"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Orta Doğu değişecek”miş

Ömer Faruk ÖZAYDIN
18 Ekim 2023, Çarşamba
Her ne kadar tarihten gelen bir bağları olsa da İsrail’in İslâm Âleminin tam orta yerine konuşlandırılması Ortadoğu’yu cehenneme çevirdi.

Türkiye’den başlayarak İslâm Âleminin yanlış politikaları ve (İngiliz marifetiyle) verilen yüzde 7 toprak parçası İsrail’i bölgeye belâ etmiş, zamanla genişleyerek Filistin’i kuşatmış, böylelikle BOP projesi için şartlar hazır hale getirilmiştir. 

Osmanlı’nın dağılmasıyla İslâm Âlemini toparlamak isteyen, başta İhvan-ı Müslimin olmak üzere, Siyasal İslâmcılık anlayışı ile yapılan silahlı mücadeleye dayalı siyasî hamaset pompalamaları hiç bir işe yaramadığı gibi, Siyonistler bütün dünyada lobilerle daha da güçlendiler.

İşte bu anlayışlardan beslenen; El-Kaide, Hizbullah, İşıd, Hamas gibi silahlı örgütler, hem dış dünyada Müslümanlara terör algı darbesini vurdu hem de içerde milyonlarca Müslüman kanın dökülmesine sebep oldu.

Peki, Siyonistlerin saldırıları karşısında Müslümalar olarak elimiz kolumuz bağlı mı durmalıydı? Elbette ki hayır. Bunun yolu diplomasi ile bütün dünya ayağa kaldırmalı ve haklılığımız haykırılmalı idi. Şimdi mağduru oynayan İsrail, dünyayı ayağa kaldırıyor.

Böyle iç içe geçmiş, hattâ bütün dünyaya yayılmış olan Siyonistlerle mahalle arasındaki kavgalar gibi taş atmalar, nereye düşeceği belli olmayan roketatar ve bombalarla, Siyonistlerin yaptığı gibi, bebek ve yaşlıları öldürmek olmamalı. Çünkü İslâm’la terörizm bağdaşmaz. 

Şöyle tersten düşünecek olursak, daha evvel intifada gibi intihar saldırıları kime yaradı?

Müslüman çoluk-çocuk, kadın, yaşlı gibi aciz, korumasız milyonlarca insanımızı bu yolla kurban vermedik mi?

Bediüzzaman, tek parti istibdadında gelen zulümlere karşı cemiyet, teşkilat, parti kurmalara ve kalkışmalara karşı verdiği cevap meselemizi şerh ediyor; “Risale-i Nur’daki şefkat, vicdan, hakikat, hak, bizi siyasetten men etmiş. Çünkü masumlar belaya düşerler, onlara zulmetmiş oluruz.”1 Kaldı ki İsrail’in Müslümanlara karşı acımasız katliamlarına aynıyla verilen cevaplar, karşı tarafın çocuk sivil ve yaşlılarına isabet etmesiyle ne farkı var? Zira onlar da masum ve çocukları hadd-i buluğa ermediklerinden Müslüman değiller mi?

Bediüzzaman; “Eğer ehl-i hak, hak ve adalet yolunda yalnız vuranı vursa, otuz zayiata mukabil yalnız biri kazanır, mağlup vaziyetinde kalır. Eğer mukabele-i bilmisil kaide-i zalimanesiyle, o ehl-i hak dahi bir-ikinin hatasıyla yirmi-otuz bîçareleri ezseler, o vakit hak namına dehşetli bir haksızlık ederler” 2 diyor ki, bu günkü tablo bunu ispat ediyor.

Şimdi; senelerdir zaten bunun için Filistin’e yerleştirilen Siyonist Yahudilerin yaptıkları zulümlere karşı yapılan misillemelere bakıldığında kim kâr etmiş? 

Her intifada veya saldırılarda karşı tarafın bir zayiatına bedel Müslümanlar 30 kaybetmedi mi? Kaybedilen sadece canlar değildi elbet. Ona mümasil toprak kaybı oldu, her defasında İsrail topraklarını biraz daha büyüttü, ki şimdi Filistin azınlıkta kaldı. 

İsrail Başbakanı Netanyahu; İsrail’in, Filistinli silahlı kişilerce gerçekleştirilen benzeri görülmemiş çok yönlü saldırıya verdiği tepkinin “Orta Doğu’yu değiştireceğini” söylemesi her şeyi açıkça resmediyor. 

Bütün bu gelişmelerden sonra milyonlarca insanın bu ateş çeperinden göç etmesiyle Orta Doğun’un boşalması tam da İsrail’in istediği gibi gelişiyor ve BOP’a giden taşlar döşeniyor.

BOP eş başkanlığı ne oldu mu demiştiniz!? 

1. Şuâlar,

2. Şuâlar 

Okunma Sayısı: 1863
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  19.10.2023 20:41:30

  ..."Hem daire-i insaniye içinde her milletten ziyade hırs ile dünyaya yapışan ve aşk ile hayat-ı dünyeviyeye bağlanan Yahudi Milleti pek çok zahmet ile kazandığı, kendine faidesi az, yalnız hazinedarlık ettiği gayr-ı meşru bir servet-i ribaî ile bütün milletlerden yedikleri sille-i zillet ve sefalet, katl ve ihanet gösteriyor ki: Hırs maden-i zillet ve hasarettir. Hem harîs bir insan, her vakit hasarete düştüğüne dair o kadar vakıalar var ki, اَلْحَر۪يصُ خَٓائِبٌ خَاسِرٌ darb-ı mesel hükmüne geçmiş, umumun nazarında bir hakikat-i âmme olarak kabul edilmiştir. Madem öyledir; eğer malı çok seversen, hırs ile değil, belki kanaat ile malı taleb et, tâ çok gelsin". Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Ramazan - 47 ..."Aziz Nur kumandanı ve Kur'anın hâdimi kardeşim Re'fet Bey! Yahudi milleti hubb-u hayat ve dünyaperestlikte ifrat ettikleri için her asırda zillet ve meskenet tokadını yemeğe müstehak olmuşlar."... Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Şualar - 507

 • Ömer

  18.10.2023 15:59:49

  Binlerce tebrikler ediyoruz

 • Necati

  18.10.2023 10:40:55

  Gelişen olaylar, zahiri tüm sebepler mazlumların, zavallı Filistin halkının aleyhine gözüküyor. Fakat felaketten saadetler doğar inşallah. İslâm âlemi ve tüm insanlık vahşi İsrail terörüne karşı birlik olup, insanlık için kanserli bir ur olan terörist İsrail'e şiddetli bir tokat vururlar inşaallah.

 • Said Yazar

  18.10.2023 08:27:35

  Tebrikler, harika bir yazı olmuş

 • Salih baş

  18.10.2023 06:48:28

  Tıkır tıkır işliyor

 • fikret aydoğdu

  18.10.2023 01:06:12

  BOP eş başkanlığı ne oldu mu demiştiniz!? Az ortalık yatışsın bakacağız.Bilir siniz veya bilin ki; " Fitne zamanında (ona karışmayıp) oturan kişi, ayakta durandan daha hayırlıdır. Ayakta duran da, yürüyenden daha hayırlıdır. Bu yolda yürüyen ise bilfiil fesada çalışandan daha hayırlıdır. Fitneden sakınmayıp, kendini ona maruz bırakmak suretiyle gözünü ona dikecek olursa, muhakkak onun kahrına uğrar." Şimdi sen fitnenin eşbaşkanını soruyorsun öyle mi? Yukarıdaki hadisi " okudum anladım " diyorsan bu soruyu bu zamanda sorma!

 • Arda yıldız

  18.10.2023 00:06:55

  Bir de haddi bülüğ ile kullandığınız cümle islam fıkhına göre Müslüman çocuklar için geçerlidir. Gayri Müslim çocukların durumu daha farklı kabul edilmektedir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı