"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Demokrat Yeni Asya

Ömer Faruk ÖZAYDIN
08 Ekim 2023, Pazar
Meşrutiyet, cumhuriyet ve demokrasi, Kitab-ı Mübin’de ifade edilen Şûrâ, istişare kelimelerinin bugünkü açılımı ve uygulama biçimi olarak ifade edilebilir.

İnsanlığın bu yönetim şekillerini Kur’an’dan alıp almadığını bilmiyoruz, ancak gelinen nokta Kur’an’a yaklaştırdığı söylenebilir.

Yani bütün müspet rejimler Kur’an’ın kastettiği hürriyetin yerini tutamasa da insanlık tecrübelerle demokrasi de ittifak ettiği için Kur’an reddetmez. 

Bu vesileyle; demokrasi kültürü bir türlü gelişmeyen ve gelişme sürecinde her defasında inkıtaa uğrayan Türkiye’de, bunu hayata geçiren topluluk hiç şüphesiz ki Yeni Asya’dır.

Tek parti, tek adam, darbeler cemaatlerin lider, önder ve şeyh kültü hükümran olmasıyla despotizmin her yer yayılmasına sebep olmuş; katılımcılık ve çoğulculuk kültürünün gelişmesine mani olmuştur hep...

İslam Âlemi’nin, özellikle Türkiye’nin en büyük problemi  demokrasiyi içselleştirmemesi ile STK’lardan başlayarak her yere yayılan bu anlayış yukarıyı daha da müstebit ediyor. Çünkü vatandaş hukukunu bilmiyor. Ya da bazı saiklerle seçtiğini zannettiği idareciye güveniyor. Yanlış yapmaz zehabı yukarıyı da istibdada zorluyor. 

Bediüzzaman bu mevzuda;

“Evet bir millet cehaletle hukukunu bilmezse, ehl-i hamiyeti dahi müstebid eder”1 diyerek; Âlem-i İslâm’ın halini özetliyor.

Bütün bu menfî gelişmeler hengamında Türkiye şartlarının üzerinde demokratik bir olgunlukla sağdan/soldan fikir ehline hüsn-ü misal olmuş Yeni Asya cemaati, lider kültünden uzak, her ferdin söz sahibi olduğu Kur’anî metodlarla, var olan istişare zeminini sistemleştirerek (anayasa) geliştirdi ve yerleştirdi bünyeye…

Demokrasiden murat fertlerin görüşünü her zeminde beyan etmesine, mahallinden başlayarak kendi bölgesine ve umumî heyette söz sahibi olarak yöneticileri seçmede rol alabilmesidir.

İşte Yeni Asya, bir mahalde fertlerden başlayarak bütün hizmet birimlerinde aynı olgunlukla vatan sathına yayarak umumî heyeti (vekilleri) şekillendiriyor.

Meşveretlerle ferdin yetişemediği veya içtihad edemediği bir çok meseleyi umumi heyetle neticelendiriyor. Birimleri de bu heyet seçiyor. Yönetim kurulu, idari işler, organizasyon, denetleme, meşveret sekreteryası gibi yürütmeyi de yine bu heyet belirliyor.

2018’den evvelki sandıkla TBBM, hükûmet ve bakanlar kurulunun teşekkülünde olduğu gibi…

Ancak hükümetlerde inzibat kuvvetlerinin gücü, maliyenin ve örtülü ödeneklerin elinde bulunması ve denetlenmenin millette olmaması her türlü manipülasyonlara açık olması bir dört/beş yıl hükümetlerin elini güçlendiriyor. Hazineyle medyayı satın alabilmesi, MİT’in su-i istimâl edilmesiyle demokrasinin yeterince işletilmeme riski hep var olagelmiştir. Fakat tek adam rejimiyle bu risk de ortadan kalkmış tamamen sarayın insafına kalmıştır. 

Yeni Asya’nın getirdiği meşveret sisteminde ise, icranın başında bulunan yönetim kurulunun hesap verebilirliği ile en ücra köşedeki bir ferdin bir telefonla başkana ulaşma imkânı, altı ayda bir heyet toplantılarında yüz yüze görüşmek ve her türlü hesap sorma serbestisi, hür iradenin tecellisi.

Elbette ki bu teknolojik asırda her türlü yanlışa, su-i istimalata kapılar açık, ihlâssızlık, hubb-u câh’ın çekiciliği veya birilerine yaranma maslahatçılığı mümkün.

Fakat bu aziz cemaatin seçme ve seçilme kriterlerine haiz fertlerin Risale-i Nur’da sebkat etmiş, külliyatı onlarca defa okumuş, haftanın bir kaç günü derslere gitmiş “ağabey” vasfına haiz liyakat sahibi çok kıymetli şahsiyetleri seçtiğinden her şeyden evvel Üstadına, cemaatine hesap vereceğini düşünen Allah korkusu olanlardan mürekkep bir kuruldur, ancak hâkim umumî meşverettir.

1.Asar-ı Bediiyye 

Okunma Sayısı: 1654
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Neslinur

  8.10.2023 18:59:03

  👏👏👏🌹

 • Daniyal Ateş

  8.10.2023 07:58:17

  Elinize dilinize kaleminize sağlık

 • Atilla

  8.10.2023 07:02:40

  Kalemine yüreğine sağlık ömrüne bereket Mavera Yolcusu. Harika bir analiz ve çok çok önemli bir ikaz olmuş. Doğrunun yanlışa, sıdkın yalana galebe edeceği noktanın bulunduğu bir meclisin olması kadar güzel olan hiç bir şey yoktur. Teşekkürler. Tebrikler

 • Mehmet ali çiftkaya

  8.10.2023 00:24:12

  Allah Kaleminize kuvvet versin,meşveret ve şura hakkındaki bu yazınızla okuyucuya yeni ufuklar açmışsınız.istifade ettik.Teşekkür ediyorum.

 • Murat Cansız

  8.10.2023 00:11:59

  Kalemine yüreğine sağlık abi. Rabbim bizleri Yeni Asya cematimizden ayırmasın İnşaallah. İnşaallah bu güzel yazıyı hutbucah sevdası olanlar ve cematimizin içine fitne sokmaya çalışanlar, Edirne'den Antep -D.Bakır-Van-Mersin-Adıyaman hatta Almaya(Avrupa) herkes okurda ders alır

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı