"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kur’ân, kâinat kitabının kıraatidir

Risale-i Nur'dan
13 Ocak 2021, Çarşamba
İ’lem Eyyühe’l-Aziz!

Kur’ân-ı Kerîm okunurken, istimaında bulunduğun zaman, muhtelif şekillerde dinleyebilirsin.

1. Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm nübüvvet kürsüsüne çıkıp nev-i beşere hitaben Kur’ân’ın âyetlerini tebliğ ederken, kıraatini kalben ve hayalen dinlemek için, kulağını o zamana gönder; o fem-i mübareğinden çıkar gibi dinlemiş olursun.

2. Veya Cebrail (as) Hazret-i Muhammed’e (asm) tebliğ ederken, her iki Hazretin arasında yapılan tebliğ-tebellüğ vaziyetini dinler gibi ol.

3. Veya Kab-ı Kavseyn makamında, yetmiş bin perde arkasında Mütekellim-i Ezelî’nin Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesse­lâma olan tekellümünü dinler gibi hayalî bir vaziyete gir.

Mesnevî-i Nuriye, s. 156

***

İ’lem Eyyühe’l-Aziz!

Kur’ân-ı Kerîm bütün insanlara rahmettir. Çünkü her bir insanın, şu hakikî âlemden kendisine mahsus hayalî bir âlemi olduğu gibi, herkes kendi meşrebine göre Kur’ân’dan fehim ve iktibas ettiği, hafızasında kendisine has bir Kur’ân vardır ki, onun ruhunu terbiye, kalbini tedavi eder.

Ve keza, Kur’ân-ı Kerîm’in bir meziyeti şudur ki: Bütün ulema ve ehl-i meşreb gibi, herkes, hidayeti için, şifası için müteaddit sûrelerden ayrı ayrı âyetleri ahzedebilir. Çünkü bir âyetin sair âyât-ı Kur’âniye ile pek ince münasebetleri, ittisal cihetleri vardır, aralarında vahşet yoktur. Bu itibarla, müteaddit surelerden alınan ayetler, küçük bir Kur’ân hükmünde olur.

Mesnevî-i Nuriye, s. 157

***

On Birinci Nota

Bil ki, Kur’ân-ı Mu’cizü’l-Beyan’ın ifadesinde çok şefkat ve merhamet var. Çünkü muhataplarının ekserîsi cumhur-u avamdır. Onların zihinleri basittir. Nazarları dahi dakik şeyleri görmediğinden, onların besatet-i efkârını okşamak için, tekrar ile, semavat ve arzın yüzlerine yazılan âyetleri tekrar ediyor. O büyük harfleri kolaylıkla okutturuyor. Meselâ, semavat ve arzın hilkati ve semadan yağmurun yağdırılması ve arzın dirilmesi gibi bilbedahe okunan ve görünen ayetleri ders veriyor. O huruf-u kebîre içinde küçük harflerle yazılan ince âyâta nazarı nadiren çevirir, tâ zahmet çekmesinler.

Hem üslûb-u Kur’ânîde öyle bir cezalet ve selâset ve fıtrîlik var ki, güya Kur’ân bir hafızdır, kudret kalemiyle kâinat sayfalarında yazılan âyâtı okuyor. Güya Kur’ân, kâinat kitabının kıraatidir ve nizâmâtının tilâvetidir ve Nakkaş-ı Ezelî’sinin şuunatını okuyor ve fiillerini yazıyor. 

Bu cezalet-i beyaniyeyi görmek istersen, hüşyar ve müdakkik bir kalp ile, Sûre-i Amme ve “Kulillâhümme mâlike’l-mülk” âyetleri gibi fermanları dinle!

Mesnevî-i Nuriye, s. 184

LÛ­GAT­ÇE:

besatet-i efkâr: Fikir ve düşüncelerin basitliği.

cumhur-u avam: Halkın çoğunluğu.

fehmetmek: Anlamak, kavramak.

fem-i mübarek: Mübarek ağız.

hilkat: Yaratılma, yaratılış.

huruf-u kebîre: Büyük harfler.

i’lem eyyühe’l-aziz: Ey aziz kardeşim, bil ki!.

istima: Dinleme.

ittisal: Bitişme, birleşme.

Kab-ı Kavseyn: İki yay mesafesi; Hz. Muhammed’in (asm) Mi’raca çıkışıyla vardığı son nokta; bütün yaratılanları arkasına alıp Yaratanla müşerref ve muhatap olduğu makam.

kıraat: Okuma, devamlı ve düzgün okuma.

Mütekellim-i Ezelî: Ezelî kelâm sıfatına sahip olan ve konuşması, hiçbir varlığın konuşmasına benzemeyen Allah.

nübüvvet: Peygamberlik.

şuunat: Şuunlar, keyfiyetler, haller; işler.

tebellüğ: Anlayıp alma.

Okunma Sayısı: 1195
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • süleyman ELBİSTANLI

  13.1.2021 14:50:34

  bu mükemmel kuran tefsirini herkesin okuması için risalei nur , cevşenül kebir ve tesbihat dualarının adrese teslim satışlarının online satış sistemi oluşturmanızı arzu ediyoruz.allah razı olsun

 • cenk çalık

  13.1.2021 00:37:50

  İlk pasajda, 3 farklı "mış" gibi yaparak istifademiz çoğalır. İlmi olarak da hayal ile gerçek beyne yaptığı tesir açısından fark olmaması bu teklifin gayet makul, yararlı ve ilmi olduğunu gösteriyor. İkinci pasajda, Kur'an'ın rahmet vechi nazara verilirken aslında her kısa sürenin de küçük bir Kur'an olduğu hatırlatılarak rahmetin bir yönü daha anlaşılması sağlanır. Üçüncü pasajda, Kur'an'ın şefkat ve merhametinin avama bakan yönleri nazara verilir. İdraklerinin dar olmasından dolayı üslup, akıcılık ve verilen örnekler bu seviyedekilerin dahi anlamasına uygundur. Böylece herkese hitap eden ve her okuyanın hissesini almasına vesile olduğu notu düşülür...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı