"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Zübeyir Ağabey; Mutlak vekillik hamallık ve hizmetkârlıktır

Ömer Faruk ÖZAYDIN
28 Nisan 2021, Çarşamba
Hizmetlerin bugüne kadar gelmesi, Nurlar’ın neşri ve elden ele gezmesi, matbaasız, el yazmasıyla çoğaltılıp, değil sadece Anadolu’ya dünyaya yayılması, bu çilekeş kahramanların canlarından, belki hayatlarından vazgeçmeleri neticesinde olmuştur.

Ancak imtihan çetin, nefes aldığımız zaman içinde ince eleklerden geçiyoruz. İnkâr-ı Uluhiyyetin ağır baskısı altında hizmet metodlarıyla, dinin Anadolu’ya yerleşmesi ve Sovyet Rusya’nın yıkılmasıyla komünizmin çökmesi gibi konjonktürel değişmeleri, gelişen siyasî fitneleri okuyamamak, yaşlılık gibi faktörler bazı ağabeyleri içtimaî meselelerde uzak tuttu.

Dinsiz idarecilerin vatandaşa kan kusturmaları neticesinde dindar idarecilere hasret büyüktü. Bu sebeple ihtilâlcilerin dağıttığı Demokratların esen rüzgârlara göre adres değiştirmesi, çoğu sağ seçmenin olduğu gibi bu zâtların da kafalarının karışmasına sebep oldu.

Tabiî düşmanın sağdan yanaşması, etrafta olanların yönlendirmeleri, o mübarek insanların gelen tehlikeleri fark etmemesi gibi faktörler, dindar kimlikli siyasetçilere yönelmeleri istilzam ettirdi.

Zübeyir Ağabey hayattayken, siyasî ve içtimaî meseleleri Üstaddan en çok o ders aldığından bir ikisi müstesna gelen tehlikeden hemen bütün ağabeyler muhafaza olunup dini siyasete alet eden cereyana taraf olmadılar.

Ancak Zübeyir Ağabeyin vefatıyla, beraber çıkardıkları halde, bazıları gazete aleyhtarlığı yapıp, Yeni Asya’yı dershanelere sokmadılar.

12 Eylül finesiyle beraber bu defa bir ikisi hariç Yeni Asya’dan ayrılarak, hafiyelerin desiseleriyle büyük bir bölünmeye sebep oldular. Demokratları orta yerde bırakıp, ihtilâl ürünü ANAP, bazen de RP’ye destek verdiler.

VEKİLLİK SİYASETE ALET EDİLDİ

AKP’nin iktidara gelmesiyle ilk başlarda müsbet görünen icraatlar ve yüze yakın Nur kökenli milletvekili yüzünden (Yeni Asya hariç) hemen bütün muhafazakâr sağ seçmen AKP’ye yönelmişti. Ancak; 17/25’ten sonra gitmesi muhtemel oylar için farklı kesimleri bir araya toplamak, iktidarın derin siyasete yönelmesi, (15 Temmuz’a giden yolda taşların döşenmesi) gibi çeşitli ve derin varyasyonlara gidildi.

Özellikle devlet eliyle 250 adet İşarat’ül İ’caz bastırılıp 2014 mahalli seçimlerinde Nurcu oyları konsolide etmek için “bakın Said Nursî’nin eserleri yasaktı biz bastık!” diye tarihi çarpıtarak meydanlarda kitap sallanması ve resepsiyonlarda o ağabeyleri ayağına getirmeleri (bakınız biz Üstadın talebelerine değer veriyoruz) algıları Nurcu seçmene ciddî mesajlardı.

Ancak üzülerek ifade edelim ki CB karşısında iki büklüm durmaları “mutlak vekil” ya da bir nevi tarikat lideri algısıyla tahkik mesleğine uymayan görüntüler cemaatleri şeyh/mürid noktasına getirdi. 15 Temmuz ve seçim süreçlerinde hayatta kalan son ağabeyler bir nevi konsey teşkil etmişcesine deklarasyon yayınlayarak “Nur cemaatleri AKP’ye destek veriyor” görüntüleri, maalesef iktidar tarafından tepe tepe kullanıldı.

Bu süreçte Yeni Asya olarak;

“Nurlar da yeri yok, Üstadımız dini siyasete alet edenlere cevaz vermemiş” dememize karşılık “siz ağabeylerden daha mı iyi bileceksiniz, sizi değil, Üstadın mutlak vekillerini dinleriz, siz neci oluyorsunuz?” hattâ “Yeni Asya Nurcu değil, gazete tarzında hizmet yok” gibi kıymeti kendinden menkul tezyiflerle bir kısım Nurcular iktidara mahkûm edildi.

Esasen yakın döneme kadar kullanılmayan “mutlak vekil” meselesi; Merhum Sungur Ağabeyin vefatıyla pompalanıp, özellikle Üstadın vefatında yanında olduğu imajıyla şişirildi. Hâlbuki senelerce ağabeylerin sohbetini dinleyen bir çok kişi böyle bir tamlamayı hiçbir ağabeyden işitmedikleri gibi, aşırı hürmetten rahatsız olunurdu. Hattâ fenafinnur Sungur Ağabeyin elini öpmek isteyenleri nasıl fırçaladığına biz de şahit olduk.

Bu mevzuda Zübeyir Ağabey; “Mutlak vekillik hamallık ve hizmetkârlıktır. Taarruz olur mahkemeye celp ederler, çıkar Nurlar’ın müdafaasını yaparız. Eğer ben Üstadın vekiliyim, şuyum buyum, bundan sonra beni dinleyiniz diye benden bir söz duyarsanız, Dr. Macit ile Dr. Mehmed Akay’a vasiyet ettim. Bir iğne vurun öldürün, katil olmazsınız, hakkımı helâl ediyorum” ifadesi ihlâsın zirvesini gösterdiği gibi, bu beklentide olan müntesiblere de tokat gibi bir ders.

Şimdi o algı da bitti, mutlak vekil?

Kaldık Nurlar’la başbaşa!

Okunma Sayısı: 1531
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ahmet Kaya

  2.5.2021 14:09:15

  Güzel makaleniz için teşekkürler. Ancak makalenizi bir makale ile tamamlamanızı temenni ederim. İnsanları kanaat önderi ve mutlak vekil sıfatı ile haktan gayriye yönlendirmenin Hak katında hükmü nedir.

 • Ömer

  28.4.2021 15:03:43

  Çok şükür şahs-ı manevî var ve orda istihdam edilmemize vesile oluyor. Yeni Asya camiası da bunları görüp tahlil ve tahkik ederek tüm sıkıntıları meşveret ederek aşıyor. Kaleminize sağlık, tebrik ediyorum.

 • Sertaç Lüser

  28.4.2021 08:44:31

  Kaldık nefsimizle ve Nurlar'la başbaşa.

 • nabi turak

  28.4.2021 06:20:08

  Yazınız Risale i Nur Meslek ve Meşrebinin temel parametrelerini yani Ruh u Asliyi ifadeye çalışan güzel bir deneme olmuş diyebiliriz.Tebrik eder bu mealde yapılacak çalışmaların gazetemizde belirli periyotlarla devamını dileriz.Zira ifsad komiteleri hiç bir zaman boş durmuyor .Cenab ı Allah tüm Zındıka komitelerinin şerrinden cemaatimizi ve ehl i imanı muhafaza eylesin Üstad a ve Risale i Nurlar a tam bir sadakatte kaim ve daim eylesin .Selam ve dua ile Rabbim şu Ramazan ı Şerifinin hürmetine bizlerin yar ve yardımcısı olsun Amin .

 • Abdullah Tunç

  28.4.2021 03:31:38

  Nur mesleğinde şahısçılık yoktur.Nur'un hiç bir yerinde şu veya bu abeye tabi olun diye bir söz,bir kayıt yoktur. Peki böyle bir kayıt olmadığına göre,bun lar neye dayanarak bu şa hısların peşinden gidildi? Ayrıca Gülen ve ehli tarikler için de durum ay nıdır.Şahıslara tabi olup, onların talimatına göre ha hareket, doğru bir yol,bir tarz değildir.Siyaset ale minde de aynı durum var.Burada da körü körü ne şahıslara tabi olunuyor. İçtima-i ve siyasi keşme keliklerin,maddi ve mane vi sıkıntıların temelinde işte bu şahısçılık yatıyor. Bu şekilde ümmet istika meti kaybetti.Cezasını da çekiyor.İşin en acı,en kahredici tarafı;bu tarz hareket ve yapılardan ders alınmamasıdır.Hâlâ şahıslara bağlılık devam ediyor.Bu çok düşündürü cü bir haldir.Hataların de vamı;musibetlerin devamı na fetva veriyor.Bakalım bu labirentlerden nasıl çı kacağız?

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı