"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ağabeylik

Sabahattin BOYACI
31 Aralık 2018, Pazartesi
Biz Nurcular’ın ve bilhassa Risale-i Nur’a talebe olmak isteyenlerin en mühim gaye ve vazifesi, Üstadımızın; “Bence bu zamanda en büyük bir ihsan, bir vazife, imanını kurtarmaktır, başkaların imanına kuvvet verecek bir surette çalışmaktır” ifadesinde görüldüğü gibi iman hizmetidir. Ve bu hizmeti yaparken de bir yol, bir tarz takip edilecektir.

İşte bu yolu sağlam bir şekilde açan, ehl-i imanın imanını kuvvetlendirmek, ittihadını temin etmek ve muhtaçlara iman hizmeti ulaştırmak için çalışan Üstadımız, bize mühim esaslar vazetmiştir. Öncelikle cemaat şeklinde hücum eden zındık komitesine karşı, kuvvetli ve mütesanit bir kuvvete dikkat çekmiş ve teminine çalışmıştır. Ehl-i imanın birlik ve beraberliğinin çok önemli olduğunu belirterek yollarını göstermiştir. İhlâs ve uhuvvet düsturlarını beyan ederek ittihadın temelini atmıştır.

Öyle ki; “Hem itiraf ediyorum ki samimî ihlâsınızla, şan ve şeref perdesi altında nefsimi okşayan riyadan beni bir derece kurtardınız. İnşâallah tam ihlâsa muvaffak olursunuz, beni de tam ihlâsa sokarsınız” diyerek meselenin çok önemli olduğunu ihsas etmiştir. İhlâsı kıranı da şiddetli bir şekilde ikaz ederek şu hatırlatmayı yapmıştır: “Bilirsiniz ki Hazret-i Ali (ra) o mu’cizevari kerametiyle ve Hazret-i Gavs-ı A’zam (ks) o hârika keramet-i gaybiyesiyle, sizlere bu sırr-ı ihlâsa binaen iltifat ediyorlar ve himayetkârane teselli verip hizmetinizi manen alkışlıyorlar. Evet, hiç şüphe etmeyiniz ki bu teveccühleri, ihlâsa binaen gelir. Eğer bilerek bu ihlâsı kırsanız onların tokadını yersiniz.”

Ama zamanla hizmet genişleyip, gönüllerde yer tuttukça irşada hevesli bazıları, Nurcular’ı da irşad etme meyli göstermiştir. O zaman da Üstadımız Bediüzzaman Hazretleri; “Takva dairesindeki talebeler irşada muhtaç olmadıkları gibi, hariçte kesretli namazsızlar var. Onları bırakıp bunlarla meşgul olmak irşat değildir. Eğer bu şakirtleri severse, evvelâ daire içine girsin, o şakirtlere peder değil, belki kardeş olsun; fazileti ziyade ise, ağabeyleri olsun” diyerek onları yönlendirmiştir.

Bundan anlıyoruz ki; ağabey mürşit değil, yol gösteren değil, danışma mercii değil. Sadece Risale-i Nur hizmetini, Külliyatta yazıldığı gibi yapmaya çalışan ve yapılmasına gayret eden faziletli bir kimsedir ve biz böyle Nur Talebelerine ağabey deriz. 

Ama gel gör ki, zamanla ehli fitne bir yolunu bulup bu meseleyi örselemek istemiştir. Ağabeyliği bir makam gibi öne çıkarıp bazılarını etkilemek ve hatta tuzağa çekmek planı uygulamışlardır. Ehl-i tahkik olmayan bazı kardeşlerimizin de ağabey sevgisini su-i istimal etmeye çalışmışlardır.

Nurcularda ağabey olmak, Nurculuğu bihakkın yaşamaya çalışmak demektir. Yoksa Ağabeylik diye bir makam yoktur. Şimdiye kadar ağabeylerimiz olmuştur ve bundan sonra da olacaktır. Ama ağabeylik taslayanlar bundan hep mahrum kalacaklardır.

Şahs-ı maneviye zarar vermek için şahısları öne çıkarmak, ehl-i dünyanın ve fesadın planı ve işidir. Kim bilerek şahısları nazara verirse onlara yardım ediyordur. 

Bilmeyerek de olsa fark etmez. Üstadımızın dediği gibi; “Çok iyiler var ki, iyilik zannıyla fenalık yapıyorlar.” Hem de ağabeylerimizin etrafında, ağabeyliği ‘su-i istimal’ edenler mesul olacaklardır. Artık kraldan fazla kralcılık kabul görmeyecektir.

Allah’ım bizi her türlü fitne fesatlardan ve hain tuzaklara düşmekten muhafaza eyle. Âmin.

Okunma Sayısı: 1960
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Osman Yıldırım

  31.12.2018 08:28:13

  Evet sayın Boyacı; Günümüzde bazıları ağabeyciliği siyasetin bir malzemesi haline getirerek ağabeyi kullanmak suretiyle taraf olduğu siyasete kuvvet kazandırmaya calışmaktadırlar. Yani temayüz etmiş ağabey adına hareket ederek tamamen belli bir siyasetin piyonu konumuna düşmüşlerdir. "Falanca ağabey falanca liderle görüştü" demek suretiyle Nur talebelerini o liderin etrafında kumelendirmeye teşvik etmektedirler. Bu da son derce sinsi ve planlı bir oyundur diye düşünmekteyim. Ayrıca belli bir ağabeyi ismini vererek "falanca ağabey referandum lahikası veya seçim lahikası yayınladi" diye resmen siyaset meddahlığı yapmaktalar ve ağabeylerin ismini siyasete malzeme yaptıklarını görmekteyiz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı