"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İsrail’e yarayan nâhoş gelişmeler

M. Latif SALİHOĞLU
06 Ocak 2020, Pazartesi
İranlı komutan Kasım Süleymanî’nin ABD füzesiyle vurulması, Ortadoğu’daki taşları yerinden oynatabilecek gelişmelerin de fitilini ateşlemiş oldu.

Temenni edelim ki, çıkması muhtemel ateş kıvılcımları etrafı sarmasın, mâsum canların yanmasına sebebiyet vermesin.

Bu nâhoş gelişmeden kimin kârlı, kimin zararlı çıkacağı şimdilik belli olmamasına rağmen, yakın ve orta vâdede bundan en çok İsrail’in kazançlı çıkacağı ihtimâlini kimse görmezden gelmesin. Aynen, şimdiye kadar olup biten hadiselerde olduğu gibi. Bunun sebeplerine bakalım şimdi.

* * *

Ortadoğu’nun bağrına zehirli bir ok gibi saplanan Yahudi İsrail Devleti, 1948’de BM çatısı altında kuruldu. O tarihten bu yana, başta Filistin toprakları olmak üzere bölgedeki Müslümanlar için huzur, güven, istikrar adına bir şey kalmadı.

İngiltere’nin ve ABD’nin desteğini arkasına alan İsrail, bu coğrafyada yaşanan her kargaşadan, her muhaceretten, her kanlı çatışmadan daima kârlı çıkıyor.

İsrail Devleti’ni resmen ilk tanıyan ülkelerden biri olan Türkiye dahil, dünya ülkelerinin Ortadoğu’ya yönelik yapmış olduğu her hareket, her müdahale, yine İsrail’e yarıyor. Ülkelerin yaptıkları her silâhlı teşebbüs, giriştikleri her diplomatik hamle, İsrail’e biraz daha mevzi kazandırıyor ve genişleme politikasına katkıda bulunmuş oluyor. 

Tekrar edelim: Bu talihsiz gelişmelerin çarkları içinde Türkiye de var.

* * *

İsrail, zâhiren küçük ve nüfusu az bir devlet olmasına rağmen, nüfuzu kuvvetlidir, siyasî tesir sahası geniştir. Çoğu zaman, İngiltere ile Amerika Birleşik Devletleri’ni arkasına alarak hareket ediyor. Onları istediği istikamete doğru sürükleyebiliyor. 

Tabiî, sahip olduğu bu gücü, dünya çapında lobiler tarzında organize olmuş Yahudi imalatçıların, tüccar ve siyasetçilerin sınırsız destek ve çabası ile sürdürebiliyor.

Peki, acaba nereye kadar? Elbette ki Allah bilir. Ama, bunun da şüphesiz bir sınırı, haddi, hududu vardır.

Geçmişe projeksiyon tutabilmek için, mâzideki gelişmeleri bilmek lâzım. Şimdi, özet halinde biraz da ona bakalım.

Evet, 15 Mayıs 1948'de BM çatısı altında, Ortadoğu ve dünya siyaseti tarihinde istisnaî bir gelişme yaşandı: Filistin toprakları üzerinde Yahudi İsrail Devleti kuruldu.

Ortadoğu coğrafyasında adeta bir çıbanbaşı olarak bu devletin ortaya çıkıp istilâcı bir konuma yükselmesi, hiç şüphesiz İngilizlerin ve “İngiliz siyaseti”nin desteği sayesinde mümkün olabildi. Ki, bunu onlar da iftiharla söylüyorlar zaten.

* * *

İngiltere, vaktiyle Osmanlı'ya karşı kullandığı bazı Arap kabilelerini, bilhassa Mondros Antlaşması’ndan (30 Ekim 1918) sonra adım adım dışlamaya yöneldi. Bu gelişmeyle eş zamanlı olarak da, dünyanın başka merkezlerinde dağınık vaziyette yaşayan Yahudileri aynı bölgeye çekmeye devam etti. Nihayet, 30 yıl sonra, yani 1948 yılına gelindiğinde, bölgede Yahudilerin hem nüfusu, hem nüfuzu büyüdü. 

Yahudiler, bu fırsattan istifade ile Filistin toprakları üzerinde İsrail devletini kuracaklarını ilân etti. Onların bu yöndeki taleplerini görüşen BM Genel Kurulu, çoğunluğun oylarıyla İsrail Devleti’ni kabul etti.

Mısır, Ürdün, Suriye, Irak, Lübnan gibi Arap ülkeleri, bu kararı kabul etmediklerini açıklayınca, savaş kaçınılmaz hâle geldi. Böylelikle, bölgede çok kanlı bir "Arap-İsrail Savaşı" başlamış oldu. Savaş, daha sonraki yıllarda da tekrarlandı. Ancak, her tekrarında yine İsrail’e yaradı. Bunun bir sebebi, başta İngiltere ve ABD olmak üzere, Yahudi teşkilâtların güçlü olduğu ülkelerin doğrudan veya dolaylı şekilde İsrail’e destek çıkmaları. 

Bir başka sebep, Yahudilerin, eski Benî İsrail peygamberlerinin medfun bulunduğu toprakları dinî itikad ve heyecan ile sahiplenmeleri. Bu ikinci mânevî sebebi, Bediüzzaman Hazretleri şu sözlerle izah eder: “Yahudi milleti hubb-u hayat ve dünyaperestlikte ifrat ettikleri için, her asırda zillet ve meskenet tokadını yemeye müstehak olmuşlar. Fakat bu Filistin meselesinde; hubb-u hayat ve dünyaperestlik hissi değil, belki enbiya-yı Benî İsrailiyenin mezaristanı olan Filistin, o eski peygamberlerin kendi milliyetlerinden bulunması cihetiyle, bir ehemmiyetli hiss-i millî ve dinî olmasından, çabuk tokat yemiyorlar. Yoksa, koca Arabistan’da az bir zümre hiç dayanamayacaktı, çabuk meskenete girecekti.” (Şuâlar, s. 435)

Okunma Sayısı: 2139
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir Turan

  14.1.2020 16:40:40

  Dini,vatanı,milleti ve devleti uğrunda binlerce şehit verdi,bu mübarek topraklar.Onlar;ölümü göze alıp,kefenlerini giyip çıktılar yola.Evet ölmek vardı,dönmek yoktu onlar için.Milletin selameti için,cehennemin alevleri arasında yanmaya razıyım diyen bir Üstad vardı.Şehitlerimiz de aynen Üstadımız'ın buyurduğu gibi,milletin selameti için,vatan için,bayrak için,en önemlisi de;mübarek İslâm dini için,savaştılar.Kar-kış,soğuk-ayaz dinlemeden.Şartları kısıtlıydı onların.Ama yılmadılar;onların iman dolu göğsü gibi,serhadleri vardı.Onlar İnşaallah,cennet yolcusu oldular.Ya onları acımasızca şehit edenler.Ahiret yurdunu kuracak olan Rabbimiz;elbette ki,zalimlere bunların hesabını tek tek soracaktır.Allah şehitlerimize ganî ganî rahmet eylesin.Mekanları cennet olsun İnşaallah.

 • Ali Tam

  6.1.2020 20:28:48

  Enbiya-i Beni Israilin mezaristani olan Filistin de 124 bin Enbiya'dan Beni Israilin katlettigi Enbiya sayisi Barnaba Inciline göre 30 bin. Hz. Zekeriya AS'i testereyle kesip sehit eden, oglu Hz Yahya AS'in basini kesip sehit eden onlardan sonra gelen son iki Enbiya'yi (Hz. Isa AS ve Hz. Muhmmed ASM'i) da SUIKASTLERLE katletmek isteyen Beni Israil hakkettigi tamamen IMHA ve CEHENNEM icin MÜHLET VERILMIS... TA KI artik hicbir Müslümanin SABRI kalmayacak derecede FITNE ve FESATTA IFRAT DERECESINE geldiginde o dehsetli Yahudi-Müslüman savasi olur ve Yahudilerden bir tanesi bile sag birakilmaz!

 • Abdulkadir Turan

  6.1.2020 18:07:01

  Zâlimler İçin Yaşasın Cehennem...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı