Eee, nedir o halde ortalıkta sürüp giden şu “hain, düşman, terörist, münafık...” yaftalama furyası?

Bu furyayı kim körüklüyor? Buna kim prim veriyor? Hepsinden önemlisi, böyle şeylere biz niçin prim veriyoruz, ya da vermek durumunda kalıyoruz? Ne mecburiyetimiz var?

Dahası, şimdiye kadar bu tür hırçın davranışlardan kim kazançlı çıktı? Kim kârlı çıkabilir? Uzun vâdede kazanmak hiç mümkün mü? Sonuç itibariyle, kayıplar ve kaybedenler mezarlığına bakmakta fayda var.

* * *

Şurası ilim ve tecrübelerle de sâbittir ki: Gözünü hırs, haset, kin ve intikam bürümüş kimseler, kaybettiklerini anlayınca hırçınlaşırlar. Sadece söz ve beyanlarıyla değil, fiil ve davranışlarıyla da saldırgan bir hale gelirler.

Son bir hafta içinde “imza standları”na yönelik yaşanan ve yer yer yaralanmalarla neticelenen fiilî saldırganlıklar, bu hastalıklı ruh halinin en bâriz bir göstergesidir.

Bu hırçınlardan ve hırçınlıklardan ülkeye ve millete bir hayır, bir fayda gelmez. Aynı şekilde, gelişmekte olan hürriyet ve demokrasi atmosferine de bir faydası yoktur bunun. Sadece ve sadece zarar üstüne zararı vardır.

Dolayısıyla, her parti liderinin bu noktaya âzamî derece dikkat etmesi lâzım, hatta elzem olmuştur. Aksi halde, hiç istenmeyen gelişmelere sebebiyet verilmiş olur.

Kısa süreli bazı menfaatler elde edilse de, yakın ve uzun vâdede, bundan en çok zarar gören, gerilimi tırmandıran, hırçınlığı tetikleyen, eşit haklara sahip olan vatandaşlar arasında ayrımcılığı körükleyenler olur.

Emin olun, medenî dünya ülkelerinde böylesi hallere ve tablolara pek rastlanılmaz. İstisnalara da perestiş edilmez ve prim verilmez. Tam aksine, bu tür muzır hırçınlıkların dindirilmesine, söndürülmesine çalışılır.

Temenni edelim ki, biz de tehlikeli gelişmelere sebebiyet verecek söz ve davranışlardan uzak durulur ve aşırıya gidenlerin durdurulmasına, frenlenmesine çalışılır.

GÜNÜN TARİHİ: 10 Mayıs 1868

Danıştay günü

Cumhuriyet’in tâ başlarından (1924) itibaren “Danıştay” ismini alan Osmanlı Devlet Şûrâsı, Sultan Abdülaziz'in de iştirak etmiş olduğu bir büyük merasimle açıldı ve 10 Mayıs günü (1868) ilk toplantısını yaptı. 

Padişah, açılış merasiminde irad ettiği nutkunda, Şûrâ'nın kuvvetler ayrılığı esasına göre teşkil edildiğini ve dili-dini ne olursa olsun, bu meclisin bütün Osmanlı milletlerini temsil ettiğini söyledi. 

İlk başkanlığını Mithat Paşa’nın yapmış olduğu Şûrâ-yı Devlet, esasında daha sonraki hukukî ve siyasî gelişmeleri ciddî şekilde etkilemiş, bir bakıma öncülük etmiştir.

Mithat Paşa, bazı ihtirasları olmakla beraber, onu yakından tanıyan ve hakkında araştırma yapanların da ittifakıyla, fevkalâde kapasiteli, cevval, girişken ve bilgili bir devlet adamıdır.

***

@salihoglulatif:

Toplum olarak şahsa perestiş ettikçe, gizli Din ve İslâmiyet düşmanları da, silik ve sahte banknotları tedâvüle sokmaya, yeni yeni kalpazanlarla piyasayı canlı tutmaya ve bu sûretle safdirik ahmakları kandırmaya devam eder.

Okunma Sayısı: 5019
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah Tunç

  10.5.2018 08:34:28

  Siyasi tarafgirlik insanları bu hale getirmiş.Bu tarafgirlik afyon hibidir insanı uyuşturuyor.Akıl ve mantığı yok ediyor veya işlemez hale getiriyor. Vicdanıda susturuyor.Bu senelerin birikimidir.Nurun içtima-i ve siyasi meseleleri doğru anlaşılıp hazmedil mezse kandırılmak,aldatılmak her zaman mümkündür.Daha ilerisi manevi divane,manevi dinsiz,manevi ecnebi durumuna düşer. Bu da aklı,kalbi ve fikri dağıtılmışlığın en acip halidir.Çok insanlarda,akıl,asabi ve şehevi kuvvetler istikametini kaybetmiş.iftat ile tefrit vadilerinde at koşturuyor.Her zaman az olan istikamet ehli vazifelerini bi hakkın yapsalar;bu dalalet gidişine set çekebilir,tarihin akışını Allahın izniyle müsbet yöne çevirebilirler. Menfilerle uğraşmak fayda getirmez. İman ve Kur'an hakikatlarına kilitlenme zamanıdır.Kuvvet hakta ve ihlasta olduğuna göre'bu iki kuvvet ile mücehhez hale gelmek en büyük gayretimiz olmalı...

 • Özdemiroğlu

  10.5.2018 07:04:25

  Karşısındakini münafık, şer gücü, FETÖ'cü,hatta PKK'lı diye yaftalayanlar için Türk Ceza Kanunu'ndaki karşılıkları nedir? Ey bu işten sorumlu olanlar?

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı