"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Âhiret âleminin müşahede edildiği gece; Mi’rac

09 Mart 2021, Salı
Rabbimiz nasib ederse, yarın gece, (Çarşamba’yı, Perşembe’ye bağlayan) Mi’rac Gecesi’ni te’sid edeceğiz inşâallah.

Mi’rac hadisesi, hepimizce malûmdur. İsrâ suresi, ismini de, bu hadiseden almaktadır. Bununla alâkalı, hadis-i şerifler olduğu gibi, Said Nursî Hazretleri’nin; başta, 31. Söz olmak üzere, bazı eserlerinde de güzel bir şekilde bahsedilmiştir.

Cenâb-ı Hakk, zaman ve mekân mefhumunu kaldırıp, Habibini (asm) bir anda, Mekke-i Mükerreme’den, Kâbeden, Kudüs-ü Şerife, Mescid-i Aksa’ya götürmüştür. Oradan da, bir anda, bütün insanların, dünya hayatlarından sonra ve kıyameti takiben toplanacağı âhiret âlemlerine yükseltmiştir.

Bahsettiğimiz kaynaklarda, bu insanüstü hadiseler, çok güzel zikredilmektedir. Üstad, bu en büyük mu’cize olan hadiseyi “Mi’racın batını (görünmeyen, iç yüzü) velâyettir (velilik); halktan Hakk’a gitmiş. Zahir-i Mi’rac (görünen yüzü) risalettir (Peygamberliktir); Hak’tan halka geliyor” ifadeleriyle çok güzel beyan etmiştir. Yâni, velilik sıfatıyla halkın içinden biri olarak, Hakk’a gitmiş. Peygamberlik sıfatıyla da Hak’tan, halka gelmiştir. 

Ve orada Cenab-ı Hak; kıyamet, haşir ve Cennet ile Cehennemi, oradaki hâlleri bizzat Resulüne (asm) müşahede ettirmiştir. O dehşetli hâlleri bizzat gözüyle görmüş ve irkilmiştir. “Benim bildiklerimi bilseniz, az güler, çok ağlardınız” hadis-i şerifi, muhtemel ki, bu hadiselerin neticesinde zikredilmiştir.

Peygamberimiz (asm), o en büyük mu’cizesi olan Mi’rac’tan çok müjdelerle, hediyelerle dönmüştür. Beş vakit farz namaz orada emredilmiştir. İmanlı olan insanların, günahkâr da olsa, neticede Cennete gideceklerinin müjdesini almıştır.

Ve çok mühim bir şey olan, Allah’ın, Kur’ân-ı Kerîm’i, Cebrail (as) vasıtasıyla 6664 âyetini inzal edip, indirmesinin haricinde, iki mühim âyeti, Peygamber Efendimize (asm)  Mi’rac’ta, Cebrail (as) arada olmadan, bizzat emir buyurmuştur. Ehemmiyetine binâen her gece yatsı namazından sonra okuduğumuz, Bakara Sûresi’nin son iki âyetidir bu.

 Ayrıca, yine, Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’nin, 6. Şuâ’da anlattığı, namaz teşehhüdlerinde (oturduğumuz zaman) okuduğumuz, “Ettahiyyatu” duâsı da, yine Mi’rac’ta, Cenab-ı Hak ile Peygamberimiz (asm) arasındaki bir mukâleme, konuşma olup, Cebrail’in de (as) buna iştirak ederek, sonundaki Kelime–i Şahadeti ilâve etmesi hadisesi vardır.

Şuhur-u selâsenin ikinci mübarek gecesi olan bu Mi’rac Gecesi’ni ve gündüzünü, ibadetle geçirmek çok faziletlidir. Yarın, (Çarşamba günü) oruç tutmak, o geceyi de ibadetle geçirmek çok sevaptır. Gece ihyası, sabahlaması en iyisidir, ama buna güç yetiremeyenler var. Bunun en iyi şeklini, şöyle tatbik etsek, daha iyidir: Malûm, Peygamberimize (asm) farz, bizlere de sünnet olan gecedeki teheccüd namazı, gecenin son üçte bir vaktinde kılınır. Bunun hesabı da gayet kolay. Diyelim ki, akşam saat 19.00’da oluyor, güneş de sabah 07.00’da doğuyor. Bu on iki saatlik dilimi, üçe bölüp, son bir parçasını bulursak, gece saat 03.00’da başlayıp, imsak vaktine kadar devam eder. Ama bizim memleketimizde bu yanlış yapılıyor. Yatsı namazından sonra camiye gidip, (veya TV’lerden) program dinlenilip, gelip yatılıyor, gecenin feyizli saati, maalesef kaçırılıyor. Üstad, sabahlayamayacak kadar dayanamayan talebelerini, biraz uykuya yollar, gece kalkıp kıyamda bulunmalarını sağlarmış.

Hepinizin Mi’rac Gecesi mübarek olsun. Rabbimiz; sıhhat, selâmet ve afiyetler nasip etsin inşâallah!

Okunma Sayısı: 1534
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Osman Zengin

  11.3.2021 18:28:43

  En son ki mi'rac hadisesinde, Peygamber (asm) gecenin bir vaktinde gitmiş, gelmiş ve sabah namazını da kıldırarak tekrar yatağına yatmıştır ( hatta, yatağı soğumamıştır bile) Mi'rac hadisesi bitmiş oluyor. İşte o hadisenin sevinci için tuttuğumuz oruç bir gün önce olmalı. Ama daha evvelki makalelerimizde bahsettiğimiz gibi,ibadetin fazlası zarar değildir. Her iki gün de tutulsa olur. ben, bugün de oruçluyum. Yine malûmunuz, şuhur-u selâsenin ilk mubarek gecesi olan Regaib, Receb ayının ilk Cum'a gecesidir. Yani, Perşembeyi, Cum'aya bağlayan gece. Bazen oluyor ki,( zannedersem, geçen sen öyle tevafuk etmişti) Cemâziyel âhirin son günü Perşembe, Recebin ilk günü de Cum'a olduğu zaman, gün olarak, daha Recebe girilmemiş oluyor. Îkaz ve hatırlatmanız için, tekrar teşekkürler. Allah'a emanet olunuz.

 • Osman Zengin

  11.3.2021 18:28:31

  Muhterem Nahit hocam, hassasiyetiniz için teşekkürler. Bu mevzuu, daha evvel de bahis edildi. Malûmunuz, dinî gün ve gecelerimiz vardır. Bunların gün içinde olanları, gece olanları vardır. Cum'a ve Bayram sabahları gün içindedir ve îfaları da gündüz yapılır. Gece ibadetleri ise, taaa senelerden beri, babamızdan, dedemizden tevârus eden usûl , o geceden bir gün evvelki gündüzdür. Bir misâl verelim.Şehrimize, bir büyük zat gelecek, onu karşılama merâsimi, o gelmeden evvel mi yapılır, yoksa, merasim bittikten ve o zat gittikten sonra mı? Elbette, gelmeden evvel değil mi? Bu mubarek gecelere de öyle bakmak lâzım.

 • Nahit Topaloğlu

  9.3.2021 21:37:42

  Allah razı olsun Osman Kardeşim. Bir ufak hatırlatma: Mirac kandilinin gündüzü çarşamba değil perşembedir. Hem çarşamba hem de perşembe oruç tutacak olanlara beis yok ama kandil için tek gün oruç tutmak isteyen olursa çarşamba değil perşembe tutsalar daha güzel olur. Fi emânillah kardeşim. Bâki selamlar

 • Sezai MUMCU

  9.3.2021 21:25:54

  Benim bile anlayabilecegim seviyede en acik avam lisaniyla kaleme almissiniz. Allah yarinki Mirac Gecesinde kazanacaginiz sevablari bu makale hürmetine iki katina cikartsin.

 • Fatma Mebrure Şenler

  9.3.2021 15:33:13

  Çok güzel belirtmişsiniz. Allah razı olsun

 • Hilal

  9.3.2021 14:52:12

  Sizin de geceniz mübarek olsun Osman abi. Çok güzel ve doğrusu, şimdi öğrendiğim şeyler var. Elinize sağlık.

 • Hüseyin

  9.3.2021 12:13:32

  Osman kardeş, bu mübarek gece ile mürtebit ne güzel, ne hoş yazıp anlatmışsın. Allah razı olsun. Bu aradada Ankara'da okuduğu zamandan tanıdığımız Sabahattin Boyacı kardeşimizin müteveffa olduğu haberini aldık. Bu mübarek gece arifesinde vefat etmiş. Allah rahmet eylesin.

 • AHMET AYDIN

  9.3.2021 12:03:36

  Allah razı olsun Osman abim. eline yüreğine kalemine sağlık.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı