"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Bir genç intihar edip ölmüş” deseler...

04 Ekim 2020, Pazar
Zübeyir Gündüzalp’in, Afyon mahkemesi müdafaasında söylediği, “ Teessür ve ıztırap karşısında kalbden bir parça kopsaydı, ‘Bir genç dinsiz olmuş’ haberi karşısında o kalbin atom zerratı adedince param parça olması lâzım gelir.” sözüne atfen, makaleye bu başlığı verdik.

Geçen hafta, İzmit’te (Kocaeli), 18 yaşında bir gencin intihar ettiği haberini okudum. Hele bir de, sosyal medyada, intihar edeceğini ilân edip, niye bu yola tevessül edeceğini de yazmış ya, onları okuyunca teessür ettim, gözlerim doldu.

O zavallı gencin, sosyal medyada yazdığı notlarını dikkatle okudum. Tam da, bu zamandaki cemiyette bulunan bazı insanların hâlini anlatıyor. Kısaltarak takdim ediyorum.

Furkan Celep, Instagram hesabında, bugüne kadar 12 paylaşım yapmış. Son 3 paylaşımı ise intihar notunu anlatıyor. Kararını içki veya uyuşturucu maddenin etkisinde almadığını belirten Furkan, sarsıcı bir mektup bırakmış:

“Ailevi duygulardan yoksun büyüdüm, hiçbir zaman babamla veya abimle doğru dürüst dertleşemedim, onlardan değer görmedim (bunun için onları suçlamıyorum sadece biraz değer biraz şefkat görmek isterdim sanırım bu iyi gelebilirdi)

Merak ediyorum neden kimse bana değerli olduğumu hissettirmiyor? Milyarlarca insan olmasına rağmen, neden kendimi bu dünyada yalnız ve değersiz hissediyorum?

Kendi özümü, yeteneğimi öğrenemedim, bunun için çok uğraştım ve çaba gösterdim. Bu dünya yaşamak için çok kötü bir yer, bunu istemiyorum. Son kez bugüne kadar birisini üzdüysem veya kalbini kırdıysam bunun için üzgünüm, özür dilerim. Belki burada bulamadığım huzuru gökyüzünde bulurum.”         

Buyurun…bugün bir çok gencimizin tarifi mânâsında gördüğüm bu mesajları dikkatle okuyup, bir iç geçirdik mi?  Şimdi, bunları okuyup da, kalbi rahat olan olabilir mi? 

Ah be yavrum… kendi güzel, ismi güzel evlâdım, keşke bir nur, bir ışıkla karşılaşsaydın, o aradığın şey de, tam onlardı. Ama maalesef işte… Süfyaniyetin, milletin mayasını bozma projelerinin bir neticesi olarak, böyle zavallı çocuklar, gençler arada harcanıp gidiyor. Yazık, hem de çok yazık…

Burada, bir çift lâf da, dindar geçinen insanlara söylemek istiyorum. Hani davâmız İslâm dâvâsıydı. Bizler Allah yolunda, ilâ-yı Kelimetullah için çalışıyorduk, çalışacaktık, ne oldu? Neredeyse, dini ve dinî hizmetleri siyasete soktuk. Bir partinin, particiliğin dar kalıplarına hapsettik. Partiye hizmeti, dine hizmet sandık ve gayretimizi, cehdimizi, o yolda harcayarak, esas mes’ele olan iman, kur’an meselesini arkaya attık. Ve bu milletin masum evlâdları bunaltılıp, işte bu hâllere getirildi. Bu gibi ciğer parçalayan hadiselerde nice Furkan’ların göz göre göre heder edilmesinde bizlerin vebali yok mu?

Nur talebeleri kardeşlerimiz, bu memleketin de, âlem-i İslâmın da, dünyanın da kurtuluşu, felâhı, sizlerin, bizlerin elinde. Bizim elimizde, Kur’anın bu asırdaki en büyük tefsiri olan Risâle-i Nurlar var.

Bir an evvel kendimize gelip, yine siyaset harici kalıp, nur hizmetlerine, bütün kardeşlerimizle, yekvücut olarak devam edersek, böyle Furkan’lara vâsıl olup, ulaşıp, elinden tutup, bataklığa batmasından kurtarıp, o intihar ettiği uçurumların başında, elimizi uzatıp, hayata, dünyaya, imanlı birer ferdler olarak döndürsek, bağlasak, nurun âlâ nur olmaz mı?

Okunma Sayısı: 1794
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ahmet Necdet Hocaoğlu

  5.10.2020 12:52:57

  Yazınız;Bize saatlerce okumamız ve saatlerce düşünmemiz gerektiğini,gayretimizi arttırmamızın lüzumunu gösteriyor.Allah razı olsun.

 • Hasan Muharrem okur

  4.10.2020 22:32:10

  Çok üzüldüm.Cenab ı Hak bizim çoçuklarımızı ,Furkan kardeşlerimizi korusun.

 • Abdulkadir

  4.10.2020 19:21:28

  Bir fidan daha,yok yere gitti bu fani alemden demek.Yazık gerçekten.İman zaafiyeti ve aile sevgisinden yoksun bir genç,daha neler görecekti,neler yaşayacaktı kim bilir.Ne diyelim,Allah rahmet eylesin.Ailesine sabırlar versin.

 • Hüseyin

  4.10.2020 13:11:05

  Osman kardeş, gene çok güzel bir nevzuyaa temas etmişsin. Cemiyetteki bu gibi hadiseleri bulup ortaya çıkarıyorsun ya, sana binler tebrik.

 • Nurdan

  4.10.2020 13:04:54

  Yine esas, günümüz sorunu ve yarası olan bir konuyu gündeme getirmişsin sağ olasın Osman Amcacığım...18 yaşında oğlu olan bir anne olarak ondan duyduklarim ve etraftan gözlemlediklerim kadarıyla..günümüz çocuk ve genç anne babaları malesef kendi dertlerine düşmüş..çoğu depresif,dünyalık statü derdinden çocuklarına sevgi ilgi alaka göstermektense ellerine para verip istediklerini almakla vazifelerini yaptıklarını zannetmektedirler..gençlerimiz boşlukta ve sevgiye aç..çok yazık :( Allah bizleri ve evlatlarımızı imandan Kur'andan ayırmasın..

 • Ayselunalcinar

  4.10.2020 09:30:03

  Yine çok güzel çok önemli bir konu,okuyunca biz de çok etkilendik, gençleri kurtarmak yerine dünyalıklarin peşine düşüldü ne yazık ki,torunumdan duyuyorum birkaç sınıf arkadaşları ndan böyle yakınmalar duymuş,çok üzülmüştü,ben de bazı şeyler yaşadım niye öyle değilim dedi bana,ben de siz çok sevilerek inançlı bir şekilde büyüdünüz aile ortamı çok önemli, dış dünya aldı başını gidiyor, değerlerimiz yerle bir olmuş durumda herkes mal mülk ,zevk sefa peşine düştü .Rabbim gençlerimizin yardımcısı olsun ,onlara sevgisizlik ümitsizlik yaşatmasın,iman nuruyla aydinlansinlar inşallah.🤲😔😔

 • Hilal

  4.10.2020 09:05:28

  Osman abi çok üzüldüm. Bir de, o gencin yazdıklarının hepsine ulaştım. İçim bir buruk oldu. Ve haykırdım " Ey nurcular!!! Dünya sizi bekliyor" dedim.

 • Oğuz Yiğiter

  4.10.2020 08:01:35

  Gerçekten makalede de belirtidiği gibi, 60-70 yıl siyasal islam ideolojisi ile "islâmî devlet" türküleriyle bir nesil yetiştir, sonra devlette kadrolaşma kavgaları yap. Sırf iman hizmetine ömrünü adayan "Nur hizmetini" once pasiflikle suçla, sonra da iktidara gelince, kendine biat ettirmek için türlü nifak hareketleriyle pelte haline getir. Ve sonuç tüylet ürpertici...

 • Oğuz Yiğiter

  4.10.2020 07:55:28

  Sırlı bir tevafuk ; Antalya'da uzun yıllardırdır gençlik hizmetleriyle meşgul, adeta ömrünü bu gayeye vakfetmiş bir kardeşimiz, Hasan Bulut gecenin bir vakti messenger'den bir bir you tube mesajı paylaştı. Önce anlayamadım. Gençlerle yapılan bir sokak röportajı ; "kaçak et kesiyor musun"? sorusu. Ikinci defa dinledim ve dehşete düştüm.

 • Oğuz Yiğiter

  4.10.2020 07:49:26

  En son yapacağım duayı en başta yaparak söze gireyim ; Allah razı olsun, Osman Bey. O kadar hayatî bir meseleyi makale konusu yapmışsınız ki,gerçekten alarm zilleri epey bir zamandır çalıyordu ama, siyasetin çirkin gürültülerinden bir türlü duyulamaz hale geldi. Tâ ki bu şok edibi sosyal hadiseler patlayana kadar.

 • F Ayhan

  4.10.2020 06:12:07

  Sayın yazar malesef ki malesef bilhassa nurcuyum diyen birileri neyin bedelinde hangi saikle camiayı siyasete bu kadar bulaştırdı? halen de günümüz çirkef siyasetini tek çıkış yolu olarak takdim etti ve ediyorlar. Kur'an hizmetini bırakıp siyaseti tercih edenlerin ve günümüz Müstebitlerini mahza hayır görenlerin akibetleri nasıl olur? Hala o gaflet uykusuyla sarhoş durumdalar. peki ya imanlı nesil yetiştiriyoruz diyenlerin memleketi manen ne HALE getirdiklerini hala görmek nasip olmayacak mı bunlara? Maddeyle makam mevkiyle sarhoşlar bunlar.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı